Najskuteczniejsze ćwiczenia po urazach kręgosłupa

mgr Adam Jakubowicz (fizjoterapeuta):

Ból kręgosłupa doskwiera wielu osobom. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Bywa jednak, że dolegliwości związane z kręgosłupem są rezultatem przebytych urazów. W takim przypadku zniwelowanie odczucia bólu wymaga wdrożenia odpowiednich metod leczenia, a także specjalnie przygotowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych na kręgosłup. Tego typu gimnastyka kręgosłupa nie tylko minimalizuje ból, ale też pomaga w powrocie do pełnej sprawności, a przy tym dzięki wzmocnieniu tkanek i mięśni ogranicza ryzyko wystąpienia kolejnego urazu. Jakie ćwiczenia na plecy pomogą uporać się z uporczywym bólem kręgosłupa?

Ćwiczenia na kręgosłup – o czym należy pamiętać?

Ćwiczenia kręgosłupa powinny zostać dopasowane do charakteru przebytego urazu oraz do ogólnej kondycji organizmu. Zestaw ćwiczeń na kręgosłup przeznaczony dla danego pacjenta powinien zostać opracowany przez specjalistę, który dostosuje ich zakres do indywidualnych potrzeb, a przy tym będzie korygował ewentualne błędy podczas ich wdrażania. Podczas opracowywania zestawu ćwiczeń należy również uwzględnić rodzaj odcinka kręgosłupa dotkniętego urazem, który zostanie poddany ćwiczeniem (na przykład ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, ćwiczenia wzmacniające całość kręgosłupa).

Aby gimnastyka na kręgosłup przynosiła pozytywne rezultaty, musi być wykonywana w określony sposób. Ćwiczenia kręgosłupa należy wykonywać powoli, płynnie i bardzo dokładnie. Pośpiech w ich przypadku jest jak najbardziej niewskazany. Podczas ich przebiegu możemy odczuwać niewielki ból, który wynika z ruchu, w jaki wprawiamy nasze mięśnie, często mocno napięte pod wpływem wcześniej przebytego urazu. Jeżeli natomiast w którymkolwiek momencie odczujemy silniejszy ból w partii ciała poddawanej ćwiczeniom, należy je bezzwłocznie przerwać.
Ponadto musimy pamiętać, że ćwiczenia na ból pleców powinny być wykonywane w sposób dokładny, z uwzględnieniem wszystkich zaleceń rehabilitanta, a pomiędzy każdym kolejnym należy rozluźnić mięśnie. Oczywiście jak w przypadku każdego innego rodzaju ćwiczeń, ćwiczenia na bolący kręgosłup wymagają systematyczności i regularności – im dłużej ćwiczymy, tym nasze szanse na trwałe pożegnanie bólu wzrastają.

Jakie ćwiczenia na bóle kręgosłupa są najlepsze?

Poza specjalistycznymi ćwiczeniami związanymi z przebytymi urazami, jak na przykład ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, można również wykonywać ćwiczenia na prosty kręgosłup czy też nieskomplikowane zestawy mające na celu złagodzenie odczuwanego dyskomfortu, zwiększenie odporności na różnorodne dolegliwości tego wrażliwego odcinka ciała i wzmocnienie mięśni znajdujących się w jego obrębie. Ćwiczenia na kręgosłup można wykonywać leżąc na plecach lub na brzuchu. Leżąc na plecach, można unosić w kierunku czoła ugięte w kolanach nogi. W tym czasie ręce spoczywają spokojnie wzdłuż tułowia. W tej samej pozycji można unosić naprzemiennie ugięte w kolanach nogi i dotykać nimi skierowane w ich stronę łokcie. Na zakończenie należy dociągnąć do klatki piersiowej zgięte w kolanach nogi, tworząc w ten sposób „kołyskę”.

Tego rodzaju ćwiczenia na kręgosłup działają rozciągająco, przygotowując ciało i mięśnie do wykonywania kolejnych ćwiczeń. Znajdując się w pozycji na plecach, można także wykonywać tradycyjny „rowerek” lub unosić naprzemiennie wyprostowane nogi, kreśląc nimi w powietrzu niewielkie koła. W pozycji na brzuchu możemy zrobić odwróconą „kołyskę” – odrywamy górną część ciała od podłoża, nogi unosimy lekko do góry i chwytamy je wyciągniętymi rękami, utrzymujemy przez kilkanaście sekund. Ponadto możemy przejść do klęku podpartego i wykonać tzw. koci grzbiet, wyginając swoje plecy w charakterystyczny łuk (nasze kolana i ręce spoczywają stabilnie na podłożu). Aby cieszyć się skutecznością wszystkich ćwiczeń, musimy je skrupulatnie i regularnie wykonywać. Zadowalające efekty pojawią się z czasem.

1 506

Tylko u nas!

 • stewia zamiast cukru
  Ciekawostki

  Stewia – zastąp cukier czymś zdrowszym!

  Czy stewia rzeczywiście jest zdrowa i czy pomaga redukować nadmierną masę tłuszczową? Oto kilka faktów na temat stewii.

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Nadgarstek – mała rzecz, a… boli!

  Dowiedz się jak pokonać ból nadgarstka

  czytaj więcej
 • Fitness

  Trening wydolnościowy – właściwości i zalety

  Zobacz, czym jest trening wydolnościowy i jak go zaplanować.

  czytaj więcej

2 komentarzy na “Trening wydolnościowy – właściwości i zalety

 1. maluszekkopciuszek

  Oo o treningu wydolnościowym nie słyszałam. Warto się chyba mu bardziej przyjrzeć. Jeżeli jest po tym zgrabne ciało, lepsza wydolność i lepszy układ krwionośny to czemu by nie poćwiczyć 🙂 A produkcja mleczanu nie powoduje zakwasów w mięsniach ?

Dodaj komentarz