Uzdrawiające działanie diety śródziemnomorskiej

Od lat zaleca się dietę śródziemnomorską jako przeciwdziałanie problemom z sercem i układem krążenia. Wystarczy spojrzeć na Włochów, Greków czy Hiszpanów, by dostrzec słuszność tego pomysłu – to narody, które bardzo rzadko mają kłopoty z krążeniem i chorują na nowotwory układu pokarmowego. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że to ów sposób odżywiania powoduje niskie występowanie choroby Alzheimera w tym regionie, a na pewno przeciwdziała zaburzeniom funkcji poznawczych.

O zdrowotnym działaniu diety śródziemnomorskiej decyduje duży udział w niej produktów zawierających cenne składniki odżywcze. Chodzi o ryby, owoce morza, warzywa i owoce i bardzo dobrze służącą ludzkiemu organizmowi, wszechobecną oliwę z oliwek – cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim oleinowych), obniżających cholesterol we krwi.

Oprócz obserwacji mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, na dowód zbawiennego działania tej diety mamy jeszcze szereg badań (12), które przeprowadzono, stosując najróżniejsze metody. Wnioski były bardzo zbieżne w większości przypadków. Przy tym osoby do badania były wybierane losowo. Oprócz wymienionych już działań, udowodniono również wpływ śródziemnomorskiego sposoby odżywiania na poprawienie funkcjonowania ludzkiego umysłu, aktywizowanie funkcji poznawczych i zwalczanie otępienia, również w zespołach otępiennych. Co więcej, większość przeprowadzonych badań wykazała, że stosowanie diety śródziemnomorskiej można postrzegać jako profilaktykę choroby Alzheimera (9 na 12 badań). Przy tym wymaga to dokładniejszych badań, szczególnie długotrwałych i randomizowanych, bowiem obserwacja osób z łagodniejszymi objawami otępienia, dawała podstawy do sprzecznych wniosków. W przyszłości należy przeprowadzić obserwacje na przypadkach osób z nieostrymi zespołami otępiennymi i łagodniejszymi zaburzeniami poznawczymi.

Bibliografia:
Lourida I, Soni M, Thompson-Coon J, Purandare N, Lang IA, Ukoumunne OC, Llewellyn DJ., Mediterranean diet, cognitive function, and dementia: a systematic review., Epidemiology. 2013 Jul;24(4):479-89. doi: 10.1097/EDE.0b013e3182944410.

Tylko u nas!

 • Ciekawostki

  Czy kofeina wspomaga odchudzanie?

  Sprawdź, czy schudniesz, pijąc kawę!

  czytaj więcej
 • bieganie na wiosnę
  Fitness

  Wiosenny jogging – jak się nie przeziębić?

  Jogging to samo zdrowie. Ale co zrobić, gdy za oknem gdzieniegdzie widać resztki śniegu, a niezbyt wysoka temperatura nie zachęca do ruszenia się spod ciepłej kołdry? Poza tym wiosna to czas, gdy pojawiająca się wszędzie wilgoć sprzyja mnożeniu się różnego rodzaju bakterii. Jak zatem biegać wiosną, by się nie przeziębić? Warto biegać nawet wtedy, gdy... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Nie możesz odmówić sobie słodkości? Wypróbuj te przepisy i samodzielnie stwórz zdrowe słodycze!

  Poznaj zdrowe zamienniki słodyczy!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz