Jak trenować po zawale?

Uprawianie sportu po zawale serca nie jest zakazane, ale osoba po takich przejściach powinna pójść z wizytą do kardiologia, by ten przedstawił jej zalecenia i przeciwwskazania.

Każdy trening, niezależnie od stanu zdrowia pacjenta, powinien odbywać się systematycznie i stopniowo ulegać intensyfikacji. Tylko wtedy uprawianie sportu jest skuteczne i bezpieczne. Osoby po zawale serca powinny zwracać na to szczególną uwagę. W ich przypadku rozpoczęcie treningów musi poprzedzić wizyta u kardiologa, który określi, jaki typ ćwiczeń jest dla nich odpowiedni i z jaką częstotliwością mogą je wykonywać. Najczęściej rekonwalescentom zaleca się proste ćwiczenia, które najlepiej wykonywać na zewnątrz lub w solidnie wietrzonych pomieszczeniach. Do każdego treningu należy się dobrze przygotować – przede wszystkim nie można do niego przystąpić tuż po jedzeniu, po zakończeniu innego wysiłku fizycznego lub po nerwowej sytuacji. Na pewno nie wolno ćwiczyć, mając złe samopoczucie, podczas przeziębienia, stanu podgorączkowego lub przy problemach żołądkowych. Za każdym razem przed rozpoczęciem gimnastyki trzeba sprawdzić czynności serca – tętno spoczynkowe nie może być wyższe niż 85 uderzeń na minutę.

Ćwiczenia należy wykonywać płynnie, od początku do końca kontrolując proces oddychania. Nigdy nie należy ćwiczyć na bezdechu. Na każdy niepokojący objaw należy natychmiast zareagować – koniecznie trzeba przerwać trening, jeśli poczujemy się dziwnie, pojawi się ból za mostkiem, odczujemy pieczenie w przełyku, zacznie nam nierówno bić serce. Warto w takim przypadku położyć się i odpocząć przez kilka minut. Decyzję o podjęciu bardziej zaawansowanych ćwiczeń, jak np. bieganie, uprawianie gier sportowych, pływanie, należy skonsultować z lekarzem.

107

Tylko u nas!

 • Leksykon produktów

  Soczewica- wartości odżywcze i zastosowanie soczewicy w odchudzaniu

  Poznaj zdrowe właściwości soczewicy.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Ziemniaki – wartości odżywcze i zdrowotne oraz zastosowanie ziemniaków w dietach odchudzających

  Ziemniak - poznaj jego zalety!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Naturalne wsparcie dla tarczycy – poznaj moc morza

  Poznaj bliżej zaburzenia funkcjonowania tarczycy i metody zapobiegania chorób.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz