Co wpływa na naszą przemianę materii?

napisał(a) RafalTrenuje

Przemiana materii w przypadku każdego człowieka wygląda inaczej i zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest genetyka: jedni mogą jeść więcej, bo mają szybką przemianę materii, inni nie mają tak łatwo, bo metabolizm przebiega u nich wolniej. Kolejną różnica wynika z płci – panowie mają więcej masy mięśniowej i mniej tłuszczu, więc przemiana materii będzie u nich szybsza niż u kobiet. Podobnie z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym bardziej przemiana materii spowalnia – po ukończeniu 20. roku życia średnio o 2% w trakcie każdej dekady. Na przemianę materii ma również wpływ dieta – przy diecie niskokalorycznej wskaźnik PPM się zmniejsza, podobnie jak wtedy, gdy temperatura naszego ciała jest wysoka. Z kolei jeśli chodzi o temperaturę na zewnątrz, im niższa, tym BMR jest większe.

Na przyspieszenie przemiany materii mają wpływ również hormony. Produkowana przez tarczycę tyroksyna odpowiada za przyspieszenie metabolizmu. Jeśli mamy jej za dużo – PPM wzrasta, a jeśli za mało – maleje. Do zwiększenia BMR przyczynia się również aktywność fizyczna.

Słowniczek:

BMR (z ang. basal metabolic rate), czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii (polski skrót PPM), nazywany również tempem metabolizmu podstawowego, wskazuje najmniejsze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, dzięki któremu zachowamy podstawowe funkcje życiowe. Na układ nerwowy przypada 1/4 tej wartości, na wątrobę – 1/5, 1/15 na serce i nerki, a kolejne 2/5 na pozostałe organy.

42
Powrót do blogów

Dodaj komentarz