Ćwiczenia dla początkujących i z dużą nadwagą – od czego zacząć?

Każdy, kto choć raz próbował zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, doskonale wie, że skuteczne odchudzanie poza właściwą dietą musi także opierać się na aktywności fizycznej. Dieta i ćwiczenia na schudnięcie zawsze idą ze sobą w parze i się wzajemnie uzupełniają. Zazwyczaj, pomimo początkowej niechęci do podjęcia wysiłku, udaje nam się odpowiednio zmotywować do ruchu i ćwiczeń. Jeżeli jednak zamiast kilku kilogramów, musimy schudnąć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, wówczas problem z podjęciem aktywności fizycznej nie ogranicza się wyłącznie do braku motywacji. Wiąże się bowiem z dużymi trudnościami, jakie napotyka ciało mocno ograniczane przez nadmiernie zgromadzoną tkankę tłuszczową. Co zrobić w takie sytuacji? Jak powinien wyglądać dobry plan treningowy dla początkujących borykających się z dużą nadwagą? Od których ćwiczeń dla otyłych najlepiej rozpocząć swoje zmagania ze zbędnymi kilogramami?

Trening dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Ćwiczenia dla początkujących oraz osób z dużą nadwagą muszą różnić się swoim zakresem od tradycyjnych ćwiczeń na odchudzanie, czy też ćwiczeń stosowanych na szybkie schudnięcie, głównie ze względu na duże utrudnienie ruchowe osób otyłych oraz brak dobrej kondycji fizycznej u osób dotychczas prowadzących siedzący tryb życia. Osoby z dużą nadwagą są o wiele mniej wydolne oddechowo i znacznie szybciej się męczą. Poza tym, podobnie jak osoby początkujące, są bardziej podatne na różnego rodzaju urazy związane z przeciążeniem mięśni i stawów.

Dobre ćwiczenia na odchudzanie dla tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę zdrowego stylu życia powinny uwzględniać wszystkie te czynniki i wychodzić im naprzeciw, między innymi za sprawą mniejszego natężenia oraz łagodniejszej formy. Pomimo tego, że wszyscy marzą o szybkich efektach, wciąż zadając sobie pytanie, jak schudnąć z brzucha lub innej części ciała, której wygląd niejednokrotnie jest źródłem wielu kompleksów, tak naprawdę wprowadzanie aktywności fizycznej powinno odbywać się stopniowo i bardzo ostrożnie. Zarówno o osób otyłych, jak i tych z osłabioną kondycją, wydolność organizmu jest mocno zaniżona, w związku z czym nie są one w stanie podołać dużemu wysiłkowi.

Dobry zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia na płaski brzuch, wzmacniające ćwiczenia na mięśnie brzucha i inne ćwiczenia odchudzające w przypadku osób początkujących muszą zostać poprzedzone odpowiednio przygotowaną rozgrzewką. Powinna się ona składać z ćwiczeń rozluźniająco – rozciągających, pomagających wyrównać i ustabilizować oddech oraz przygotować jednocześnie ciało do kolejnych ćwiczeń. Jeżeli decydujemy się na ćwiczenia w domu, również nie możemy bagatelizować znaczenia rozgrzewki, która często pomaga uniknąć bardzo bolesnych kontuzji i urazów.

W zależności od indywidualnych potrzeb, nie musimy ograniczać się wyłącznie do ćwiczeń gimnastycznych, ale możemy wzbogacić je o ćwiczenia aerobowe lub wykorzystać sprzęt do ćwiczeń w domu, jak na przykład rower treningowy. Zestawy ćwiczeń w domu można opracować samodzielnie lub skorzystać z gotowych propozycji jak na przykład: joga – ćwiczenia dla początkujących lub pilates dla początkujących w domu dostępnych w sieci.

Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie, aby zdecydować się ćwiczenia w domu dla początkujących, dobrym rozwiązaniem może okazać się siłownia dla początkujących, gdzie specjaliści w dziedzinie fitnessu przygotują dla nas najlepsze propozycje ćwiczeń na brzuch i uda czy ćwiczenia na schudnięcie nóg. Decydując się na trening na siłowni dla początkujących, możemy pozbyć się obaw o to, czy wszystko przebiega prawidłowo, ponieważ w każdej chwili możemy liczyć na pomoc profesjonalnych trenerów.

