
Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że niebawem zostaniesz mamą, rozpiera Cię duma i czujesz się bardzo szczęśliwa. Zapewne większość Twoich bliskich najchętniej położyłaby Cię do łóżka i otoczyła 24-godzinną opieką, podsuwając Ci pyszne domowe obiadki i smakołyki. W końcu przyszła mama musi jeść za dwoje! Ale czy na pewno? A może wolisz być jedną z tych przyszłych aktywnych mam, które dbają o swoją sylwetkę nie tylko przed i po ciąży, ale także w jej trakcie? Uwierz, że naprawdę warto!
Obalamy mity
Czy można ćwiczyć w ciąży? Chyba każda ciężarna zadaje sobie to pytanie. I wcale nie można się dziwić temu, że w głowach przyszłych mam powstają liczne wątpliwości, bowiem wokół tego tematu krąży całe mnóstwo sprzecznych informacji. Jedni gorąco polecają ćwiczenia w ciąży, inni zdecydowanie je odradzają. Wśród tych drugich panuje powszechny pogląd, jak już zostało nadmienione we wstępie, że kobieta w ciąży powinna przede wszystkim odpoczywać, najlepiej leżeć i jeść za dwoje.
Pora zatem obalić mity, które (powtarzane niczym mantra) niosą za sobą więcej szkody niż pożytku – i dla mamy, i dla dziecka. Kobieta ciężarna powinna jeść po prostu zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. W żadnym wypadku w ciąży nie można się odchudzać, ale nie należy też faktycznie podwajać porcji, bo w „najlepszym” wypadku poskutkuje to większym przyrostem tkanki tłuszczowej, o ile nie poważnymi problemami zdrowotnymi, których źródłem są nadwaga i otyłość.
Co do aktywności fizycznej, do tematu tego należy podejść przede wszystkim rozsądnie. Ciąża nie jest chorobą, a kobiecy organizm potrafi się zazwyczaj doskonale przystosować do zachodzących zmian. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta już przed ciążą była bardzo aktywna, lekarz także nie widzi przeciwwskazań, przyszła mama może ćwiczyć. Co dokładnie?
Jak ćwiczyć w ciąży?
Wszystko tak naprawdę zależy od kondycji kobiety, jej samopoczucia i etapu ciąży. Kobieta ciężarna w żadnym wypadku nie powinna podejmować się takiej aktywności jak wszelkie sporty walki, sporty ekstremalne, wspinaczka, gry zespołowe, takie jak siatkówka czy koszykówka. Wszystkie one wiążą się bowiem ze zbyt dużym ryzykiem upadku, uderzenia i innych niebezpiecznych dla zdrowia i życia dziecka urazów.
Wprost idealne i bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych to ćwiczenia w basenie. Woda ma zbawienny wpływ na organizm, ponieważ odciąża kręgosłup i stawy, a do tego poprawia krążenie obwodowe. Ćwiczenia w wodzie świetnie wzmacniają mięśnie i poprawiają ogólną wydolność organizmu, dzięki czemu kobieta jest znacznie lepiej przygotowana do porodu. Aktywne przyszłe mamy zazwyczaj łatwiej znoszą poród, który nie jest dla nich takim obciążeniem i wyzwaniem jak dla mam, które nie są aktywne. Można po prostu pływać w basenie lub zapisać się na zajęcia z aqua aerobiku prowadzone przez profesjonalnego instruktora.
Ponadto specjaliści polecają kobietom w ciąży takie formy aktywności jak pilates, joga czy fitness – pod warunkiem, że program jest przystosowany do potrzeb ciężarnej. Kluczem do sukcesu ciężarnej są zarówno ćwiczenia wzmacniające jak i ćwiczenia oddechowe. W początkowym etapie ciąży można też rekreacyjnie jeździć na rowerze. Oczywiście kobieta, która czuje się dobrze, może i powinna dużo spacerować. A jak wygląda sprawa z nieco bardziej wymagającymi sportami jak np. bieganie czy podnoszenie ciężarów?
Mamy dotychczas niezbyt aktywne muszą o tym zapomnieć. Pewne bardziej wymagające aktywności przeznaczone są wyłącznie dla tych mam, które jeszcze przed zajściem w ciążę prowadziły sportowy styl życia i są przyzwyczajone do dużego wysiłku. Nawet jednak w ich przypadku istnieją ograniczenia. Jeśli do tej pory przyszła mama biegała codziennie po 10 km, lekarz, o ile w ogóle na to pozwoli, zaleci skrócenie dystansu przynajmniej o połowę.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży zawsze muszą być dobrane indywidualnie do danego przypadku. Ciąża, choć nie jest chorobą, jest stanem wyjątkowym, dlatego przyszła mama nie może do kwestii ćwiczeń podchodzić zbyt ambitnie. Ruch jest ważny, ale, jeśli poczuje się gorzej, natychmiast powinna przerwać trening. Bardzo istotne jest to, aby kobieta w czasie ćwiczeń nie pozostawała sama. Wychodząc na spacer, na rower czy jogging nie powinna się zbytnio oddalać i zawsze musi mieć przy sobie naładowany telefon. Ponadto warto pamiętać, że organizm kobiety w trakcie ciąży zmienia się i jest bardziej delikatny. Zawsze warto wesprzeć się bezpieczną suplementacją. Najlepszym wyborem będzie tu Gold Vit Mama firmy Olimp Laboratories – zawarte w produkcie witaminy i minerały podniosą odporność przyszłej mamy, korzystnie wpłyną na rozwój dziecka, a także dodadzą energii i witalności!