Wahania wagi – problem z tarczycą?

Witam. Mam pytanie.. W tym roku kończę 20 lat i nie umiem się za siebie zabrać. Przy wzroście 165 cm ważę ok 80 kg. W gimnazjum miałam nadwagę ok. 10 kg, byłam u dietetyka i schudłam przez ponad pół roku tylko 2 kg. Stwierdziłam, że to nie ma sensu i zrezygnowałam. W zeszłym roku skończyłam szkołę i znów przytyłam kolejne 10. Niech mi Pani coś doradzi, bo już nie wiem co robić a motywacji brak... Z góry dziękuję.

Pytanie zadane przez: Klaudia, 20 lat

Pani Klaudio,
będzie mi bardzo trudno znaleźć rozwiązanie Pani problemów z metabolizmem na podstawie tylko tych kilku informacji, jakie otrzymałam w Pani liście. Jak wynika z przeliczenia współczynnika BMI, rzeczywiście Pani waga w odniesieniu do wzrostu jest zbyt wysoka. Warto byłoby jednak poznać skład Pani ciała, czyli określić procentową zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej, a także ustalić ilość wody metabolicznej w ustroju.

Jeżeli w tak młodym wieku występują duże wahania wagi, a stosowane diety nie przynoszą większych rezultatów, pokusiłabym się o zrobienie podstawowych badań tarczycowych tj. TSH, fT3 i fT4. Przy problemach hormonalnych w organizmie istnieje zwiększona tendencja do gromadzenia dużych ilości płynów metabolicznych. Często objawia się to skłonnością do występowania obrzęków w okolicy kostek i palców u rąk.

Stosując się do zasad prawidłowego żywienia proszę przede wszystkim nie zapominać o regularnym spożywaniu posiłków oraz wypijaniu przynajmniej 1,5 l wody niegazowanej w ciągu doby. W celu zwiększenia motywacji w odchudzaniu zaleciłabym prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym skrupulatnie zapisywałaby Pani wszystkie produkty spożywane w ciągu dnia. Pozwoli to Pani lepiej kontrolować swoją dietę i unikać pokus.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

55