Ćwiczenia dla osób z nadwagą

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń dla osób początkujących, również ćwiczenia odchudzające w domu przeznaczone dla osób otyłych swoją formą powinny być dostosowane do możliwości wydolnościowych organizmu. Nie mogą więc prowadzić do nadmiernego wysiłku, przeciążania mięśni i stawów. Osoby otyłe mogą zdecydować się na ćwiczenia aerobowe w domu, które są stosunkowo mało obciążające lub inne ćwiczenia na odchudzanie w domu. Każdy trening zawsze powinna poprzedzać lekka rozgrzewka.

W tym wypadku zestaw ćwiczeń odchudzających może zawierać na przykład typowe ćwiczenia na płaski brzuch, pod warunkiem, że liczba ich powtórzeń będzie stosownie zmniejszona, a same ćwiczenia nie będą za bardzo skomplikowane i wymagające dużego wysiłku. Zanim jednak zdecydujemy się na wykorzystanie dobrych ćwiczeń na brzuch lub innych ćwiczeń na schudnięcie w domu, w przypadku bardzo dużej otyłości warto odpowiednio przygotować na nie swoje ciało. Osoby bardzo otyłe swoją przygodę z odchudzaniem powinny rozpocząć od marszów, które systematycznie poprawiają kondycję i wydolność organizmu, a przy tym nie są zbyt męczące. Pamiętajmy, że zwykły, kilkudziesięciominutowy marsz może stać się najlepszym ćwiczeniem na odchudzanie, o ile będzie przeprowadzany systematycznie i przez odpowiednią ilość czasu.

Ćwiczenia fitness w domu czy też ćwiczenia w formie aerobiku w domu można zastąpić wizytą na siłowni i profesjonalnie przygotowanym treningiem na schudnięcie. W jednym i drugim przypadku ćwiczenia na otyłość dobrze wspomóc poprzez stosowanie suplementów diety przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej. Godnym polecenia produktem jest niezawodny i jedyny w swoim rodzaju Therm Line Fast, który skutecznie wspomaga proces odchudzania pobudzając metabolizm. Dzięki zrównoważonemu połączeniu ze sobą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i suplementów diety wypracowanie upragnionej, szczupłej sylwetki staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Uzależnienie od opalania – jak w nie nie popaść i cieszyć się zdrową opalenizną?

  Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne uzależnienia od opalania.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Mięso z indyka – pierś z indyka jako element diety odchudzającej

  Zobacz ile wartości odżywczych ma w sobie mięso z indyka.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Zbilansowany jadłospis – czyli jak schudnąć z głową?

  Odchudzaj się mądrze!

  czytaj więcej

5 komentarzy na “Zbilansowany jadłospis – czyli jak schudnąć z głową?

 1. natalia

  Oo tłuszcze właśnie wbrew pozorom są ważne. Sama się uczyłam, że odchudzanie bez nich nie jest skuteczne. Można np jeśc awokado , które ma w sobie zdrowe tłuszcze . Ten suplement u góry ma fajny skład. Sama go polecam klientkom , które chcą szybciej spalić kilogramy.

 2. beemowska

  o o o mam ten suplement , facet mi kupil jakies tydzien temu. narzekałam na za duzy cellulit ktory totalnie nie idzie zwalczyc cwiczeniami , bo nie sa tez jakies ciezkie a innych nie moge. I juz widze leciutką róznice na posladkach . skora ewidetnie jest gladsza.

 3. melkabelka

  Fajnie się udać do dietetyka po taki jadłospis. Wtedy jest pewność , że odchudzamy się z głową. Ja tak zrobiłam ale też ze względu na to iż nie znałam się na tym kompletnie. Taką diete mam rozpisaną na 12 tygodni i świetnie się w niej czuję. Czasem nawet bez kawy dzień przetrzymam.

Dodaj komentarz