Zielona herbata – chroni i wspomaga

Chiny to ojczyzna herbaty. W kraju tym odkryto ją ok. 5 000 lat temu, dziś nikt nie wyobraża sobie gospodarstwa domowego bez tego aromatycznego i jedynego w swoim rodzaju napoju. Na szczęście coraz częściej mówi się także o dobroczynnym wpływie na nasz organizm herbaty sporządzanej z suszonych liści i pączków krzewu rodzaju Camelia.

Coraz bardziej popularne staje się podkreślanie właściwości leczniczych herbaty, nazywanej „eliksirem młodości XXI wieku”. Sukces tego napoju to nie tylko niepowtarzalny aromat, lecz także obecność w nim kofeiny – pobudzającej i stymulującej ludzki umysł. Jeśli dodać do tego silne właściwości antyoksydacyjne, redukujące ryzyko występowania chorób serca, układu krążenia, układu nerwowego, a nawet chorób nowotworowych, nic dziwnego, że spożywanie herbaty jest wręcz przez wielu lekarzy zalecane.

Według statystyk człowiek najchętniej sięga po herbatę czarną, konsumowaną w dużych ilościach w Europie, USA czy Indiach. Tuż za nią, jeśli chodzi o spożycie, plasuje się zielona herbata, pijana głównie w krajach azjatyckich. Choć najchętniej sięgamy po herbatę ekspresową, najbardziej cenimy jednak smak tej liściastej, zaparzanej w specjalnym czajniczku.

CO KRYJE SIĘ W LIŚCIACH ZIELONEJ HERBATY?

W skład liści zarówno czarnej, jak i zielonej herbaty wchodzą w głównej mierze polifenole z grupy katechin, nadające jej cierpki smak i ściągające właściwości. Najaktywniejszym związkiem polifenolowym jest galusan epigalokatechiny, (ECGC), wykazujący kilkunastokrotnie większe zdolności antyoksydacyjne od witaminy C. W skład herbaty, poza polifenolami, wchodzą również flawonoidy, kwasy fenolowe oraz pochodne kwasu kawowego. Warto jednak pamiętać, że liczba związków w dużej mierze zależy od gatunku herbaty, klimatu, warunków uprawy oraz procesów produkcyjnych.

NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI ZIELONEJ HERBATY

 • Pobudza metabolizm, a co za tym idzie działa korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej
 • Posiada właściwości przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe
 • Przyczynia się do obniżania całkowitego poziomu cholesterolu we krwi i podnosi poziom „dobrego” HDL
 • Ma działanie regulujące poziom cukru we krwi
 • Ma także działanie obniżające ciśnienie tętnicze
 • Pełni również funkcję ochronną wątroby

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Zadbaj o swoją pamięć – zachowaj wspomnienia na dłużej

  Pamiętaj o pamięci!

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Kolorowo znaczy zdrowo

  Nakarm swoje ciało i swój umysł.

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Współżycie podczas miesiączki – tak czy nie?

  Seks podczas okresu budzi Twoje wątpliwości? Sprawdź, czy to dobrze...

  czytaj więcej

6 komentarzy na “Współżycie podczas miesiączki – tak czy nie?

 1. Hanka Dąbek

  ja uważam , że organizm kobiety powinien wtedy odpocząc , niestety wiele młodych ludzi wykorzystuje TE dni na seks bez zabezpieczenia. Dobrze obk napisało , plemniki mogą życ w organizmie kobiety nawet do pięciu dni. Okres i sekst to nieprzyjemna sprawa , zostawmy takie rzeczy osobno.

 2. mimi mamu

  Najbardziej oczywistą zaletą wydaje się być fakt, że nie musimy odmawiać sobie seksu w czasie tych kilku dni w miesiącu, Jednak ja preferuję 7 dniowy odpoczynek od takiej intymności. Dużo kobiet boleśnie przechodzi miesiączkę wiec ten seks nie jest tak popularny

Dodaj komentarz