Aerobik – czy warto zapisać się na zajęcia?

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, polepszyć kondycję i zadbać o jędrność skóry, ale nie wiesz, jak to zrobić? Boisz się, że każda aktywność fizyczna, której się podejmiesz, szybko Cię zmęczy, znudzi, nie podołasz jej? Nie poddawaj się! Postaw na aerobic! Czym on jest? Jakie są jego rodzaje i dlaczego warto zapisać się na zajęcia? Odpowiadamy!

Aerobik – co to takiego?

Pewnie wydaje Ci się, że wiesz, czym jest aerobik. Nie jeden raz widziałaś zajęcia z aerobiku choćby w telewizji. Jest instruktor i grupa osób, która powtarzając po nim, wykonuje rozmaite ćwiczenia, macha rękami i nogami, najczęściej w rytm muzyki. Zasadniczo tak właśnie jest, ale czy wiesz, czym naprawdę jest aerobik i z czym się wiąże?

Jest to specyficzny trening, którego podstawowym założeniem jest intensywna wymiana tlenowa. Na pewno słyszałaś o takich ćwiczeniach, jak ćwiczenia aerobowe. Zaliczyć do nich można np. jazdę na rowerze, marsz, pływanie czy właśnie aerobik, bowiem sprzyjają one dużej wymianie tlenowej.

Czy aerobik jest trudny?

Aerobik sportowy pewnie tak. Ale jest to już dyscyplina, która nie ma wspólnego z zajęciami rekreacyjnymi. Istnieje wiele zawodów z aerobiku. To Ciebie, jako osobę początkującą, oczywiście nie dotyczy.
Aerobik domowy, aerobik wodny i każde inne tego typu zajęcia dla początkujących są naprawdę łatwe i przyjemne. Nie oznacza to, że w ogóle się nie spocisz, nie spalisz kalorii i nie zmęczysz. Nic podobnego! To wszystko będzie miało miejsce, bo w końcu chcesz zrzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję, ale są to zajęcia naprawdę bezpieczne, kontuzje są stosunkowo rzadkie.

Formy aerobiku

Jest ich całkiem sporo, dlatego masz w czym wybierać. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na stosunkowo szybkiej redukcji wagi, możesz postawić na „fat burning”. Są to specjalne ćwiczenia aerobowe, które mają za zadanie „spalić” tłuszcz. W czasie ich wykonywania tętno utrzymywane jest na poziomie 120-130 uderzeń na minutę. Ale wbrew nazwie i pozorom, nie są to zajęcia bardzo intensywne, ale umiarkowane, ćwiczy się do raczej wolnej muzyki. Ćwiczenia są proste, bez bardzo energicznych ruchów itp.

Jeżeli do tej pory zupełnie nie miałaś kontaktu z aerobikiem, możesz zacząć od low impact aerobik. Ćwiczenia są mało intensywne i bardzo proste. Jedna noga zawsze stoi na podłodze, co zapewnia stabilne podparcie i małe ryzyko kontuzji. Jest to doskonała opcja dla osób początkujących, nie obciąża stawów.

Bardzo dużą popularnością cieszy się aqua aerobic czyli wspomniany już aerobik w wodzie. Jest to aerobik naprawdę bezpieczny i polecany nawet kobietom w ciąży, a także wszystkim osobom, które mają problem z kręgosłupem, bowiem ćwiczenia w wodzie mają właśnie to do siebie, że odciążają kręgosłup i stawy. Zajęcia w wodzie mają zbawienny wpływ na skórę. Można się dzięki nim szybko pozbyć cellulitu.

Jeszcze inną ciekawą propozycją jest dance aerobik. Ćwiczy się specjalne układy choreograficzne, oczywiście do muzyki. Elementy tańca sprawiają, że dzięki zajęciom można nabrać gibkości ruchów, poczuć rytm i oczywiście, tak jak w każdym innym wypadku, polepszyć kondycję i figurę.

Aerobik w domu czy zajęcia zorganizowane?

Chciałoby się od razu rzec, że zajęcia z profesjonalnym instruktorem to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Zresztą jest tak bez wątpienia, ale jeśli masz poważne obawy, wstydzisz się, bo nie wiesz, jak sobie poradzisz i wypadniesz na tle grupy, możesz zacząć od zajęć w domu.

Domowy aerobik pozwoli Ci choć trochę zgłębić temat i w ogóle przyzwyczaić się do ćwiczeń, jeśli do tej pory unikałaś ich jak ognia. Koniecznie jednak wcześniej nieco poczytaj na temat prawidłowych technik i nie ćwicz sama, ale np. z płytą dla początkujących, gdzie instruktor dobrze tłumaczy, co i jak masz robić.

Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach z aerobiku?

Aerobik ma wiele zalet. Znacznie więcej niż tylko te oczywiste i najbardziej pożądane, jak wspomniane już redukcja wagi, polepszenie kondycji i sprężystości ciała. Aerobik poza domem to także świetny sposób na choćby chwilowe oderwanie się od szarej rzeczywistości, zawarcie nowych znajomości, po prostu na poprawę samopoczucia. Dzięki temu, że ćwiczenia są łatwe i przyjemne, nie zniechęcisz się i być może odkryjesz swój nowy sposób na życie.

1 106

Tylko u nas!

 • Ciekawostki

  Sposoby na naturalne przyspieszenie metabolizmu

  Chcesz przyspieszyć metabolizm? Poznaj nasze porady.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Nawadnianie organizmu w czasie letnich upałów

  Sprawdź jak dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w trakcie lata.

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Najczęstsze przyczyny słabych, zniszczonych włosów – jak im zaradzić?

  Poznaj sposoby na zdrowe i piękne włosy!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz