Przegląd kuchni świata – poznaj te najzdrowsze i niekoniecznie zdrowe!

Tradycyjna polska kuchnia – któż nie ma do niej sentymentu? My, Polacy uwielbiamy kotlety schabowe, bigos, rosół, flaki, gotowane ziemniaki… Czasami jednak warto oderwać się choćby na chwilę od naszej polskiej tradycji kulinarnej i zakosztować tego, co oferują nam kuchnie różnych narodów. Są one bowiem zupełnie odmienne od naszych tradycyjnych polskich potraw. Co takiego zatem wrze w garnku typowego Greka, Hindusa lub Japończyka? Nie ma wątpliwości, że kuchnie świata, szczególnie te, których podstawą jest zdrowa dieta, mogą wnieść do naszego codziennego jadłospisu mnóstwo nowych możliwości i inspiracji.

Kuchnia grecka

Uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie, a tamtejsze przepisy kulinarne oparte są o bogatą, trwającą tysiąclecia tradycję. Od czasów starożytnych, podstawę kuchni greckiej obowiązkowo stanowią takie produkty jak: oliwa, pszenica i wino. Oprócz tego potrawy bogate są w sosy pomidorowe, suto doprawiane czosnkiem. Jak wiadomo, czosnek posiada mnóstwo dobroczynnych dla organizmu właściwości i całkiem słusznie zyskał miano naturalnego antybiotyku. Greckie potrawy zaprawiane sosem pomidorowym, przygotowanym ze świeżych pomidorów, dodatkowo połączone z brokułami, chronią przed chorobami nowotworowymi.

Kuchnia grecka to również przepyszne sałatki ze świeżych warzyw, owoce morza i świeże ryby. Nikt więc nie zaprzeczy, że jest to zdrowa kuchnia. Warzywa to bogate źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, natomiast ryby, jak i owoce morza stanowią cenne źródło m.in. białka oraz kwasów omega 3, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytwarzać.

Kuchnia indyjska

Nie mniej interesująca jest kuchnia indyjska, która tak samo jak grecka uznawana jest za dietę zdrową. Mówi się, że wszystkie smaki świata zawarte są właśnie w przepysznych, aromatycznych potrawach hinduskich. Podstawą kuchni hinduskiej jest ryż, natomiast ze względu na to, że hindusi z powodów religijnych ograniczają spożycie mięsa do minimum, ryż podaje się tutaj z mnóstwem świeżych, kolorowych warzyw, z dodatkiem aromatycznych i odpowiednio przyprawionych sosów. W potrawach hinduskich nie może zabraknąć również fasoli, grochu, soczewicy, które hojnie przyprawione kurkumą posiadają właściwości antynowotworowe. Co ciekawe Hindusi są narodem, który praktycznie nie zapada na choroby cywilizacyjne, a to wszystko dzięki odporności, którą wypracowali m.in. poprzez zdrową dietę.

Kuchnia japońska

Przyjrzyjmy się również kuchni japońskiej przeciętnemu Polakowi od razu kojarzącej się z sushi, które jest niczym innym jak surową rybą z rozmaitymi dodatkami, jak m.in. ryż czy wodorosty. Sushi smakuje wybornie z dodatkiem sosu sojowego oraz odrobiną japońskiego, bardzo mocnego chrzanu, czyli wasabi. Kuchnia japońska podawana jest jako wzór najzdrowszej i najmniej kalorycznej kuchni na świecie. Zdrowa dieta ma tutaj szczególne znaczenie. W tym kraju nieczęsto spotykamy osoby otyłe i z nadwagą. Produktem bazowym są tutaj ryby i owoce morza, natomiast gotowe już dania podawane są w małych porcjach wystarczających akurat do tego, żeby zaspokoić głód.

Kuchnia japońska, jak wyżej wymienione indyjska czy grecka, mogą stać się ciekawą alternatywą dla osób, które dotychczas prowadziły niezdrowy styl odżywiania. A co takiego jest dla nas szkodliwe? Przede wszystkim żywność wysoko przetworzona, ponieważ zawiera mnóstwo szkodliwych konserwantów i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Nie służy nam też tłuste, smażone w głębokim oleju mięso, gotowe produkty spożywcze typu instant, dania typu fast food, żywność z dodatkiem rafinowanego cukru. Warto zainwestować w produkty świeże, niskokaloryczne i przede wszystkim zdrowe, a kuchnie innych narodów mogą być naszą inspiracją.

Niezdrowe kuchnie

Zasadniczo nie można tutaj atakować „personalnie” konkretnych kuchni, choć trudno powstrzymać się od opowiedzenia o kuchni typowo amerykańskiej. To stamtąd wywodzą się m.in. Cola, hamburgery, hot-dogi, corn dogi i wiele innych bardzo kalorycznych potraw. Nie jest też żadną tajemnicą, że amerykańskie społeczeństwo w dużym stopniu jest otyłe. A co z kuchnią polską?

Wydawać by się mogło, że nie jest szczególnie zdrowa, bo Polacy także słyną z zamiłowania do dań mięsnych i ziemniaczanych. Jak się okazuje, kuchnia polska, ale mówimy o tej naprawdę tradycyjnej, wcale nie jest tak bardzo niezdrowa, jak się powszechnie uważa. Nie możemy zapominać o tym, że specjalnością właśnie naszej rodzimej kuchni są zdrowe zupy i mięsa pieczone, a nie smażone. Nasze tradycyjne desery, jak np. makowiec czy piernik, także są zdecydowanie lżejsze i mniej kaloryczne niż ciasta i desery np. kuchni amerykańskiej czy francuskiej.

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Problemy z erekcją – skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

  Na czym polega ten wstydliwy problem?

  czytaj więcej
 • Fitness

  Jak zapobiegać urazom podczas treningu – krótki przewodnik

  Zobacz jak możesz uniknąć urazów podczas wykonywania treningu.

  czytaj więcej
 • Fitness

  Jak skutecznie spalać kalorie podczas treningu?

  Żeby Twój trening był skuteczny!

  czytaj więcej

6 komentarzy na “Jak skutecznie spalać kalorie podczas treningu?

 1. natalia

  Wiem z doświadczenia, że gdy robię bieżnie czy lajtową czy interwały to bardzo ważne jest bym była ubrana od stóp do głów. Pociłam się jak świnia ale za to efekty są wtedy lepsze. Też jest ważne żywienie przy spalaniu tych kalorii , każda dieta jest inna i zależy od tego czy jesteśmy na redukcji czy masie.

 2. wenezuela

  Bardzo ale to Bardzo ważna jest rozgrzewka. Rozgrzany silnik wiecej pociągnie niż taki dopiero co zapalony na -20 stopni. kiedyś nie robiłam właśnie ani rozgrzewek ani rozciągania po treningu . To był ból po treningu a na dodatek , zakwasy przez kolejne 4 dni.

 3. Krystian

  Mnie rozbija na kawałki chwila gdy przychodzi świeżak na siłownie i chce koksować jak kulturysta. No ludzie opanujcie się . Czy jak uczyliście się jeździć na rowerze to najpierw do samochodu weszliście. Odchudzanie czy trenowanie trzeba zaczynać z głową powoli.

 4. beemowska

  Chciałabym czasem na bieżni tak pobiegać ale stawy mi nie pozwalają. raczej takie lekkie treningi u mnie wchodzą w rachubę. Głownie spędzam na dietach najwięcej czasu . Może znacie jakąś fajną dietkę , gdzie można coś słodkiego ale nie szkodliwego zjeść , są takie w ogóle ?

Dodaj komentarz