Joga – trening ciała i umysłu

joga trening

Uniwersalna, dostępna w każdym momencie i rozwijająca – taka właśnie jest joga, błędnie kojarzona przez wiele osób z ortodoksyjnym buddyzmem i koniecznością zaangażowania religijnego, obligatoryjnego dla jej praktykowania. W rzeczywistości jogę może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku, stylu życia czy wiary. Jest to doskonała ścieżka samorozwoju, daleka jednak od narzucania konkretnych wierzeń czy światopoglądu. Joga jest swoistym treningiem ciała oraz umysłu. Na czym zatem polega jej specyfika i dlaczego warto zacząć ćwiczyć?

joga trening w domu

Czym jest joga?

Ogólnie jogę można zdefiniować jako złożony system samodoskonalenia i rozwoju osobistego. Podstawowym znaczeniem jogi jest ujarzmienie, rozumiane w sensie opanowania – w aspekcie umysłowym oraz fizycznym. Joga jest również ścieżką, prowadzącą do wyznaczonych celów – stąd właśnie często utożsamiana jest z samodyscypliną, koncentrującą się na codziennym, sumiennym realizowaniu zaplanowanych ćwiczeń.

Ćwiczenia zawarte w systemie jogi nazywane są asanami – to konkretne pozycje, których wpływ na ciało osoby praktykującej jest sprecyzowany. Istnieją asany, dedykowane osobom początkującym, jak i pozycje, które są stosunkowo trudne do wykonania, dlatego realizowane są najczęściej przez osoby zaawansowane w jodze. Joga obejmuje pozycje rozciągające, wzmacniające i oczyszczające, a więc niwelujące napięcie i odprężające. Stworzono także określone sekwencje asan, kreujące złożone systemy treningowe.

Przykładem może być popularne ćwiczenie, nazywane „Powitaniem Słońca”. W tej sekwencji wykonuje się kolejno określone asany, których celem jest wprowadzenie do dalszych ćwiczeń. Często „Powitanie Słońca” wykonywane jest rano, jako sposób na rozbudzenie i przygotowanie ciała do wyzwań nadchodzącego dnia.

treningi jogi

Specyfika jogi – jak ćwiczyć?

Wiele osób, które nigdy nie próbowały jogi obawia się, że poszczególne asany przerosną ich możliwości – z perspektywy obserwatora pozycje w jodze rzeczywiście wyglądają na trudne i wymagające minimalnego rozciągnięcia ciała. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego! Jogę może ćwiczyć każdy, a zakres ćwiczeń z łatwością można zoptymalizować do indywidualnych możliwości danej osoby. Co ważne – asany wykonywane regularnie dają zaskakująco szybkie efekty. Pozycja, która początkowo sprawia trudność, po kilku sesjach jogi może okazać się prosta. Rezultaty są również dobrze zauważalne, co sprzyja utrzymaniu motywacji do ćwiczeń. Ciało rozciąga się widocznie i pozwala na stopniowe podnoszenie poziomu trudności oraz wdrażanie bardziej zaawansowanych asan.

 1. Chcąc ćwiczyć jogę bezpiecznie i z satysfakcją, nie warto narzucać sobie zbyt wysokich wymagań. Istnieje kilka asan, dedykowanych początkującym – najlepiej skorzystać z nich, wdrażając je podczas treningów, które powinny odbywać się codziennie przez kilka tygodni. Stopniowo można dołączać do nich kolejne pozycje lub eliminować proste asany i zastępować je trudniejszymi.
 2. Jogę można ćwiczyć w zaciszu własnego domu, jak i zapisać się na specjalny kurs, gdzie sesje odbywają się pod okiem profesjonalnych trenerów.
 3. Podczas ćwiczeń ważny jest wygodny, niekrępujący ruchów strój i odpowiednia ilość miejsca na podłodze.
 4. Warto postarać się, aby sesje jogi odbywały się w ciszy i spokojnej przestrzeni – joga nie jest bowiem wyłącznie treningiem fizycznym, wymaga również skupienia i wyciszenia.
 5. Pozycje wykonuje się z dbałością o zachowanie równowagi umysłu i oddechu, dlatego – szczególnie na początku praktykowania – niewskazane są drażniące bodźce zewnętrzne.

joga trening

Jakie korzyści płyną z ćwiczenia jogi?

Joga pomaga osiągnąć harmonię wewnętrzną, gdyż wymaga współgrania oddechu, wykonywanych ruchów oraz skupienia. Bez wątpienia uczy ona systematyczności, rozwija poczucie obowiązku i pozwala osiągnąć optymalną formę fizyczną w szybki sposób. Rozciąga ciało i pomaga zniwelować fizyczne dolegliwości – doskonale sprawdza się na problemy z kręgosłupem.

230

Tylko u nas!

 • bieganie na wiosnę
  Fitness

  Wiosenny jogging – jak się nie przeziębić?

  Jogging to samo zdrowie. Ale co zrobić, gdy za oknem gdzieniegdzie widać resztki śniegu, a niezbyt wysoka temperatura nie zachęca do ruszenia się spod ciepłej kołdry? Poza tym wiosna to czas, gdy pojawiająca się wszędzie wilgoć sprzyja mnożeniu się różnego rodzaju bakterii. Jak zatem biegać wiosną, by się nie przeziębić? Warto biegać nawet wtedy, gdy... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Niebezpieczne upały – jakie groźne mogą być skutki słonecznego udaru i wysokiej temperatury?

  Zobacz jak groźne mogą być skutki upałów.

  czytaj więcej
 • Diety

  Dieta Montignaca – na czym polega i czy warto ją stosować?

  Poznaj działanie diety!

  czytaj więcej

3 komentarzy na “Dieta Montignaca – na czym polega i czy warto ją stosować?

 1. natalia

  Bardzo dobra dieta , zapewne dla osób które mają problem z regularnością. Mam koleżankę , której nudzi się sałatka dopiero co zrobiona więc siada na kanapę i zajada się czekoladą. Nie jest to zdrowe ale może jak jej podrzucę Wasz artykuł to jej coś to da. Możliwe , że tak szybko się nie znudzi.

  • Hanka Dąbek

   dLatego jak ktoŚ nie jest pewny Czy chce się odchudzać Czy nie to nie powinien do tego podchodzić. Nie wolno robiĆ sobie z organizmu głupka , Uważam iż jak sałatka jej się znudziłą to dieta tym bardziej.

Dodaj komentarz