Biegać, skakać, tańczyć, pływać…. czy warto trenować więcej niż jedną dyscyplinę?

mgr Joanna Palka (trener przygotowania motorycznego):

Obecnie panuje moda na zdrowe życie – i bardzo dobrze! Mamy lepszy dostęp do trenerów i szkół zajmujących się różnymi aktywnościami sportowymi. Jednak przeciętny Kowalski może czuć się zagubiony, nie wiedzieć co i w jakiej ilości wybrać, aby było nie tylko przyjemnie, ale i zdrowo. Nie zdaje sobie również sprawy, że nie warto zamykać się w jednej dyscyplinie. Dlaczego? Otóż, aby być w pełni sprawnym, powinniśmy rozwijać równomiernie wszystkie cechy motoryczne.

Od czego zacząć przygodę z treningiem?

Zawsze najlepiej zacząć od podstaw. Na poniższym obrazku została rozrysowana piramida sprawności fizycznej, powinna ona być naszym przewodnikiem:

piramida-sprawnosci
U podstaw piramidy spoczywają takie cechy jak: mobilność, stabilność, zakresy ruchu oraz koordynacja. Jeżeli nie wypracujemy ich dostatecznie na początku, trudno nam będzie budować siłę i zaczną dręczyć nas kontuzje lub brak wyników.

Chroń się przed rutyną!

Co najgorsze: brak zróżnicowania treningu może być przyczyną zniechęcenia spowodowanego brakiem widocznych efektów. Dlaczego? Otóż pamiętajmy, aby od razu nie rzucać się na głęboką wodę i nie rozpoczynać swojej przygody z treningiem od tylko i wyłącznie biegania i przygotowań do maratonu, albo tylko od pracy skupionej na obwodzie bicepsa i ilości wykonanych brzuszków. Warto wybrać dwie dyscypliny, które będą się uzupełniać np. bieganie i trening siłowy. Zaczynamy od większej dawki pracy nad siłą mięśni a mniejszej biegania, w miarę rozwoju nacisk będzie się przesuwał w stronę większej ilości treningu specyficznego, w tym przypadku biegania.

Różnorodność jest w cenie!

Nigdy nie rezygnujmy z treningu wykorzystującego podstawowe wzorce ruchowe (np. przysiad), nasze ciało potrzebuje ruchu we wszystkich płaszczyznach. Podobnie sprawa ma się z pływaniem, spróbujmy przy okazji czegoś zupełnie odmiennego np. sztuk walki. Przykładowo prawidłową mobilność wypracujemy na zajęciach jogi, czy stretchingu. Stabilność zapewni nam pilates , trening siłowy, czy kalistenika. Nad koordynacją popracujemy na lekcjach tańca, akrobatyki czy sztuk walki. Kondycja wzmocni się poprzez bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Chodzi tu o to, aby każda cegiełka piramidy została przepracowana. Korzyści z dbania o wszystkie podstawowe cechy motoryczne to:

 • proporcjonalnie zbudowana sylwetka
 • zdrowy układ sercowo-naczyniowy,
 • silne mięśnie,
 • minimalizacja ryzyka kontuzji przeciążeniowych,
 • zmniejszenie ryzyka przetrenowania,

Do tego wszystkiego dochodzi to, co według mnie najważniejsze – MINIMALIZACJA ZNUŻENIA AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ. W ten sposób, dzięki różnorodności profity czerpie nie tylko ciało ale i duch.

Pamiętajmy, że trenujemy przede wszystkim dla zdrowia i naszym celem jest utrzymanie względnie dobrej sprawności przez najbliższe 20-30 lat, a nie bicie rekordów świata. Tę działkę zostawmy zawodowcom!

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Problemy z erekcją – skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

  Na czym polega ten wstydliwy problem?

  czytaj więcej
 • Czas wolny

  Nieplanowana ciąża – jak oswoić się z tą wiadomością?

  Jesteś w ciąży? Dasz sobie radę!

  czytaj więcej
 • dieta owsiana
  Diety

  Dieta owsiankowa – jak działa?

  Owsianka słynie z wysokiego poziomu wartości odżywczych, stanowi bowiem bogactwo aminokwasów i białka, a także witamin. Warto zatem wdrożyć płatki owsiane do swojej diety

  czytaj więcej

Dodaj komentarz