Mamo, chcę psa, czyli o rodzicielskich dylematach

Mamo, chcę psa! Jako mama kilkulatka z całą pewnością wielokrotnie słyszałaś podobne prośby. Zdecydowana większość dzieci w którymś momencie swojego życia chce mieć jakiegoś pupila, a ich wybór najczęściej pada właśnie na psa. Być może w pierwszym odruchu, gdy patrzysz na swoją pociechę, która błaga Cię o zwierzaka ze łzami w oczach, masz ogromną ochotę tu i teraz „załatwić” jej czworonożnego przyjaciela, ale nie daj się ponieść emocjom. Zanim zdecydujesz się na taki krok, dobrze się zastanów, czy w Waszej sytuacji pies w domu to dobre rozwiązanie.

Pies to nie zabawka!

Dzieci, nawet te najbardziej inteligentne, grzeczne i posłuszne, zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, z czym wiąże się posiadanie psa. Jak się okazuje, znaczna część dorosłych (w tym tych, którzy posiadają to zwierzę!) także zupełnie nie wie, co oznacza mieć psa w domu. Co to zatem oznacza? Jesteś pewna, że Ty wiesz? Uważasz, że wystarczy czworonoga wyprowadzić, nakarmić, kupić jakąś zabawkę i pobawić się z nim? Jeśli w taki sposób postrzegasz tę kwestię, jesteś w błędzie i być może w Waszym przypadku dziecko i pies w domu to niezbyt dobre połączenie.

Pies to nie zabawka, która, jeśli się znudzi, może być odłożona w kąt szafy. Masz świadomość tego, co może stać się z psem, z jego psychiką, gdy nagle zacznie być zaniedbywany pod względem emocjonalnym? Większość ludzi, a w szczególności małych dzieci, wiąże posiadanie psa z przyjemnością i świetną zabawą. I tutaj pora na przysłowiowy kubeł zimnej wody. Pies to nie przyjemność, pies to przede wszystkim obowiązek i przywilej, na który trzeba sobie zasłużyć. Pies to konieczność ciągłego zdobywania wiedzy, poświęcenia i być może sporych wyrzeczeń.

Czy jesteś gotowa na…?

Adopcja psa, jego zakup od hodowcy czy też przygarnięcie bezdomnego zwierzaka z ulicy to nic trudnego – to można zrobić w każdej chwili. Ale co dalej? Zawsze musisz liczyć się z tym, że dziecko szybko znudzi się nowym „nabytkiem”. Choć początkowo będzie obiecywać i przysięgać na wszystko, że będzie się zajmować przyjacielem, sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.

Czy jesteś zatem gotowa na to, aby wyprowadzać psa? Popołudniowe spacery w przyjemny, ciepły dzień to świetna sprawa, ale… Psa trzeba wyprowadzić też wczesnym rankiem, późnym wieczorem, niejednokrotnie być może w nocy, zanim nauczy się panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Z psem trzeba wyjść również wtedy, gdy leje jak z cebra, gdy pada śnieg i na zewnątrz jest -20 st. C.

Psa trzeba odpowiednio karmić. Musisz mieć świadomość tego, że pies w żadnym wypadku nie powinien jeść resztek z Waszego obiadu – to chyba jeden z najczęściej popełnianych przez psiarzy błędów, które mogą kosztować pupila nie tylko zdrowie, ale nawet życie. Pies powinien mieć własną psią karmę. Ewentualnie możesz mu przyrządzać „ludzkie” jedzenie, ale w bezpieczny dla niego sposób – bez smażenia, pieczenia, przyprawiania. Jesteś gotowa na to, aby inwestować w najlepszej jakości karmę? Karma dla psa powinna zyskać akceptację weterynarza i musi być dobrze dobrana do rasy, wielkości, wieku i stanu zdrowia psa.

Czy jesteś gotowa na to, aby jeździć z psem do weterynarza na szczepienia i badania kontrolne? Wszystko to pociąga za sobą niemałe koszty. Jesteś gotowa na to, aby inwestować w odpowiednią literaturę oraz szkolenia? Jesteś w stanie zmusić się do przeczytania choćby jednej książki traktującej o wychowaniu psa? Każdy pies musi być właściwie tresowany. Jeśli do tej pory żadne z Was nie miało z tym do czynienia i zwyczajnie nie wiecie, jak wychować psa, warto, a nawet trzeba zasięgnąć porady profesjonalnego psiego trenera.

