Aerobik i boks? Poznaj Aeroboxing!

Aeroboxing, określany również jako aeroboks, to rodzaj sportu, który cieszy się coraz większą popularnością i coraz częściej pojawia się w ofertach klubów sportowych. Stanowi on połączenie boksu, fitnessu oraz takich sztuk walki jak między innymi kick-boxing i karate. Ćwiczenia wchodzące w skład treningu są bardzo dynamiczne, wobec czego podczas jego trwania można spalić nawet do 800 kalorii. Poza tym ich regularne wykonywanie wzmacnia i kształtuje mięśnie, poprawia kondycję i wytrzymałość organizmu, angażując do pracy całe ciało. Jak wygląda aerobox w praktyce?

Aerobik – ćwiczenia w nietypowym wydaniu

Aeroboxing to ćwiczenia, które trudno nazwać typowym aerobikiem, głównie ze względu na dużą intensywność. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy posiadają dużo energii i cenią sobie aktywność fizyczną. Rozpoczynając swoją przygodę aeroboksem, warto przyłączyć się do grupy początkującej, by stopniowo przyzwyczajać swoje ciało do tego rodzaju wysiłku. Cały trening zawsze składa się z trzech części: rozgrzewki, treningu właściwego oraz stretchingu.

Rozgrzewka powinna trwać około 20 minut. Wykonywane podczas niej ćwiczenia pomagają przygotować ciało do właściwego, intensywnego treningu. Przeprowadzenie rozgrzewki jest bardzo ważne, bowiem pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia urazu lub kontuzji. Trening właściwy trwa około 30 – 40 minut. Podczas jego trwania wykonuje się ćwiczenia będące odpowiednikami podstawowych ruchów w boksie (wymachy rąk i nóg). Każdy ruch i wymach powinien być wykonywany dynamicznie i zwinnie, w rytm muzyki. Dla zwiększenia efektów można zastosować dodatkowe obciążenie, wykorzystując do tego celu hantle. Trening zamykają ćwiczenia rozluźniające i wyciszające, dzięki którym pobudzone ciało wraca do stanu spoczynku, oddech się uspokaja i wycisza, a ciśnienie krwi i praca serca wracają do stanu równowagi.

Jak przygotować się do zajęć?

Przygotowując się do zajęć, należy zadbać o odpowiedni strój do ćwiczeń. W związku z dużą intensywnością treningu warto wybrać luźne ubrania, wykonane z tkanin umożliwiających skórze swobodne oddychanie. Ćwiczenia można wykonywać w obuwiu sportowym lub na boso. Decydując się na założenie butów, zadbajmy o to, aby były one wygodne, zapewniały stopom maksimum komfortu oraz dużą przewiewność. Ważne jest również to, aby na około 2 godziny przed planowanym treningiem nie spożywać jedzenia. Obfity posiłek przed wymagającymi sporego wysiłku ćwiczeniami może wywoływać nudności i powodować bolesne kolki związane z gwałtownymi skurczami mięśni.

Aerobox – dlaczego warto?

Ćwiczenia wykonywane podczas treningu aerobox angażują do pracy poszczególne grupy mięśni: mięśnie ramion, pleców, brzucha, nóg (mięśnie naramienne, trójgłowe, piersiowe, mięsień prosty i skośny brzucha), a ponadto mięśnie dwugłowe i czworogłowe, mięśnie pośladkowe. Dodatkową zaletą ćwiczeń jest wzmocnienie tułowia oraz redukcja tkanki tłuszczowej, jak również wzmocnienie mięśni, rzeźba sylwetki, poprawa kondycji organizmu, ogólnej wydolności i koordynacji ruchowej. Areoboxing to ćwiczenia przeznaczone przede wszystkim dla osób cieszących się dobrą kondycją fizyczną, które już uprawiają jakąś dyscyplinę sportu, a aerobox stanowi dla nich poszerzenie i urozmaicenie swoich treningów.

Przystąpienie do zajęć bardzo dokładnie powinni przemyśleć ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, a trening traktują jako sposób na szybką redukcję masy ciała. W takim przypadku tego typu forma aktywności, zwłaszcza wtedy, kiedy swoim zakresem nie zostanie dostosowana do możliwości wydolnościowych organizmu, zamiast pomóc w realizacji wyznaczonych założeń, może zbyt mocno obciążyć mięśnie i stawy.

1 115

Tylko u nas!

Dodaj komentarz