Zmiana czasu na zimowy – jakie ma skutki?

napisał(a) KingaKrol

Dziś jest ten dzień, w którym zmieniamy czas z letniego na zimowy. Co to oznacza w praktyce? cofamy zegarki z godziny 3 na 2 w nocy, czego efektem jest dodatkowa godzina snu! Jednak musimy pamiętać, że taka zmiana niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Jakich?

1. Zmiana czasu sprzyja depresji

Pogarszająca się pogoda i krótszy dzień, według badań duńskich naukowców, sprzyja depresji sezonowej. Na nasze nieszczęście tak się składa, że te załamania pogodowe zaczynają się w przededniu zmiany czasu na zimowy. 

2. Rozregulowanie zegara biologicznego

Zegar biologiczny nastawiony jest na określony tryb życia (podświadomie wstajemy o tej samej prze, jemy śniadanie, idziemy i wracamy z pracy). Zmiana czasu rozregulowuje ten system – następuje przesunięcie wszystkich czynności o godzinę. Taka modyfikacja ma wpływ na wydzielanie hormonów w cyklu dobowym – melatoniny (hormonu snu) i kortyzolu (hormon stresu). 

 

3. Chroniczne zmęczenie i niewyspanie

Ta kwestia jest nierozerwalnie związana z hormonem snu. Melatonina, produkowana przez szyszynkę, uwalniająca hormon wieczorem, przed snem, po zmianie czasu trochę nam “głupieje”. Zaczyna uwalniać hormon nocy już popołudniu, co objawia się ciągłą sennością i zmęczeniem… 

 

Jak walczyć i przeciwdziałać objawom zmiany czasu Mam parę sprawdzonych sposobów, którymi się z wami podzielę. Miłej niedzieli!!! 🙂 

 

Powrót do blogów

Dodaj komentarz