Instrukcja czytania etykiet przetworzonych produktów

Od czasu do czasu każdy z nas ma ochotę na coś mniej zdrowego i najlepiej od razu gotowego do spożycia. Najlepiej byłoby unikać takich produktów jak ognia, ale nie zawsze jest to możliwe. Koniecznie jednak należy zminimalizować ryzyko związane z ich jedzeniem i wybierając je w sklepie, powinniśmy kierować się składem wypisanym na etykietach, by spośród niezdrowych dań, wybrać te najmniej szkodliwe. Sprawdź, jak to zrobić punkt po punkcie, a być może wejdzie Ci to w nawyk.

Oto instrukcja robienia „zdrowszych niezdrowych zakupów”:

 1. Znajdź etykietę na swoim produkcie. Zwykle znajduje się ona z tyłu opakowania. Przeczytaj ją dokładnie, najlepiej kilka razy (może zrezygnujesz z zakupu?).
 2. Sprawdź, ile kalorii znajduje się w wybranym daniu i czy zawartość w tym jednym posiłku nie przekracza zalecanej dziennej porcji. Czasami podana jest np. zawartość energii w 100 gramach, więc być może trzeba będzie przeliczyć kalorie, dlatego w takim wypadku sprawdź też wagę dania.
 3. Sprawdź, ile tłuszczu ma produkt. Zwykle takie gotowe dania mają bardzo dużo kalorii, a większość z nich pochodzi właśnie z tłuszczu. Wybierz takie, które ma go najmniej. Ważne przy tym, by tłuszcze były różne, a święć nasycone, wielonienasycone, jednonienasycone. Na 2 tys. kcal zalecanych dziennie do spożycia, 65 gramów powinien dostarczyć tłuszcz.
 4. Zrezygnuj z produktu, w którym są sztuczne tłuszcze trans. Najwięcej jest ich zwykle w ciastach, ciasteczkach i różnego typu wafelkach i innych produktach cukierniczych. Dziennie możesz ich zjeść maksymalnie 2 gramy!
 5. Sprawdź zwartość cholesterolu w produkcie. Dziennie powinno się przyswoić do 300 mg.
 6. Przeczytaj, ile soli zawiera danie. Zwykle będą jej ogromne ilości, bo produkty przetworzone zawsze w nią obfitują, dlatego szukaj produktów, w których będzie możliwie najmniej. Pamiętaj, że soli można zjadać maksymalnie 5 gramów dziennie!
 7. Warto sprawdzić, czy produkt zawiera witaminy, minerały i błonnik, bo być może oprócz unikania trucizn, przy okazji dostarczymy sobie czegoś zdrowego.
 8. Cukry proste w produkcie nie powinny przekraczać 10-12 proc. zalecanej dziennej porcji węglowodanów. Koniecznie sprawdź, ile zawiera ich Twoje danie i absolutnie nie kupuj tego, które ma go więcej.
 9. Przejrzyj jeszcze całą listę składników i zwróć uwagę na ten, który jest wymieniony na pierwszym miejscu. Głównie z niego będzie się składało Twoje danie. Jeśli jest to syrop glukozowo-fruktozowy lub tłuszcz, nie kupuj tego produktu po żadnym pozorem!

Tylko u nas!

5 komentarzy na “Jazda na rolkach – prędkość, przyjemność i zdrowie!

 1. kika33

  Rolki Roleczki <3 kojarzą mnie się z dzieciństwem , z beztroskim lataniem po dworze do zachodu słońca. Niestety teraz co raz mniej dzieciaków wie co to są rolki. Wolą przed internetem się otwierać. Rolki to samo zdrowie. ładnie kształtują pupę i nóżki.

 2. natalia

  Kiedyś lubiłam biegać ale Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu . Kiedyś miałam problemy z stawami dlatego też oddaje się rolkom.

Dodaj komentarz