Wyrzeźbiony brzuch w Twoim zasięgu!

Zdecydowanie podstawową zasadą przy ćwiczeniach mięśni brzucha powinna być systematyczność. Przy tym nie wolno zapominać, że skupienie się tylko i wyłącznie w jeden określony sposób niewiele da. Mięśnie brzucha jako grupa wymagają całościowego podejścia. Tylko wtedy będziemy mogli z powiedzieć z pełnym przekonaniem, że jesteśmy zadowoleni z efektów swoich działań i z chęcią zarekomenduje je innym.

Co ważne, różnice pomiędzy mięśniami brzucha, a innymi mięśniami są nieznaczne. Zasada, zgodnie z którą, im więcej ćwiczymy, tym silniejsze są nasze mięśnie dotyczy każdego ich rodzaju.

Jakie są funkcje poszczególnych mięsni brzucha?

 • Mięsień prosty (musculus rectus abdominis) – odpowiada za uginanie się tułowiu, pozwala zbliżyć klatkę piersiową w kierunku miednicy, którą tez unosi, obniża żebra i wzmacnia tłocznię brzucha.
 • Mięsień skośny zewnętrzny (musculus obliquus externus abdominis) – odpowiada za uginanie się kręgosłupa i odwracanie tułowia, pomaga zgiąć klatkę piersiową w dół, pozwala zgiąć się i pochylić w bok i unieść miednicę.
 • Mięsień skośny wewnętrzny (musculus obliquus internus abdominis) – odpowiada za zgięcia i obroty tułowia, współpracuje z mięśniem skośnym zewnętrznym w bocznych zgięciach tej części, obniża żebra, u mężczyzn łączy się z mięśniem odpowiedzialnym za dźwiganie jąder.
 • Mięsień poprzeczny (musculus transversus abdominis) – główny odpowiedzialny za trzymanie narządów w odpowiednich pozycjach, odpowiada za zwężanie się klatki piersiowej, zbliżanie się żeber do środka, dzięki niemu rośnie ciśnienie w jamie brzucha i również łączy się z mięśniem odpowiedzialnym za dźwiganie jąder.

Dobra informacja dla wszystkich jest taka, że upragnione mięśnie brzucha są u każdego, jedynie u niektórych przykryte warstwą tkanki tłuszczowej. Odpowiednia dieta i ćwiczenia zlikwidują tę niechcianą warstwę i wystawią na nasz widok piękne mięśnie. Przy tym warto ich nie przeciążać i nie ćwiczyć codziennie, bo mięśnie wzrastają, kiedy odpoczywamy, a nie gdy pracujemy. Trenujmy je do 4 razy tygodniowo i urozmaicajmy trening. Rutyna nie pomoże nam w uzyskaniu idealnej sylwetki, ani nie przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia. A przecież o to właśnie w tym wszystkim chodzi, by zrobić coś dla swojego ciała, ale i ducha. Dlatego do wszelkich ćwiczeń należy podchodzić z rozwagą. Dotyczy to wszystkich, bez względu na wiek czy płeć.

Ćwiczenia najlepiej jest zaczynać od dolnych partii brzucha i stopniowo przechodzić na górne. Ostatnim etapem są ćwiczenia mięśni skośnych oraz mięśnia poprzecznego. I co najważniejsze? Zawsze pamiętajmy o tym, by po treningu się rozciągać! Oto recepta na piękne ciało i spokojny umysł.

1 185

Tylko u nas!

 • Leksykon produktów

  Dynia – jak wykorzystać ją w kuchni?

  Jak wykorzystać dynię w kuchni? Dowiedz się!

  czytaj więcej
 • okresowy post
  Diety

  Okresowy post, czyli kilka słów o Intermittent Fasting

  Intermittent Fasting, czyli okresowy post, który w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność. Na czym polega i jakie korzyści niesie dla zdrowia?

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Witaminy i minerały w Twojej codziennej diecie – które są Ci niezbędne?

  Witaminy - sprawdź, które są ci najbardziej potrzebne!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz