Znaczenie wapnia dla ludzkiego zdrowia

Jony wapnia odpowiadają za szereg istotnych procesów zachodzących w naszym ciele. Mało kto wie, jak istotne znaczenie ma ten pierwiastek. Odpowiada m.in. za pracę mięśni, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi i wielu innych reakcjach.

Bez wapnia nasz organizm nie mógłby się odpowiednio rozwinąć ani funkcjonować. Pierwiastek działa jego obrębie w dwóch postaciach, albo hydroksykapatytu, czyli Ca10(OH)2(PO4)6, (kości i zęby), albo fosforanów i węglanów. Odpowiada za działanie synaps naszego układu nerwowego i mięśniowego, jest też przekaźnikiem wewnątrzkomórkowym. Ten kluczowy pierwiastek bierze udział w pracy mięśni gładkich (reakcje skurczowe i rozkurczowe), szkieletowych oraz serca (odpowiada za skurcze). Jest potrzebny w procesie krzepnięcia krwi (dzięki niemu protrombina zmienia się w trombinę). Pobudza też niektóre enzymy w reakcjach chemicznych. W błonach komórkowych wapń pilnuje, aby nie było one zbyt przepuszczalne. Duża ilość jonów wapniowym zwiększa lipozę, utlenianie tłuszczy oraz termogenezę.

Poniżej w tabeli przedstawiamy ogólną charakterystykę wapnia.

Pierwiastek Funkcje Metabolizm Niedobór Nadmiar Źródła
Wapń Składnik kości i zębów, regulacja czynności nerwów i mięśni Wchłanianie wymaga obecności białka wiążącego wapń. Regulacja przemiany wapnia przez – parathormon, kalcytoninę, witaminy D. Dzieci – krzywica,
Dorośli – osteomalacja.
Uczestniczy w patogenezie osteoporozy.
Objawy toksyczności spowodowane nadmiernym wchłanianiem wapnia z przewodu pokarmowego spowodowane przedawkowaniem witaminy D, nadczynność przytarczyc lub hiperkalcemia idiopatyczna. Produkty mleczne, fasola, jarzyny liściaste.

Calcium

Tylko u nas!

 • Ciekawostki

  Witamina D3 – właściwości i objawy niedoboru

  Przeczytaj, co się dzieje, gdy w Twoim organizmie brakuje witaminy D

  czytaj więcej
 • Fitness

  Przygotuj się na lato – najlepsze ćwiczenia wyszczuplające

  Dowiedz się więcej o ćwiczeniach wyszczuplających.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Awokado – właściwości odżywcze i zastosowanie awokado w dietach odchudzających

  Poznaj magiczne działanie awokado!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz