Fitness z dzieckiem – poznaj zalety takiego rozwiązania

Wiele kobiet zmaga się z nadprogramowymi kilogramami po ciąży. Zdecydowana większość z nich marzy o powrocie do szczupłej sylwetki oraz o podjęciu na nowo aktywności fizycznej. Jednak ze względu na ograniczony czas wolny, wynikający z opieki nad dzieckiem, często rezygnują ze sportu, w całości poświęcając swoją uwagę maluchowi. Jak wrócić do formy po ciąży, nie zaniedbując jednocześnie obowiązków świeżo upieczonej mamy? Świetnym rozwiązaniem okazują się być ćwiczenia z dzieckiem, które pozwalają cieszyć się płaskim brzuchu po ciąży i jednocześnie wspólnym spędzaniem czasu z pociechą.

Ćwiczenia dla mam z dzieckiem – co warto o nich wiedzieć?

Ćwiczenia fitness przeznaczone dla mam i dzieci to propozycja dedykowana wszystkim kobietom, które chcą wrócić do formy sprzed okresu ciąży, a jednocześnie nie chcą tracić bezcennych chwil spędzonych z maluszkiem. Jak ćwiczyć z dzieckiem? Rodzaj ćwiczeń powinien być dostosowany do ogólnej kondycji organizmu oraz zakresu upodobań ćwiczącej mamy (np. ćwiczenia statyczne łącznie z rozciąganiem statycznym, trening dynamiczny i rozciąganie dynamiczne). Tego typu ćwiczenia najczęściej są wykonywane jako uzupełnienie bardzo ciekawej dyscypliny, jaką jest bieganie z dzieckiem. Wszystko, czego potrzebujemy do rozpoczęcia takiego treningu to specjalny wózek do biegania, który mamom zapewnia wygodę, a maluchom bezpieczeństwo, sportowy strój i mnóstwo dobrych chęci.

Cały trening powinien być przeprowadzony w dokładnie taki sam sposób jak trening tradycyjny. Nie może więc w nim zabraknąć elementu rozgrzewki i rozciągania po bieganiu, które pomaga mięśniom wrócić do stanu sprzed rozpoczęcia wysiłku, chroniąc nas przed bolesnymi skurczami. Wózek do biegania z dzieckiem powinien spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, a przy tym musi być stosunkowo lekki i dostosowany do tego rodzaju aktywności.

Alternatywą dla tak aktywnego treningu mogą być ćwiczenia fitness w domu dla początkujących. Mogą one przybrać postać prostych i niewymagających dużego wysiłku ćwiczeń na płaski brzuch po ciąży lub innych ćwiczeń skierowanych na poszczególne partie ciała. W przypadku ćwiczeń po cesarskim cięciu warto zachować szczególną ostrożność, a ich zakres i czas rozpoczęcia najlepiej skonsultować z lekarzem.

Zalety treningów

Fitness z dzieckiem posiada wiele zalet, które wbrew pozorom nie ograniczają się wyłącznie do utraty zbędnych kilogramów i wysmuklenia sylwetki, choć dla wielu to zapewne największe atuty tego typu aktywności. Poza nimi, dzięki ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie całego ciała, przywracamy skórze jędrność i elastyczność, a także poprawiamy ogólną kondycję i wydolność organizmu. Wybierając zajęcia fitness prowadzone w klubach sportowych, dodatkowo zapewniamy sobie kontakt z innymi kobietami, które też postanowiły odzyskać dobrą formę po ciąży, zapewniając sobie tym samym silną motywację do uczestniczenia w treningach. Niewątpliwą zaletą tego typu relacji jest także możliwość wymiany uwag i doświadczeń dotyczących uroków macierzyństwa, jak i problemów, z którymi boryka się każda świeżo upieczona mama.

Spędzanie czasu w grupie to również doskonały sposób na odreagowanie stresu i pozbycie się napięcia towarzyszącego stałej opiece nad dzieckiem. Ze względu na to, że treningi najczęściej odbywają się na świeżym powietrzu, zapewniamy sobie i naszym pociechom sporą dawkę tlenu i wzmacniamy odporność. Ostatnią z zalet, choć wcale nie mniej istotną, pozostaje fakt, że uczestnicząc w tego typu zajęciach, nawet na moment nie rozstajemy się z dzieckiem, spędzając wspólnie czas i zapewniając mu swoją uwagę, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia.

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Magnez potrzebuje wsparcia – jakie składniki codziennej diety powstrzymują wchłanialność magnezu?

  Poznaj bliżej jeden z najważniejszych pierwiastków.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Poznaj najważniejsze zasady zdrowego odżywiania!

  To proste, jeśli grasz według zasad!

  czytaj więcej
 • Czas wolny

  Mamo, chcę psa, czyli o rodzicielskich dylematach

  Pamiętaj, pies to człowiek rodziny!

  czytaj więcej

Jeden komentarz “Mamo, chcę psa, czyli o rodzicielskich dylematach

 1. Mirosława Zając

  Po pierwsze nie straszyła bym AŻ TAK psiakami ze schroniska.
  Oczywiście, nie każdy jego pensjonariusz nadaje się dla dziecka, a nawet przeciętnego dorosłego.
  W prosty sposób chętnemu na psa dziecku sąsiadów, które deklarowało chęć posiadania psa,po wspólnym spacerze, gdzie częściowo pies biegał po łące a częściowo był prowadzony na smyczy, gdy zobaczył jak sprzątam po pupilu odchody i wytłumaczyłam, że zawsze tak trzeba robić i dlaczego dziecku przeszła ochota…
  To bardzo istotny punkt testu na opiekuna…
  Opowiadając jakich wyrzeczeń czasem trzeba podawaj konkretne przykłady, np nie idę na zabawę w sylwestra, bo pies boi się kanonady i trzeba z nim zostać, aby bał się mniej przytulony do Twego boku.
  Nie możesz nawet w myślach się na niego złościć, źle mu życzyć, wyklinać… bo on jest telepatą i czuje to!

Dodaj komentarz