Witaminy i minerały w diecie dziecka

Witaminy i minerały odgrywają bardzo ważną rolę w diecie zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Wiele z nich jest absolutnie niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodych organizmów, warto więc zadbać o to, by wszystkie cenne składniki odżywcze znalazły swoje stałe miejsce w codziennej diecie najmłodszych. Ułożenie jadłospisu dla dzieci w optymalny sposób często bywa bardzo trudne, bowiem wielu z samych zainteresowanych należy do grupy „niejadków”, co powoduje, że niektóre wartościowe produkty nie są przez nieakceptowane. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy suplementy diety dla dzieci to dobry pomysł?

Witaminy i minerały dla dzieci – które z nich są najważniejsze?

Dieta dla dzieci powinna obfitować w różnorodne składniki odżywcze, które są konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wśród nich nie może zabraknąć kilku najważniejszych witamin dla dzieci, których niedobór może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Do tej grupy bez wątpienia należy witamina D, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie kształtowania się młodego organizmu. To ona odpowiada za mocne zęby i kości (niedobór prowadzi do krzywicy i zaburza prawidłowy wzrost), a także za zdrową skórę. Ponadto witamina D bierze czynny udział w procesach zachodzących w obrębie układu nerwowego. Witamina D dla dzieci występuje w postaci suplementów diety. Ich podawanie najmłodszym zaleca się przez cały okres jesienno-zimowy. Naturalnym źródłem tej cennej witaminy są: mleko i przetwory mleczne, jaja oraz ryby. Duża zawartość witaminy D znajduje się w rybim oleju, który może być podawany w formie tranu dla dzieci, np. tran dla dzieci w kapsułkach.

Witaminy dla dzieci, których nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie maluchów to również witaminy z grupy B, szczególnie B1, B2 i B12. Ten rodzaj witamin odpowiada między innymi za stworzenie bariery ochronnej zabezpieczającej organizm przed działaniem szkodliwych substancji. Ponadto witamina B12 bierze udział w procesach zachodzących w układzie pokarmowym, jest odpowiedzialna za działanie układu nerwowego i wytwarzanie czerwonych krwinek. Witamina B dla dzieci, podobnie jak inne, występuje w formie preparatów witaminowych. Jej naturalnym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Kolejne ważne witaminy to witaminy A i C. Ta pierwsza odgrywa istotną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu narządu wzroku oraz odpowiada za prawidłowy wzrost. Druga natomiast kształtuje odporność organizmu i podobnie jak witamina D wzmacnia zęby i kości. Witamina C dla dzieci, ze względu na swoje właściwości, powinna stać się stałym elementem spożywanych posiłków. Naturalna witamina C dla dzieci znajduje się przede wszystkim w owocach i warzywach (m.in. brukselka, ziemniaki, papryka).

Ostatnią z grupy, choć wcale nie mniej ważną witaminą jest witamina K, która odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi, a także poprawia przyswajalność wapnia, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia kości. Witamina K dla dzieci, podobnie jak pozostałe wymienione witaminy, pełni bardzo wiele ważnych funkcji, dlatego też produkty takie jak mięso, mleko i jego przetwory, które są jej naturalnym źródłem, powinny znaleźć się w codziennej diecie najmłodszych.

Minerały dla dzieci

Poza witaminami, w diecie dziecka nie może zabraknąć również najważniejszych minerałów. Należą do nich magnez i wapń. Zarówno jeden i drugi pierwiastek pełnią bardzo wiele istotnych funkcji, wpływając na prawidłowe funkcjonalnie całego organizmu. Wapń odpowiada za mocne i zdrowe kości oraz zęby. Magnez natomiast zwiększa przyswajalność wapnia. Ponadto wspomaga pracę serca i układu nerwowego. Poza nimi dieta dziecka powinna obfitować w produkty zawierające duże ilości żelaza. Żelazo, magnez i wapń dla dzieci, poza naturalnymi produktami, można znaleźć w gotowych zestawach witamin i minerałów dostępnych w formie suplementów diety.

Najlepszym źródłem wszystkich witamin i minerałów są oczywiście naturalne produkty. Nie zawsze jednak są one w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem okazuje się być suplementacja, czyli podawanie witamin w tabletkach. Ze względu na potrzeby młodego organizmu, charakterystyczne dla poszczególnych etapów rozwoju można zdecydować się na suplementy dedykowane dzieciom w różnym wieku (np. witaminy dla dzieci w wieku szkolnym) lub preparaty witaminowe dla dzieci wzbogacone o najważniejsze minerały (witaminy dla dzieci z żelazem). Witaminy w tabletkach dla dzieci powinny być podawane zgodnie z zaleceniami lekarza (ich stosowanie najlepiej skonsultować z pediatrą) lub/i producenta.

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Urazy stawu łokciowego – poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

  Nie daj się urazom stawu łokciowego-sprawdź co możesz zrobić.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Minerały w Twojej codziennej diecie – których nie może zabraknąć?

  Zobacz, które minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Węglowodany – postrach osób na diecie

  Kiedy słyszymy słowo „węglowodany”, od razu przychodzą nam na myśl kostki cukru, ciasteczka oraz inne słodkie przyjemności, które przeszkadzają w uzyskaniu idealnej sylwetki. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, co musimy o nich wiedzieć, żeby właściwie wykorzystać je w naszej diecie? Okazuje się, że mamy dostęp do różnych rodzajów węglowodanów – jedne są... Czytaj dalej »

  czytaj więcej

Dodaj komentarz