Uzdrawiające działanie diety śródziemnomorskiej

Od lat zaleca się dietę śródziemnomorską jako przeciwdziałanie problemom z sercem i układem krążenia. Wystarczy spojrzeć na Włochów, Greków czy Hiszpanów, by dostrzec słuszność tego pomysłu – to narody, które bardzo rzadko mają kłopoty z krążeniem i chorują na nowotwory układu pokarmowego. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że to ów sposób odżywiania powoduje niskie występowanie choroby Alzheimera w tym regionie, a na pewno przeciwdziała zaburzeniom funkcji poznawczych.

O zdrowotnym działaniu diety śródziemnomorskiej decyduje duży udział w niej produktów zawierających cenne składniki odżywcze. Chodzi o ryby, owoce morza, warzywa i owoce i bardzo dobrze służącą ludzkiemu organizmowi, wszechobecną oliwę z oliwek – cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim oleinowych), obniżających cholesterol we krwi.

Oprócz obserwacji mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, na dowód zbawiennego działania tej diety mamy jeszcze szereg badań (12), które przeprowadzono, stosując najróżniejsze metody. Wnioski były bardzo zbieżne w większości przypadków. Przy tym osoby do badania były wybierane losowo. Oprócz wymienionych już działań, udowodniono również wpływ śródziemnomorskiego sposoby odżywiania na poprawienie funkcjonowania ludzkiego umysłu, aktywizowanie funkcji poznawczych i zwalczanie otępienia, również w zespołach otępiennych. Co więcej, większość przeprowadzonych badań wykazała, że stosowanie diety śródziemnomorskiej można postrzegać jako profilaktykę choroby Alzheimera (9 na 12 badań). Przy tym wymaga to dokładniejszych badań, szczególnie długotrwałych i randomizowanych, bowiem obserwacja osób z łagodniejszymi objawami otępienia, dawała podstawy do sprzecznych wniosków. W przyszłości należy przeprowadzić obserwacje na przypadkach osób z nieostrymi zespołami otępiennymi i łagodniejszymi zaburzeniami poznawczymi.

Bibliografia:
Lourida I, Soni M, Thompson-Coon J, Purandare N, Lang IA, Ukoumunne OC, Llewellyn DJ., Mediterranean diet, cognitive function, and dementia: a systematic review., Epidemiology. 2013 Jul;24(4):479-89. doi: 10.1097/EDE.0b013e3182944410.

Tylko u nas!

 • Fitness

  Bądź aktywny po wakacjach – dyscypliny sportowe, które pozwolą Ci pozostać w formie

  Koniec lata to nie wymówka!

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Co zrobić, aby uniknąć efektu jo-jo?

  Boisz się efektu jo-jo? Nasz Ekspert podpowie Ci, jak go uniknąć!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Urazy stawu łokciowego – poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

  Nie daj się urazom stawu łokciowego-sprawdź co możesz zrobić.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz