Samospełniające się przepowiednie, czyli… o wizycie u wróżki

Numerologia, horoskopy, wróżenie z ręki, wróżenie z kart tarota… i tak można by jeszcze bardzo długo wymieniać. Wydawać by się mogło, że skoro żyjemy w XXI wieku – wieku rozumu i nauki – wróżby wszelkiego rodzaju powinny albo w ogóle już nie istnieć albo też być traktowane wyłącznie jako zabawa. Tymczasem, jak się okazuje, „zawód wróżka” to zajęcie bardzo dochodowe, bo chętnych do tego, aby przepowiadać im przyszłość za niemałe pieniądze wcale nie brakuje… Jak to w końcu jest z tymi wróżkami? Czy w ich przepowiedniach jest ziarno prawdy, czy może to czysty blef?

Wizyta u wróżki niczym terapia u psychologa…

Nie bez powodu mówi się o tym, że każda dobra wróżka jest doskonałym psychologiem, który świetnie zna ludzką naturę. Nie od dziś też wiadomo, że z porad wróżek najczęściej korzystają te osoby, które mają pewne problemy, z jakimi nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić (a przynajmniej tak sądzą) – niezadowolenie z pracy, wciąż nieudane kolejne próby odnalezienia drugiej połówki, kłopoty w związku czy w relacjach rodzinnych. Zdecydowanie rzadziej u „specjalistów” tego typu pojawiają się osoby, którymi nie kieruje nic innego poza czystą ciekawością czy chęcią dobrej zabawy.

Wróżka wysłucha, bo naprawdę potrafi uważnie słuchać i pokazać zainteresowanie, wróżka podniesie na duchu dobrym słowem, potrafi czytać między wierszami, a jej spostrzeżenia są niezwykle trafne. I właśnie tu dochodzimy do takiej kwestii jak przepowiednie wróżek – jest to najprawdziwsze przepowiadanie przyszłości, magiczna umiejętność zaglądania w przeszłość czy może tylko samospełniające się proroctwo i wspomniana już sprytna, niebywała umiejętność słuchania?

Samorealizująca się przepowiednia, czyli…

Ludzki umysł jest nieodgadniony, a siła sugestii ogromna. Wiele osób bez chwili zawahania potwierdzi, że liczne przepowiednie akurat im lub komuś bliskiemu sprawdziły się co do joty – narodziny dziecka, zdrada, rozwód, nowa miłość, nowa praca, śmierć w rodzinie i… znowu można by tak wymieniać w nieskończoność. W rzeczywistości jednak owe przepowiednie wiążą się raczej ze wspomnianym już samospełniającym się proroctwem niż z jakimikolwiek magicznymi zdolnościami czy siłami nadprzyrodzonymi…

O co dokładnie chodzi? Otóż o to, że usłyszawszy, iż odnajdziemy niebawem miłość życia, nieświadomie będziemy jeszcze bardziej prężnie dążyć do tego celu i przygotowywać się na spotkanie z miłością, np. podejmując aktywność fizyczną dla poprawienia sylwetki czy zmieniając garderobę na coś modnego… Zdrada? Szczególnie często kobiety wybierają się do wróżki, aby zapytać o to, czy mąż bądź partner zdradza. Można założyć, że skoro żywią takie obawy, coś może w tym być, zatem wróżka ma spore szanse trafić z „przepowiednią na tak”. Niestety wiele kobiet po usłyszeniu od wróżki informacji o tym, że mąż jest niewierny, mimowolnie dąży do tego, aby odsunąć go od siebie i ochłodzić relacje. Taka sytuacja, częściej niż myślimy, doprowadza do rozpadu związku…

A co ze śmiercią w rodzinie lub narodzinami dziecka? O ile jeszcze można, mniej czy bardziej świadomie, dążyć do narodzin dziecka, o tyle już przecież nie do śmierci bliskiej osoby! Faktem jednak jest to, że ludzie umierają i jeśli w najbliższym otoczeniu są osoby starsze, oczywiste jest, że wcześniej czy później odejdą. Co natomiast z nietrafioną przepowiednią? Tutaj sprawa kształtuje się wybitnie ciekawie. Osoby, które często korzystają z porad wróżki, zdają się zupełnie bagatelizować, że coś się nie sprawdziło, bo „w końcu wróżka to też człowiek”. Wystarczy, że „sprawdzi się” jedna przepowiednia, pomimo masy niesprawdzonych, aby niektóre osoby wpatrywały się we wróżkę jak w obrazek i oddawały się pod jej opiekę.

Tylko u nas!

 • Fitness

  Trening funkcjonalny – czym jest i co daje?

  Czym jest trening funkcjonalny?

  czytaj więcej
 • Fitness

  Najlepsze ćwiczenia na boczki – wyglądaj pięknie w kostiumie!

  Spal tłuszczyk przed urlopem!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Grypa a przeziębienie – jak je rozróżnić i na co zwrócić uwagę podczas leczenia?

  Nie daj się zwieść podobieństwom!

  czytaj więcej

7 komentarzy na “Grypa a przeziębienie – jak je rozróżnić i na co zwrócić uwagę podczas leczenia?

 1. kika33

  hm . ja nawet nie wiedzialam ,ze jest jakas roznica, zawsze faszeruje sie tymi samymi lekami czy to kaszel taki czy inny czy katar czy goraczka. widocznie zle robilam. teraz to ja raczej bede latac do lekarza dla pewnosci . bo tymi lekami to ja zoladek pewnie psuje sobie.

  • mezza_

   Aż dziwota , że tego nie czujesz . ja mam straszne samopoczucie gdy łapie mnie grypa. jak sama ja już rozpoznaje to wybieram się do najbliższego rodzinnego lekarza. Nie ma co czekać i się nad sobą użalać. Żadna choroba nie powinna z nami wygrywać.

 2. Liliana Łuk

  A ja ciągle na kaszel narzekam ;/ najgorzej jak złapie przeziębienie, rozpocznę trening i zaczyna się taki kaszel że udusić się ide. Z każdą chorobą ide do lekarza, ale tylko wtedy jak domowe sposoby nie pomagają. Na znienawidzony kaszel pije dicotuss ziołowy ( używam tylko naturalnych leków) i zazwyczaj po 3 dniach mija. Ale jakby było inaczej to szybko do lekarza

 3. mariola konieczna

  Jak ja nie lubię być chora, a znowu coś mnie dopadło ;/ na szczęście mam całą apteczkę leków i nie musze nigdzie wychodzić i mam nadzieję że 3-4 dni i będe na nogach 🙂 U mnie najgorszy jest kaszel suchy. Szukałam wszędzie specjalnych leków na ten rodzaj kaszlu ale pani lekarka powiedziała mi, że lepiej pić syrop na mokry i suchy kaszel. Od tamtej pory stosuję dicotuss i kaszel najszybciej mi mija 🙂

Dodaj komentarz