Odkryj moc kobalaminy

Witamina B12, której aktywną postacią jest kobalamina, to organiczny związek chemiczny, który w naszym organizmie odpowiedzialny jest między innymi za regulację produkcji czerwonych ciałek krwi. Na co witamina B12 działa najlepiej, co zawiera witamina B12 i dlaczego jej niedobór zagraża naszemu zdrowiu? Przeczytaj najważniejsze informacje i przekonaj się, jak ważne są dla nas produkty z witaminą B12.

Jaką rolę odkrywa witamina b12 w naszym organizmie?

Oprócz regulowania produkcji czerwonych ciałek krwi, witamina B12 pełni szereg innych, równie ważnych funkcji w naszym organizmie. Wpływa ona m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego, przeciwdziała niedokrwistości, poprawia nam nastrój, pobudza apetyt czy wpływa na właściwe skupianie się i przyswajanie wiedzy, o czym powinni pamiętać zwłaszcza rodzice dzieci i studenci.

W okresie wzmożonej aktywności umysłowej, odpowiedni poziom witaminy zapewnią Ci preparaty z witaminą B12, takie jak B12 FORTE bio-complex oraz dieta bogata w produkty bogate w ten cenny składnik.

Gdzie szukać witaminy B12?

Źródła witaminy B12 to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak produkty mleczne, wieprzowina, baranina, drób, ryby czy żółtka jajek. Do codziennej diety wcale nie jest trudno wprowadzić tego typu składniki, dlatego zapewnienie naturalnego i solidnego źródła witaminy B12 nie stanowi problemu. Warto również wiedzieć, że produkty roślinne nie są najbogatszym źródłem omawianej witaminy, dlatego jeśli jesteś wegetarianinem, niedobór witaminy B12 może Ci realnie zagrażać. Towarzyszą mu najczęściej stosunkowo łatwe do rozpoznania objawy.

Niedobór witaminy B12 – objawy

Początkowe objawy niedoboru witaminy B12 mogą występować pod postacią zaburzeń snu, wahań nastroju czy zmęczenia. Dopiero późniejsze objawy są mocno charakterystyczne, a ich występowanie od razu powinno przywołać Ci na myśl niedobór B12. Należą do nich m.in. drgawki, stany lękowe, zaburzenia pamięci i koncentracji oraz stany zapalne błon śluzowych w jamie ustnej i języku.

Z czym związany jest niedobór witaminy B12? Może on występować przy chorobach pasożytniczych, towarzyszy też często schorzeniom jelit. Wydalana jest ona wraz z moczem. Częstym powodem niedoboru jest prostu zła dieta, oparta na produktach, które zawierają za małe ilości witaminy.

Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, koniecznie zacznij przyswajać większe ilości witaminy B12, skupiając się na produktach, które mają ją w swoim składzie. Możesz też wspomóc się odpowiednimi preparatami, jak wspomniany B12 FORTE bio-complex. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważnych zaburzeń musisz skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego właściwy poziom witaminy B12 jest tak ważny?

Skutki niedoboru witaminy B12 są bardzo poważne i niestety często prowadzą do nieodwracalnych zmian. Do najczęstszych należą m.in. stany depresyjne i zmęczenie, jąkanie, częste biegunki, utrata pamięci czy anemia.
Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej – zacznij działać od razu i postaraj się, aby Twoje codzienne posiłki były bogate w produkty zawierające witaminę B12. Wspomóż się też sprawdzonymi suplementami i pamiętaj, że niedobór tejże witaminy prowadzi do poważnych dolegliwości i powikłań. Nie lekceważ kobalaminy – znajdziesz ją w wielu codziennych produktach. Na stałe wprowadź je do swojego jadłospisu.

170

Tylko u nas!

 • Ciekawostki

  Składniki odżywcze – czym są i jakie być powinny, by Twoje odżywianie było prawidłowe?

  Składniki odżywcze-dowiedz się więcej!

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Węglowodany – postrach osób na diecie

  Kiedy słyszymy słowo „węglowodany”, od razu przychodzą nam na myśl kostki cukru, ciasteczka oraz inne słodkie przyjemności, które przeszkadzają w uzyskaniu idealnej sylwetki. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, co musimy o nich wiedzieć, żeby właściwie wykorzystać je w naszej diecie? Okazuje się, że mamy dostęp do różnych rodzajów węglowodanów – jedne są... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Zdrowe, mrożone koktajle – sprawdź, jak przetrwać upały!

  Pomysł na pyszny i letni koktajl - sprawdź już dziś!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz