Biegać, skakać, tańczyć, pływać…. czy warto trenować więcej niż jedną dyscyplinę?

mgr Joanna Palka (trener przygotowania motorycznego):

Obecnie panuje moda na zdrowe życie – i bardzo dobrze! Mamy lepszy dostęp do trenerów i szkół zajmujących się różnymi aktywnościami sportowymi. Jednak przeciętny Kowalski może czuć się zagubiony, nie wiedzieć co i w jakiej ilości wybrać, aby było nie tylko przyjemnie, ale i zdrowo. Nie zdaje sobie również sprawy, że nie warto zamykać się w jednej dyscyplinie. Dlaczego? Otóż, aby być w pełni sprawnym, powinniśmy rozwijać równomiernie wszystkie cechy motoryczne.

Od czego zacząć przygodę z treningiem?

Zawsze najlepiej zacząć od podstaw. Na poniższym obrazku została rozrysowana piramida sprawności fizycznej, powinna ona być naszym przewodnikiem:

piramida-sprawnosci
U podstaw piramidy spoczywają takie cechy jak: mobilność, stabilność, zakresy ruchu oraz koordynacja. Jeżeli nie wypracujemy ich dostatecznie na początku, trudno nam będzie budować siłę i zaczną dręczyć nas kontuzje lub brak wyników.

Chroń się przed rutyną!

Co najgorsze: brak zróżnicowania treningu może być przyczyną zniechęcenia spowodowanego brakiem widocznych efektów. Dlaczego? Otóż pamiętajmy, aby od razu nie rzucać się na głęboką wodę i nie rozpoczynać swojej przygody z treningiem od tylko i wyłącznie biegania i przygotowań do maratonu, albo tylko od pracy skupionej na obwodzie bicepsa i ilości wykonanych brzuszków. Warto wybrać dwie dyscypliny, które będą się uzupełniać np. bieganie i trening siłowy. Zaczynamy od większej dawki pracy nad siłą mięśni a mniejszej biegania, w miarę rozwoju nacisk będzie się przesuwał w stronę większej ilości treningu specyficznego, w tym przypadku biegania.

Różnorodność jest w cenie!

Nigdy nie rezygnujmy z treningu wykorzystującego podstawowe wzorce ruchowe (np. przysiad), nasze ciało potrzebuje ruchu we wszystkich płaszczyznach. Podobnie sprawa ma się z pływaniem, spróbujmy przy okazji czegoś zupełnie odmiennego np. sztuk walki. Przykładowo prawidłową mobilność wypracujemy na zajęciach jogi, czy stretchingu. Stabilność zapewni nam pilates , trening siłowy, czy kalistenika. Nad koordynacją popracujemy na lekcjach tańca, akrobatyki czy sztuk walki. Kondycja wzmocni się poprzez bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Chodzi tu o to, aby każda cegiełka piramidy została przepracowana. Korzyści z dbania o wszystkie podstawowe cechy motoryczne to:

 • proporcjonalnie zbudowana sylwetka
 • zdrowy układ sercowo-naczyniowy,
 • silne mięśnie,
 • minimalizacja ryzyka kontuzji przeciążeniowych,
 • zmniejszenie ryzyka przetrenowania,

Do tego wszystkiego dochodzi to, co według mnie najważniejsze – MINIMALIZACJA ZNUŻENIA AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ. W ten sposób, dzięki różnorodności profity czerpie nie tylko ciało ale i duch.

Pamiętajmy, że trenujemy przede wszystkim dla zdrowia i naszym celem jest utrzymanie względnie dobrej sprawności przez najbliższe 20-30 lat, a nie bicie rekordów świata. Tę działkę zostawmy zawodowcom!

Tylko u nas!

 • Fitness

  Siłownia dla początkujących – jakie ćwiczenia może wykonać każdy?

  Dowiedz się, jakie ćwiczenia poleca nasz Ekspert!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Prawidłowa postawa ciała a szybkość uczenia się i efektywność pracy

  Czy postawa ciała ma aż takie znaczenie?

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Dieta w ciąży – jak się odżywiać w tym szczególnym czasie?

  Sprawdź, co jeść w ciąży.

  czytaj więcej

3 komentarzy na “Dieta w ciąży – jak się odżywiać w tym szczególnym czasie?

 1. Pani Dietetyk

  Moj przykladowy jadlospis wyglada tak:
  1. rano przed praca kawalek chleba pelnoziarnistego z serem i pomidorem/szynka i pomidorem lub tost z dzemem + inka
  2. w pracy- miska Kellogs Speckal K z mlekeim lub jogurtem (special k wspomagaja przemiane materii) , na lunch kanapka z pieczywa pelnoziarnistego lub salatka z pomodorow i ogorkow
  3 . obiad- ryba grillowana,ziemniaki,surowka( lub zapiekanka ziemniaczana lub papryka faszerowana , zupy , meksykanskie tortille z warzywami i kurczakiem itp)
  4 . podwieczorek- cos slodkiego (kawalek ciasta lub czekolady)
  poza tym w ciagu dnia owoce, surowa marchew do przegryzienia, pije tez duzo wody mineralnej
  W weekendy na sniadanie jajecznica na boczku badz jajka gotowane .
  Taka fit mamuśka z Pani Dietetyk 😛

 2. Maja Kurzejka

  Pamiętać trzeba by Twoja dieta była zróżnicowana i kolorowa.
  Nie jedz za dwoje, a dla dwojga to bardzo ważna zasada.
  Jedz małe porcje za to często i oczywiście dużo pij.
  Okres ciąży i karmienia piersią do dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych.
  Może i wyjdzie nam taka dieta na dobre 🙂

 3. Maria p

  Na początku ciąży myślałam, że sama dam radę ogarnąć te wszystkie zasady żywienia w ciąży. Gdzie nie czytałam kogo nie spytałam zawsze były jakieś mniejsze lub większe różnice. Trafiłam w końcu na taki jadłospis pregna.com.pl/prawidlowa-dieta-w-ciazy bo zauważyłam że był najlepiej zbilansowany pod względem dostarczania różnych składników. Mnie ta dietka na dobre wyszła, mnie i maluchowi oczywiście 😉

Dodaj komentarz