Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

Niedawno temu urodziłaś dziecko, a może jeszcze nosisz je pod sercem, ale już teraz zastanawiasz się nad tym, jak schudnąć po ciąży? Nie ma w tym nic dziwnego czy niewłaściwego. Niewiele kobiet ma to szczęście, że tuż po urodzeniu maluszka wygląda tak samo (albo i lepiej!) niż przed ciążą. Zdecydowana większość z nas wraz z upragnionym potomkiem otrzymuje w zestawie przynajmniej kilka nadprogramowych kilogramów, które objawiają się „oponką” na brzuchu czy/i paroma centymetrami więcej w udach. Pragniesz jak najszybciej odzyskać dawną figurę i formę? Sprawdź, kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie i jaka aktywność będzie dla Ciebie najlepsza!

Ćwiczenia po ciąży – TAK, dieta – NIE!

Zacznijmy od kwestii najistotniejszej, bo choć wydaje się oczywista, wiele kobiet o niej zapomina. Ćwiczenia po ciąży (w określonym czasie, po konsultacji z lekarzem) są jak najbardziej wskazane, natomiast dieta już niekoniecznie. Jest to szczególnie ważne w przypadku mam karmiących naturalnie. Jeśli i Ty karmisz piersią, zapomnij o restrykcyjnych dietach, bowiem musisz dostarczyć swojemu dziecku pełnowartościowy pokarm, bogaty w cenne składniki odżywcze. Jeśli przejdziesz na drastyczną dietę, szybko pojawią się poważne niedobory niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka witamin i minerałów.

„Przerzucanie” dziecka na mleko sztuczne, wyłącznie z tego powodu, by jak najszybciej rozpocząć dietę, także nie jest dobrym pomysłem i wcale nie chodzi jedynie o dobro dziecka – choć wiadomo, że Twoje mleko jest dla niego najlepsze. O co zatem chodzi? Otóż o to, że regularnie karmiąc piersią, masz zdecydowanie większą szansę na to, aby szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest bardzo proste – Twój organizm potrzebuje sporo energii do tego, aby wyprodukować odpowiednią ilość jakościowego mleka. Spalasz zatem dużo kalorii tak naprawdę bez większego zaangażowania.

Kiedy można ćwiczyć po porodzie?

Oto podstawowe pytanie, którym zadręcza się wiele kobiet. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Nieco inaczej też wygląda taka kwestia jak ćwiczenia po cesarce i ćwiczenia po porodzie naturalnym. Zazwyczaj w pierwszej z wymienionych sytuacji potrzeba więcej czasu na to, aby organizm w pełni się zregenerował. Różni specjaliści różnie radzą, ale przyjmuje się, że po porodzie siłami natury kobieta może rozpocząć regularne ćwiczenia na brzuch po ciąży i inne partie ciała średnio po około sześciu tygodniach. Jeśli natomiast chodzi o ćwiczenia na brzuch po cesarce, musi upłynąć minimum 10 tygodni. Oczywiście najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem treningów.

Jak szybko schudnąć po ciąży?

Intensywne treningi nie są wskazane w początkowym etapie. Najlepiej, jeśli postawisz na umiarkowaną aktywność, którą lubisz i którą jesteś w stanie podejmować regularnie – w zupełności wystarczą np. 3-4 treningi tygodniowo, bo organizm musi mieć czas na to, aby się zregenerować po ćwiczeniach. Możesz zapisać się na specjalne zajęcia fitness dla młodych mam, które są odpowiednio dopasowane do Twoich potrzeb jako kobiety, która niedawno rodziła. Kiedy rany po porodzie całkowicie się zagoją, możesz zacząć chodzić na basen – np. na aerobik wodny. Przede wszystkim postaw początkowo na ćwiczenia nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej i modelujące mięśnie. Jeśli uznasz, że dany zestaw ćwiczeń jest dla Ciebie zbyt wymagający, nie rób niczego na siłę, bo w ten sposób możesz sobie zaszkodzić i doprowadzić do poważnych komplikacji.

Tylko u nas!

 • Czas wolny

  Marzenie to przyjemność, realizacja to satysfakcja

  Jeżeli jesteś typem marzyciela, koniecznie przeczytaj powyższy artykuł.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Winogrona- wartości odżywcze i zastosowanie winogron w odchudzaniu

  Sprawdź jakie korzyści płyną ze spożywania winogron.

  czytaj więcej
 • Fitness

  Jak wrócić do aktywności po długiej przerwie?

  Wracamy do aktywności po zimie!

  czytaj więcej

4 komentarzy na “Jak wrócić do aktywności po długiej przerwie?

 1. natalia

  Nie ma wydaje mi się jakieś środka sprawdzonego , małymi krokami a dojdziemy do celu na przykład 15 minutowe ćwiczenia na macie do fitnessu albo jakiś Jogging po pracy czy nawet jazda na rowerze może być krokowym powrotem do aktywności fizycznej.Mając na uwadzę nasze zdrowe , wracamy z większym impetem do sportu.

 2. Tadeusz K

  Jestem już starszą dostojną osobą i ze względu na swoją wagę mogę jedynie sobie pospacerować. Taka Aktywność Fizyczna Bardzo dobrze mi robi , nawet spotkałem piękną Damę . Panią Renie , razem spacerujemy i się dotleniamy. Bardzo wam dzieci polecam .

 3. doctorek pip

  Pamiętam jak kiedyś byłem nastolatkiem, niskiego wzrostu, jeszcze mniejszej wagi. Nie wyglądałem jak dorastający facet, moje koleżanki miały w bicepsie więcej ode mnie (tłuszczu! ale co z tego?). Miałem tego dość i postanowiłem to zmienić – zapisałem się na siłownię! Nie było łatwo, ale kto powiedział, że łatwo będzie. Teraz jestem zadowolony z tego jak wyglądam. Koleżanki teraz lecą na moje bicki. Aczkolwiek nie bardzo je widać pot szpitalnym fartuchem.

Dodaj komentarz