No poo czyli jak umyć włosy bez szamponu

napisał(a) patsu

Właściwie od zawsze zmagałam się z jakimś problemem z włosami. Niby były ładne, no ale właśnie: niby. Zawsze było coś nie tak: a to łupież, a to przetłuszczające się włosy, a to wypadanie, albo włosy wysuszone na wiór. Żeby włosy ładnie się kręciły i wyglądał stosowałam coraz to nowe odżywki, szampony i produkty do stylizacji. Część pomagała na krótko, część wcale, a po części było jeszcze gorzej.

Tak byłoby pewnie do dzisiaj gdybym w czeluściach internetu nie wpadła na to zdjęcie:

Homemade-Olive-Oil-Hair-Conditioner--600x512zdjęcie dziewczyny, która przestała używać szamponu. Na początku patrzyłam z niedowierzaniem – jak to w ogóle jest możliwe. Potem stwierdziłam, że nie mam nic do stracenia.

Przejrzałam chyba wszystkie blogi włosomaniaczek, poznałam i przetestowałam chyba wszystkie metody: mycie włosów sodą oczyszczoną, mycie tylko ciepłą wodą, mycie odżywką, mycie żółtkiem jajka, mycie wyciągami z ziół (rumianku, skrzypu, szałwii i mydlnicy lekarskiej) aż w końcu zdecydowałam się na sprawdzoną babciną metodę czyli mycie głowy szarym mydłem i płukanie octem.

Przy zrozumieniu ruchu no poo ważne jest żeby uświadomić sobie jak działają detergenty na naszą skórę i w ogóle po co nam one. Detergenty (takie jak SLS czy SLES) zmywają z naszej skóry dosłownie wszystko, w tym niezwykle nam potrzebny płaszcz lipidowy. Skóra w reakcji obronnej zaczyna produkować więcej sebum, żeby odbudować płaszcz lipidowy. Tak wpadamy w zaklęty krąg ciągle przetłuszczonych włosów, podrażnionej skóry głowy i codziennego mycia włosów.

Ja swoje włosy myłam szarym mydłem i płukałam octem jabłkowym przez pół roku. Doprowadziłam swoją skórę głowy do ładu i wyleczyłam się z łupieżu. Czy wróciłam do szamponu? W końcu tak, było nie było jest to dużo wygodniejsze. Ale robię to świadomie, wybieram te szampony, które mają w składzie naturalne składniki i nie mają detergentów (tak, można takie znaleźć), a Wam wszystkim polecam taki eksperyment, może u Was też zadziała 🙂

464
Powrót do blogów

Jeden komentarz “No poo czyli jak umyć włosy bez szamponu

Dodaj komentarz