Miniaturowy ogród w doniczkach – jak go stworzyć?

Ogród w mieszkaniu – brzmi nieprawdopodobnie? Domowy mini ogródek to naprawdę fantastyczna sprawa! Jeśli tylko uwielbiasz otaczać się przyrodą i wiesz, jak dbać o rośliny, bądź chcesz się tego nauczyć, ogród w doniczce będzie doskonałym polem do zgłębiania tej wiedzy i kształtowania umiejętności. Sprawdź, od czego zacząć.

Miniaturowy ogród w mieszkaniu, czyli…

Praktycznie każdy z nas ma w swoim domu jakieś rośliny doniczkowe. Tutaj jednak chodzi o coś więcej niż tylko o jeden czy dwa kwiatki na parapecie, które są… bo są i w zasadzie na tym koniec. Mini ogródek w domu możesz rozumieć na dwa sposoby.

Po pierwsze jako wysoce artystyczną kompozycję, np. z mini drzewkami, roślinami skalnymi, dodatkami takimi jak malutkie domki, latarnie, ścieżki usypane z kamieni itp. Możesz stworzyć dosłownie wszystko i w każdym stylu, bo nie ogranicza Cię tak naprawdę nic poza własną wyobraźnią. Nadrzędnym celem będzie tutaj oczywiście stworzenie niebanalnej dekoracji. W sieci znajdziesz całe mnóstwo inspiracji – nic tylko wybierać!

Po drugie pod pojęciem domowego ogródka możesz rozumieć uprawę roślin typowo użytkowych, takich jakie uprawia się na działkach i w przydomowych ogródkach w celach spożywczych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie jadalne rośliny w domu trzymać w ozdobnych doniczkach, które także będą piękną dekoracją parapetu czy np. komody.

Rośliny domowe, takie jak np. cebulka, koperek, pietruszka czy bazylia, być może nie wyrosną tak okazałe, jak te uprawiane w ogrodzie, na większej przestrzeni, ale nie ma nic lepszego niż świeże, pachnące zioła o każdej porze roku. Co zaś najważniejsze, masz pewność, że wszystko będzie naprawdę zdrowe i naturalne.

Czy warto? Dla kogo takie hobby?

Pielęgnacja roślin, która ma na celu zachowanie ich zdrowia, a co za tym idzie, pięknego wyglądu, nie ogranicza się wyłącznie do podlewania. Wszystko uzależnione jest oczywiście przede wszystkim od rodzaju rośliny, ale większość z nich trzeba nawozić odpowiednimi środkami, przesadzać, podcinać, zapewnić optymalne warunki do rozwoju (właściwa ilość światła, ciepła, wilgotność) w zależności od gatunku.

Rośliny doniczkowe domowe sprawdzą się więc u osób, które rzeczywiście są w stanie poświęcić ich pielęgnacji nieco czasu. Jeśli masz każdego dnia wolną chwilę i interesujesz się przyrodą, to zajęcie z pewnością jest dla Ciebie. Pamiętaj tylko, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę.

Nie inwestuj w swój domowy mini ogródek mnóstwa pieniędzy i nie rób totalnego przemeblowania, aby wygospodarować miejsce na dziesiątki doniczek i akcesoriów. Najpierw skup się na 2-3 doniczkach, w których będziesz uprawiać np. mało wymagającą cebulkę czy koperek lub też spróbuj stworzyć jedną kompozycję z różnymi ozdobami, którą będziesz się zajmować.

Jeśli Twoje nowe hobby nie znudzi Ci się po tygodniu bądź dwóch i poczujesz, że to jest to, możesz powoli rozbudowywać swój ogród w doniczkach. Chcesz swoją nową pasję uprawiać naprawdę dobrze? Poświęć wobec tego trochę czasu i zdobądź wiedzę teoretyczną. Nie musisz od razu inwestować w liczne książki na temat ogrodnictwa. W sieci znajdziesz całe mnóstwo artykułów, które wiele Ci wyjaśnią i z pewnością staną się dla Ciebie inspiracją!

Tylko u nas!

2 komentarzy na “Bądź duży! 5 sposobów na naturalny przyrost masy mięśniowej

    • melkabelka

      Zgadza się , dobrze myślisz. Mięśnie odpoczywają wtedy rosną. Dlatego przerwa między treningami jest taka ważna. Do tego nie można za bardzo się forsować na siłowni czy innych treningach by nie nabawić się kontuzji. Pamiętajmy o rozgrzewce przed i rozciąganiu po siłowni.

Dodaj komentarz