Czy jesteś gotowa na konsekwencje, jakie może za sobą pociągać fakt pogryzienia obcej osoby przez Waszego psa? W najlepszym wypadku sytuacja taka będzie się wiązała z koniecznością poniesienia kosztów leczenia, ale możecie się też otrzeć o sprawę w sądzie i pojawi się nad Wami widmo wypłaty odszkodowania…

Czy jesteś gotowa na to, aby w pewien sposób podporządkować Wasze życie psu? W tym Wasz czas wolny i wakacje? Posiadanie psa wiąże się z całym mnóstwem ograniczeń i dodatkowymi opłatami. Myślisz sobie „nie ma sprawy”, bo na czas Waszego wyjazdu ktoś bliski zaopiekuje się Waszym pupilem? Pamiętaj, że pies będzie tęsknił, może poważnie z tej tęsknoty zachorować, wpaść w depresję, może też stać się agresywny – pies to nie zabawka.

To zaledwie część obowiązków i ograniczeń, jakie wynikają z faktu posiadania takiego czworonoga jak pies. Jeżeli jesteś na nie gotowa, jeśli masz pewność, że Twoje dziecko jest w stanie zaakceptować nową rzeczywistość z psem u boku, być może nadajecie się na psich właścicieli. A skoro tak…

Pies dla dziecka – jak wybrać, skąd zabrać?

Jaki jest najlepszy pies dla dzieci? Każda rasa posiada pewne charakterystyczne cechy i rzeczywiście istnieją takie, które uznawane są za łagodne, a co za tym idzie, odpowiednie dla dziecka. Są to np. golden retriever, spaniel, buldog angielski, owczarek szkocki collie, alaskan malamute. Choć teoretycznie psy te pozbawione są agresji, towarzyskie i życzliwe, nie oznacza to, że pod wpływem pewnych doświadczeń nie zaczną zachowywać się niewłaściwie. Dlatego też tak ważne jest podejście do psa i jego właściwe szkolenie.

Myślisz o nabyciu psa ze schroniska? To bardzo chwalebne, ale… zupełnie nierozsądne, jeśli nie masz żadnego doświadczenia! W schroniskach dla zwierząt przebywają psy, które z jakiegoś powodu straciły dom i w żaden sposób nie dowiesz się, jakie przeżycia mają za sobą. Być może były bite, być może z jakiegoś powodu mają awersję do małych dzieci, mają swoje niewłaściwe nawyki, których nie sposób wyeliminować podstawową tresurą. Na każdym kroku powinieneś pamiętać, że pies to nowy członek rodziny i jemu również należy się pełna uwaga i poświęcenie. Jeżeli nie jesteś w stanie mu jej zapewnić, lepiej zrezygnuj z pomysłu. Nie ma nic gorszego dla psa ze schroniska niż powrót do zimnego boksu…

Najczęściej psy ze schroniska czy prosto z ulicy to psy z głębokimi ranami na psychice, które wymagają profesjonalnej opieki psich behawiorystów. Nie jest wykluczone, że do końca życia, pomimo Waszego ogromnego zaangażowania i pracy, pozostaną agresywne, nieobliczalne, a w najlepszym wypadku wycofane i nigdy nie obdarzą Was zaufaniem i miłością. Jeśli zatem nie masz żadnej wiedzy i doświadczenia, najlepszym wyborem będzie szczeniak – o wiele łatwiej bowiem wytresować i nauczyć małe pieski niż oduczyć nieodpowiednich zachowań te dorosłe!

50

Tylko u nas!

 • bieganie na wiosnę
  Fitness

  Wiosenny jogging – jak się nie przeziębić?

  Jogging to samo zdrowie. Ale co zrobić, gdy za oknem gdzieniegdzie widać resztki śniegu, a niezbyt wysoka temperatura nie zachęca do ruszenia się spod ciepłej kołdry? Poza tym wiosna to czas, gdy pojawiająca się wszędzie wilgoć sprzyja mnożeniu się różnego rodzaju bakterii. Jak zatem biegać wiosną, by się nie przeziębić? Warto biegać nawet wtedy, gdy... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Odżywki białkowe jako suplement wspomagający odchudzanie

  Sprawdź jakie działanie mają odżywki białkowe przy odchudzaniu.

  czytaj więcej
 • Fitness

  Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

  Sprawdź jak możesz odzyskać formę i sylwetkę sprzed ciąży.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz