Quinoa – co to w ogóle jest?

napisał(a) MagdaFit

To nic innego jak komosa ryżowa 🙂 Quinoa to najstarsze roślina uprawna, pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie zaczęła być uprawiana jeszcze przez Inków (stanowiła podstawę każdego posiłku) i była alternatywą dla kukurydzy. Dopiero najazd hiszpański ograniczył produkcję komosy w Andach, którą wyparła, przywieziona z Półwyspu Iberyjskiego, pszenica i jęczmień. – Magda uczy i bawi 🙂

To tyle z historii. Przejdźmy dalej. Komosa jest bombą makro i mikroskładnikową, która w tak malutkim ciałku kryje: białko, zdrowe kwasy tłuszczowe, magnez, żelazo, miedź, fosfor, wapń (tego jest więcej niż w mleku!!!). Do tego witaminy z grupy B – w tym witaminę B6, która w parze z magnezem ma zbawienny wpływ na układ nerwowy i krwionośny.  Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów, które mają właściwości antyoksydacyjne. Co ciekawe, właśnie dzięki nim, komosa ryżowa uznawana jest za najlepsze zboże – inne tradycyjne zboża nie zawierają flawonoidów. A! jest też gluten – free:)!

Co możemy przygotować z komosy ryżowej? Jest świetna na słono, jako uzupełnienie posiłków (super alternatywa dla ryżu, kasz czy ziemniaków). Możesz dodać ją do sałatek, jeść samą. Sprawdza się też w słodkiej wersji – w ciastach i deserach. Przygotowanie quinoi przypomina gotowanie kaszy czy ryżu: zagotujemy osoloną wodę, do której wsypujemy komosę  i gotujemy na małym ogniu przez 15 – 20 minut. 

Powrót do blogów

Jeden komentarz “Quinoa – co to w ogóle jest?

Dodaj komentarz