Decoupage – czy łatwo nauczyć się tej sztuki?

Na rynku nie brakuje sklepów, które oferują niezwykłe ozdoby, które upiększą każde wnętrze. Wiadomo, że im większe miasto, tym i wybór większy, ale pracownie rękodzieł, które później ozdabiają nasze domy, pojawiają się też coraz częściej w mniejszych miastach. Ponadto różnego rodzaju bibeloty możemy zamówić drogą internetową. Ale to nie jedyne możliwości nabycia prawdziwych małych dzieł sztuki, bowiem… możemy spróbować je zrobić własnoręcznie! Jedną z najpopularniejszych obecnie technik, której zadaniem jest ozdoba, wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka zwyczajnych przedmiotów, jest decoupage.

Co kryje się pod nazwą decoupage?

Nazwa decoupage pochodzi od francuskiego słowa wycinanie. Przez tę technikę rozumiemy naklejanie na różnego rodzaju powierzchnie wyciętych motywów. Jednak samo wycinanie nie wystarczy. Śledząc decoupage krok po kroku możemy zaobserwować, że owszem, nakleja się na powierzchnię określone wzory, ale następnie dany produkt musimy poddać takiej obróbce, aby nikt się nie zorientował, że dany motyw jest naklejony –powinien wyglądać niczym namalowany… Właśnie w tym tkwi sekret.

Skąd czerpać inspiracje?

Kiedyś decoupage było dość niszową techniką, ale obecnie zatacza coraz szersze kręgi. Oczywiste jest, że na początku nie będzie bardzo łatwo, jednak na szczęście jest wiele różnego rodzaju poradników przejrzyście podpowiadających, jak wykonać decoupage krok po kroku. Organizowane są także specjalne zajęcia, podczas których uczestnicy pod okiem instruktorów dokładnie czyszczą wybrane powierzchnie, wybierają motywy i naklejają je. Do ostatniej czynności potrzebny jest specjalny klej do decoupage. Kiedy motyw już dobrze wyschnie, trzeba go pokryć odpowiednim lakierem, aby nadać przedmiotom zupełnie inny wygląd.

Jeśli chodzi o inspiracje, można je czerpać zewsząd – w decoupage królują różne style, jak chociażby styl orientalny czy wiktoriański. Dobrze wykonany decoupage sprawi, że kupione tydzień temu zwykłe pudełko, na naszych oczach zmieni się w wiekową skrzyneczkę na listy czy ważne papiery.

Raj dla hobbystów

Ludzi, których urzekła idea decoupage jest coraz więcej. Dlatego też coraz częściej spotyka się specjalistyczne sklepy, które oferują przedmioty do decoupage. Mowa tutaj zarówno o podstawowym materiale, czyli pudełkach drewnianych, szklanych, metalowych czy ceramicznych, jak o produktach, bez których nie ma mowy o wykonaniu zdobień tą techniką. Do nich zaliczyć można wspomniany już klej do decoupage, papier do decoupage, ale również serwetki do decoupage, które stosuje się przy tak zwanym decoupage serwetkowym.

Decoupage o wielu twarzach

Początkowo technika ta opierała się jedynie na naklejaniu papierowych motywów, wyciętych ze wspomnianych już serwetek czy papieru. Z czasem jednak zaczęto bardziej zgłębiać ten temat i dzięki temu obecnie możemy korzystać z decoupage na szkle czy z jedynej w swoim rodzaju techniki sospeso. Na czym polega jej wyjątkowość? Nie tylko daje efekt typowy dla decoupage, ale powoduje, że zdobienia wyglądają jakby były trójwymiarowe!

Idealny prezent

Przedmioty decoupage są idealnym pomysłem na prezent. Obdarowując kogoś własnoręcznie zdobionym pudełkiem na biżuterię, pokażemy nie tylko, że jesteśmy utalentowani w dziedzinie takiego zdobienia, ale przede wszystkim podarujemy coś od siebie, coś, w wykonanie czego włożyliśmy wiele pracy, wysiłku i zaangażowania.

A może osoba, której zamierzamy podarować z jakiejś okazji prezent, sama interesuje się techniką decoupage? W takiej sytuacji możemy sprezentować jej np. kurs decoupage krok po kroku. Jeżeli już poczyniła pewne postępy i oddaje się tej pasji w domu, możemy dla niej nabyć wspomniany już zestaw do decoupage.

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Urazy stawu łokciowego – poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

  Nie daj się urazom stawu łokciowego-sprawdź co możesz zrobić.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Przegląd kuchni świata – poznaj te najzdrowsze i niekoniecznie zdrowe!

  Kuchnie świata - dowiedz się, która z nich jest najzdrowsza!

  czytaj więcej
 • Fitness

  Buty do fitnessu – jak wybrać najlepsze?

  Czujesz się zagubiony? Zobacz porady Eksperta!

  czytaj więcej

Jeden komentarz “Buty do fitnessu – jak wybrać najlepsze?

 1. malaala

  Kiedyś że dobór obuwia sportowego jest bardzo ważny. w zasadzie można ćwiczyć w jednych butach wszędzie przy czym buty przeznaczone do fitnessu = na salę mogą mieć zbyt miękki bieznik , tzn mało odporny na ścieranie – wtedy na asfalcie szybciej się zetrze. Podeszwy butów przeznaczonych do biegania na asfalcie są dodatkowo wzmocnione twardszą gumą.

Dodaj komentarz