Dieta najlepsza dla włosów

napisał(a) KingaKrol
Kinga Król

Jak to się dzieje, że osoby, które uprawiają sport, dobrze się odżywiają, długo przebywają na świeżym powietrzu i unikają stresów, mogą się pochwalić zdrowymi włosami?

Sprawa nie jest tak skomplikowana, jakby się wydawało: im lepiej zaopatrzymy cebulki włosowe w substancje odżywcze, tym nowo rosnące włosy będą mocniejsze, bardziej odporne i zdrowsze. Komórki tworzące cebulki włosowe są bardzo aktywne i szybko się dzielą. Niezbędną do tego energię pozyskują ze składników pokarmowych dostarczanych przez krew.

Ruch i przebywanie na świeżym powietrzu usprawnia krążenie, a co za tym idzie prowadzi do lepszego odżywienia komórek. Nic zatem dziwnego, że ludzie preferujący kanapowy styl życia nierzadko mają cienkie, łamliwe i przyklapnięte włosy (często pojawia się u nich łupież). Oprócz nich na choroby włosów narażeni są także palacze,amatorzy opalania i osoby o obniżonej odporności.

To, że koniecznie jest włączenie do jadłospisu warzyw i owoców, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Dzięki nim dostarczymy włosom odpowiednich składników odżywczych. Poniżej przedstawiono te, które

Witamina A – chroni jądro komórkowe i zwalcza wolne rodniki. Bierze udział w powstawaniu keratyny – naturalnego budulca włosów. Jej niedobór sprawia, że włosy stają się łamliwe i suche. Znajdziemy ją m.in. w: rybach (głównie makreli i łososiu), wątróbce, nabiale, żółtkach, marchewce, papryce, moreli, wiśniach, grejpfrutach, pomidorach, burakach.

Witamina E – to ona nadaje włosom połysk, nawilża je i wygładza. Hamuje procesy starzenia się zarówno włosów, jak i skóry. Najwięcej witaminy E mają oleje roślinne tłoczone na zimno, ziarna zbóż, migdały, orzechy włoskie, masło, szparagi, szpinak, brokuły.

Witaminy z grupy B – za ich głównie źródło uważa się mleko, zboża, drożdże, rośliny strączkowe, ziemniaki, warzywa. Porcja muesli na śniadanie to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi sporej części dziennej dawki tych witamin. Zapobiegają one łojotokowi i stanom zapalnym skóry głowy. Do witamin z grupy B należy także kwas pantotenowy (witamina B5), który pobudza produkcję nowych komórek i przyspiesza wzrost włosa. To on odpowiada za sprężystość włosów i ich siłę. Zawierają go niektóre owoce, np. melony, a także wątróbka, pełne mleko, sery, pełnoziarniste pieczywo

29
Powrót do blogów

Dodaj komentarz