Co jest podstawą każdego ruchu – kilka słów o mięśniach głębokich

To, co odróżnia człowieka zdrowego i sprawnego od tego z bólami stawów to dobrze rozwinięte mięśnie głębokie i umiejętność ich wykorzystywania w codziennej aktywności. Znanym jest fakt, że najważniejsza jest równowaga. W tym przypadku chodzi o zachowanie dobrej proporcji siły mięśni powierzchownych i głębokich.

Czym są mięśnie głębokie?

Jak sama nazwa wskazuje mięśnie głębokie to mięśnie leżące pod warstwą mięśni dużych. Grają one równie ważną rolę w sterowaniu aparatu ruchowego. W skład kompleksu „core” (bo tak bywają nazywane) wchodzą mięśnie jamy brzusznej, pleców i miednicy. Mięśnie zwane głębokimi rozciągają się w poprzek przedniej powierzchni korpusu od miednicy do dolnej krawędzi żeber –m. in. poprzeczny brzucha, prosty brzucha, i skośne wewnętrzne i zewnętrzne. Następnie mięśnie dolnej części pleców, w tym czworoboczny lędźwi.

Jaka jest funkcja mięśni głębokich?

Mięśnie te zapewniają postawę i stabilność ciała, trzymając kręgosłup wyprostowany, oraz gwarantują utrzymywanie równowagi poprzez dostosowywanie pozycji ciała do różnych sytuacji. Są to mięśnie zarówno zginające, jak i prostujące.
Głównym ich zadaniem jest utrzymanie pozycji pionowej ciała. One to właśnie razem z mięśniami dna miednicy i przeponą tworzą swoisty cylinder zapewniający naszemu ciału prawidłową stabilizację oraz właściwy transfer sił podczas ruchu. Ponadto prawidłowo działające mięśnie dna miednicy u kobiet zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Co dobrze wpływa na rozwój wyżej wymienionych mięśni?

 • nauka prawidłowego oddychania przeponowego
 • trening mięśni dna miednicy
 • dobrze poprowadzony trening siłowy
 • pilates
 • duża zmienność warunków w jakich trenujemy
 • prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń
 • unikanie zbyt długiego siedzenia, garbienia się
 • codzienne wielokrotne korygowanie postawy.

Jak widać praca nad mięśniami głębokimi powinna być pierwsza u każdego, kto zaczyna swoją przygodę z aktywnością ruchową, oraz nieustanna. Nawet jeżeli jesteś już doświadczonym trenującym, nie możesz zapominać o wplataniu ćwiczeń uruchamiających te mięśnie w każdą jednostkę treningową.

Tylko u nas!

Jeden komentarz “Odchudzanie po 40. – myślisz, że jest niemożliwe? Daj sobie szansę!

 1. Rag Nar

  U mnie działają soki świeżo wyciskane z warzyw z dodatkiem jednego, dwóch owoców – piję je na śniadanie i ok.17-18 , obiad jem normalnie, w międzyczasie podjadam wafle ryżowe, orzechy. Korzystam z blendera, bo jest szybki, ale w sumie to cześciej z wyciskarki- soki z niej sa dużo zdrowsze. Kilka miesięcy temu, dzięki prezentowi jestem użytkownikiem Huroma Aplha 🙂

Dodaj komentarz