Sterydy – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Choć sterydy kojarzone są zazwyczaj ze środkami stosowanymi głównie w sporcie w celu rozrostu mięśni i zwiększenia ich siły u zawodników, nie możemy zapominać, że tak naprawdę nazwa ta jest potocznie używana także w stosunku do leków przeciwzapalnych zalecanych przez lekarzy w leczeniu wielu chorób. Poza tym, nasz organizm naturalnie wydziela hormony sterydowe, takie jak na przykład cholesterol. Jaka więc jest cała prawda dotycząca tych substancji i jaki jest rzeczywisty wpływ sterydów na organizm człowieka? Spróbujmy przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Czym są sterydy?

Sterydy są związkami lipidowymi, które naturalnie wytwarzane są zarówno przez ludzki organizm, rośliny i zwierzęta. Ich rola w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka jest ogromna, ponieważ biorą one udział w przebiegu wielu ważnych reakcji. Wpływ sterydów na organizm dotyczy między innymi syntezy niezbędnych związków organicznych, przyrostu masy ciała, a także właściwości przeciwzapalnych niektórych z nich.

Szczególne cenne dla człowieka są hormony sterydowe, które to są odpowiedzialne za regulację bardzo wielu istotnych dla organizmu procesów. Część ze sterydów, ze względu na swoje właściwości, zaczęła być wykorzystywana przez ludzi do celów leczniczych, jak również do zwiększania przyrostu mięśni i poprawy zdolności wysiłkowej.

Co to są sterydy anaboliczne?

Środki anaboliczne mogą być środkami naturalnymi lub powstałymi w procesie syntezy. Swoje zastosowanie w medycynie znajdują w sytuacji, w której ze względu na zaawansowany stan wyniszczenia organizmu na skutek choroby, potrzebna jest pomoc w odbudowie masy oraz sił witalnych człowieka. Bardzo często są one zalecane przez lekarzy w przypadkach niedoboru testosteronu u mężczyzn.

Niestety ten rodzaj sterydów znany jest również jako odżywki i suplementy diety (choć z tymi prawdziwymi nie ma z nimi nic wspólnego), które zażywane są w dużych ilościach bez kontroli lekarskiej, jako środek mający na celu szybkie przyspieszenie rozrostu mięśni. Odżywki anaboliczne posiadają wiele skutków ubocznych, do których należą między innymi liczne kontuzje (wiązadła i ścięgna nie wytrzymują zbyt dużego obciążenia wywołanego nadmiernym przerostem mięśni), odwapnienie kości, zaburzenia hormonalne, problemy z wątrobą, zaburzenia nastroju, którym często towarzyszy depresja, zachowania agresywne, a nawet myśli samobójcze.

Poza tym, ich przyjmowanie w zwiększonych dawkach, bez lekarskiego nadzoru, w krótkim czasie może doprowadzić do uzależnienia. W dużej mierze wynika to z szybkiego osiągania zadowalających pod względem rozrostu mięśni rezultatów oraz odczuwanego w związku z tym dobrego samopoczucia. W niektórych przypadkach w walce z uzależnieniem konieczna jest terapia psychologiczna. Z tego też powodu osobom zażywającym sterydy z różnych przyczyn zaleca się stopniowe zmniejszanie ich dawki, tak, aby nie dopuścić do wystąpienia zjawiska „głodu sterydów”, prowadzącego do przykrych konsekwencji.

Sterydy w procesie leczenia

Leki sterydowe znajdują zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Steroidowe leki przeciwzapalne zalecane są w procesie leczenia między innymi chorób autoimmunologicznych, dermatologicznych, astmy oskrzelowej, pomocniczo w niektórych rodzajach chorób nowotworowych, w tym również białaczce. Bywają składnikiem środków łagodzących przebieg menopauzy, stosowanych w leczeniu niepłodności, jak również w antykoncepcji hormonalnej. Często zalecane są po przeszczepach organów jako leki immunosupresyjne.

Leki sterydowe powinny być stosowane przez jak najkrótszy czas i w jak najmniejszych możliwych dawkach. Ich zażywanie przez cały okres terapii powinno znajdować się pod stałą i ścisłą kontrolą lekarza, aby w jak największym stopniu wyeliminować możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Warto pamiętać, że długotrwałe zażywanie sterydów, nawet w postaci środków leczniczych, może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, osteoporozy a także chorób psychicznych.

Tylko u nas!

 • Diety

  Czy jedzenie może uzależniać?

  Co zrobić, gdy chcemy odżywiać się zdrowo i zgubić zbędne kilogramy, ale nie możemy przestać myśleć o jedzeniu, a przekąskami rekompensujemy sobie stres lub negatywne emocje? Czy polepszenie samopoczucia za pomocą jodzenia można porównać z piciem alkoholu? Okazuje się, że powstawanie uzależnienia od jedzenia działa w sposób podobny do mechanizmu uzależnień od substancji psychoaktywnych.  ... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Diety

  Dieta 5:2 – czy można osiągnąć z nią sukces?

  Sprawdź, czym charakteryzuje się dieta 5:2!

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

  Poznaj już dziś zespół witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz