Co jest podstawą każdego ruchu – kilka słów o mięśniach głębokich

To, co odróżnia człowieka zdrowego i sprawnego od tego z bólami stawów to dobrze rozwinięte mięśnie głębokie i umiejętność ich wykorzystywania w codziennej aktywności. Znanym jest fakt, że najważniejsza jest równowaga. W tym przypadku chodzi o zachowanie dobrej proporcji siły mięśni powierzchownych i głębokich.

Czym są mięśnie głębokie?

Jak sama nazwa wskazuje mięśnie głębokie to mięśnie leżące pod warstwą mięśni dużych. Grają one równie ważną rolę w sterowaniu aparatu ruchowego. W skład kompleksu „core” (bo tak bywają nazywane) wchodzą mięśnie jamy brzusznej, pleców i miednicy. Mięśnie zwane głębokimi rozciągają się w poprzek przedniej powierzchni korpusu od miednicy do dolnej krawędzi żeber –m. in. poprzeczny brzucha, prosty brzucha, i skośne wewnętrzne i zewnętrzne. Następnie mięśnie dolnej części pleców, w tym czworoboczny lędźwi.

Jaka jest funkcja mięśni głębokich?

Mięśnie te zapewniają postawę i stabilność ciała, trzymając kręgosłup wyprostowany, oraz gwarantują utrzymywanie równowagi poprzez dostosowywanie pozycji ciała do różnych sytuacji. Są to mięśnie zarówno zginające, jak i prostujące.
Głównym ich zadaniem jest utrzymanie pozycji pionowej ciała. One to właśnie razem z mięśniami dna miednicy i przeponą tworzą swoisty cylinder zapewniający naszemu ciału prawidłową stabilizację oraz właściwy transfer sił podczas ruchu. Ponadto prawidłowo działające mięśnie dna miednicy u kobiet zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Co dobrze wpływa na rozwój wyżej wymienionych mięśni?

 • nauka prawidłowego oddychania przeponowego
 • trening mięśni dna miednicy
 • dobrze poprowadzony trening siłowy
 • pilates
 • duża zmienność warunków w jakich trenujemy
 • prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń
 • unikanie zbyt długiego siedzenia, garbienia się
 • codzienne wielokrotne korygowanie postawy.

Jak widać praca nad mięśniami głębokimi powinna być pierwsza u każdego, kto zaczyna swoją przygodę z aktywnością ruchową, oraz nieustanna. Nawet jeżeli jesteś już doświadczonym trenującym, nie możesz zapominać o wplataniu ćwiczeń uruchamiających te mięśnie w każdą jednostkę treningową.

Tylko u nas!

 • Diety

  Czy jedzenie może uzależniać?

  Co zrobić, gdy chcemy odżywiać się zdrowo i zgubić zbędne kilogramy, ale nie możemy przestać myśleć o jedzeniu, a przekąskami rekompensujemy sobie stres lub negatywne emocje? Czy polepszenie samopoczucia za pomocą jodzenia można porównać z piciem alkoholu? Okazuje się, że powstawanie uzależnienia od jedzenia działa w sposób podobny do mechanizmu uzależnień od substancji psychoaktywnych.  ... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  5 sposobów na pyszną i nietuczącą tartę

  Te przepisy cię oczarują!

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Awokado – właściwości odżywcze i zastosowanie awokado w dietach odchudzających

  Poznaj magiczne działanie awokado!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz