Planujesz ciążę? Dobrze się przygotuj

napisał(a) DziecieceMarzenia

Przede wszystkim ważna jest: morfologia z określeniem grupy krwi, analiza moczu, poziom glukozy, białka, kreatyniny, mocznika, wapnia, cholesterolu, trójglicerydów we krwi, WR, próby wątrobowe, poziom hormonów tarczycy, rentgen klatki piersiowej, USG brzucha, cytologia i test na obecność wirusa HIV. Z arsenałem wyników powyższych badań udaj się do swojego ginekologa.

Zaplanuj szczepienia

O tym już wspominałam we wpisie o szczepieniach. Tu ważne są szczepienia przeciw WZW. Nie zapomnij również o różyczce, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla ciężarnej i malucha w łonie mamy.

Właściwa suplementacja

Jeśli przed podjęciem decyzji o ciąży przyjmowałaś antykoncepcję hormonalną – zacznij przyjmowanie kwasu foliowego. Tabletki antykoncepcyjne wyraźnie obniżają przyswajanie kwasu foliowego i wit. B9. Włącz do diety produkty bogate w tą witaminę: soki pomarańczowe, drobiową wątróbkę, szpinak, fasolę czy brokuły. Przyjmuj również kwas foliowy w formie tabletek.

Zrezygnuj z używek

Rzuć palenie razem ze swoim partnerem. Nikotyna niekorzystnie wpływa na płodność u mężczyzn – zmniejsza ruchliwość plemników, a nawet może być przyczyną zaburzeń erekcji. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4 tys. trujących substancji.

Równie szkodliwy jest alkohol – osłabia układ sercowo-naczyniowy, wątrobę, nerki, mózg. A pity (nawet w niewielkich ilościach) przez kobietę w ciąży, może być przyczyną ujawnienia się u dziecka tzw. płodowego zespołu alkoholowego. Jeśli przed planowaną ciążą nie będziesz paliła i piła alkoholu (nawet okazjonalnie), twój organizm będzie miał czas, by oczyścić się z toksyn.

4
Powrót do blogów

Dodaj komentarz