Niskotłuszczowa dieta wegetariańska dr. Ornisha – zasady, efekty i przykładowe jadłospisy

Wegetariańska dieta odchudzająca doktora Ornisha od lat jest jednym z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi w USA. Kardiolog, rozpatrując zagadnienie wegetarianizm a odchudzanie, dostrzegł, że ograniczenie spożywania tłuszczów odzwierzęcych może sprzyjać nie tylko redukcji kilogramów, ale także poprawiać stan zdrowia pacjentów z chorobami sercowymi i schorzeniami układu krwionośnego. Jakie efekty może przynieść dieta lekkostrawna niskotłuszczowa?

Dr Ornish na tropie nowego sposobu żywienia

Na początku lat 70-tych amerykański kardiolog podczas swojej lekarskiej praktyki coraz częściej miewał styczność z otyłymi pacjentami, którzy skarżyli się na problemy ze strony układu krwionośnego lub serca. Zakładając, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadmierna waga, dr Ornish rozpoczął badania nad tym, w jaki sposób wyeliminować przyczynę schorzeń odpowiednią dietą. Zauważył, że doskonałe efekty w normalizacji wagi ciała przynosi stosowanie żywienia takiego, jakie występowało na początku kształtowania się ludzkiego metabolizmu. W ten sposób podczas lat swojej lekarskiej praktyki opracował niskotłuszczową dietę bezmięsną, którą następnie testował ze znakomitym efektem na swoich pacjentach. Zalety diety wegetariańskiej nie ograniczają się jedynie do utraty wagi, ale, jak dowiódł dr Ornish, obejmują także profilaktykę chorób kardiologicznych.

Dieta wegetariańska wysokowęglowodanowa – najważniejsze zasady

Dieta Ornisha uznawana jest za dosyć restrykcyjny sposób odżywiania się. Co prawda nie trzeba liczyć w niej kalorii, jednak główna reguła opiera się na wyeliminowaniu mięsa z codziennego menu. Według twórcy to właśnie tłuszcze odzwierzęce są główną przyczyną chorób kardiologicznych.

Podczas diety można jeść taką ilość pożywienia, dopóki nie poczujesz sytości. Jednak pokarmy podzielone są na 5 grup. Spożywanie produktów z grupy 1 oraz 2 jest przez twórcę diety zalecane, z grupy 3 i 4 dozwolone, a znajdujące się w grupie 5 pożywienie jest zabronione. Dzięki takiemu podziałowi zasady diety są przejrzyste i proste w opanowaniu.

Oprócz odpowiedniego jadłospisu dr Ornish zaleca także umiarkowaną aktywność fizyczną oraz dbanie o harmonię duszy poprzez medytację.

Zalety diety wegetariańskiej

Najbardziej pożądanym efektem stosowania wegetariańskiej diety odchudzającej jest oczywiście utrata wagi. Redukcja kilogramów nie jest drastyczna, ale widoczna. Podczas miesięcznej diety można stracić nawet 5 kilogramów. Jeżeli chcesz dodatkowo wzmocnić efekt wspomóż odchudzanie z wykorzystaniem suplementu diety Therm Line Fast.

Oprócz tego stosowanie takiej diety może wyraźnie pomóc osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Kuracja może np. skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Ważną zaletą jest także spożywanie produktów nieprzetworzonych, o dużej ilości witamin i usprawniającego trawienie błonnika.

Dieta wegetariańska – wady

Główną wadą stosowania takiej diety może być dla niektórych fakt, że w jadłospisie nie znajdują się żadne produkty mięsne. Dodatkowo menu obfituje w owoce bogate w cukry proste, które mogą sprzyjać dużym skokom glukozy we krwi, co może objawiać się m.in. szybkim uczuciem głodu.

Dieta wegetariańska na odchudzanie – przykładowe przepisy

W diecie dr. Ornisha do woli można spożywać owoce i warzywa, dlatego w trakcie redukcji wagi możesz cieszyć się smakiem pysznych i świeżych soków wyciskanych z ulubionych produktów, które mogą stanowić świetny dodatek do śniadania.

Ze względu na to, że jest to dieta wysokowęglowodanowa możesz także wybierać przepisy z makaronami w roli głównej, co sprawdzi się świetnie jako propozycja na obiad. W ciągu dnia możesz także sięgać po dobrej jakości pieczywo. Podczas diety możesz sięgać także po produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu oraz po białko jaja.

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Złe samopoczucie czy już depresja? Sprawdź, jak rozpoznać i jak walczyć z problemem!

  Sprawdź, czym jest depresja oraz jakie są sposoby leczenia.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Witaminy i składniki mineralne niezbędne dla kobiet

  Dostarczasz swojemu ciału wszystkie niezbędne składniki Sprawdź, czy na pewno!

  czytaj więcej
 • Czas wolny

  Mamo, chcę psa, czyli o rodzicielskich dylematach

  Pamiętaj, pies to człowiek rodziny!

  czytaj więcej

Jeden komentarz “Mamo, chcę psa, czyli o rodzicielskich dylematach

 1. Mirosława Zając

  Po pierwsze nie straszyła bym AŻ TAK psiakami ze schroniska.
  Oczywiście, nie każdy jego pensjonariusz nadaje się dla dziecka, a nawet przeciętnego dorosłego.
  W prosty sposób chętnemu na psa dziecku sąsiadów, które deklarowało chęć posiadania psa,po wspólnym spacerze, gdzie częściowo pies biegał po łące a częściowo był prowadzony na smyczy, gdy zobaczył jak sprzątam po pupilu odchody i wytłumaczyłam, że zawsze tak trzeba robić i dlaczego dziecku przeszła ochota…
  To bardzo istotny punkt testu na opiekuna…
  Opowiadając jakich wyrzeczeń czasem trzeba podawaj konkretne przykłady, np nie idę na zabawę w sylwestra, bo pies boi się kanonady i trzeba z nim zostać, aby bał się mniej przytulony do Twego boku.
  Nie możesz nawet w myślach się na niego złościć, źle mu życzyć, wyklinać… bo on jest telepatą i czuje to!

Dodaj komentarz