Forskolina – pokrzywa indyjska. Co to jest, jakie są opinie i jak działa na odchudzanie?

napisał(a) Olqa
Ola Be

Dbanie o wymarzoną sylwetkę to proces niezwykle trudny i wymagający aktywności na wielu polach. Odpowiednio dobrana dieta i dyscyplina w jej przestrzeganiu, regularność ćwiczeń fizycznych i niemal całkowita zmiana codziennych przyzwyczajeń i trybu życia, powoduje, że nie zawsze radzimy sobie z narzuconym na siebie ciężarem. Chęć schudnięcia i osiągnięcia atrakcyjnego wyglądu jest jednak silna, toteż szukamy dodatkowych sposobów, które pomogą dotrzeć do wymarzonego celu.

Suplementy diety, które mają właściwości odchudzające należy do najbardziej popularnych z nich. Wśród takich preparatów znajdziemy produkty oparte na forskolinie, ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej.

Co to jest pokrzywa indyjska?

Nie od dziś wiadomo, że naturalne zioła potrafią czynić cuda i wyjątkowo pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. W naturze drzemie siła i zdrowie. Pokrzywa indyjska to ziele, które występuje na południowo-wschodnich terenach Azji. Choć jest głównie rośliną ozdobną, od lat powszechnie jest wykorzystywana w medycynie hinduskiej. Wykazuje bowiem wiele pożądanych właściwości, które pozytywnie wpływają funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Najbardziej znana jest jako środek, który sprawdza się w walce z otyłości, co powoduje zawarta w niej forskolina.

Czym jest forskolina?

Forskolina to inna nazwa pokrzywy indyjskiej, ale także jej głównego składnika, który ma bogate właściwości zdrowotne. Jest on nazywany także jako coleonol. W medycynie stosowany jest nie tylko przy zwalczaniu otyłości, ale także w schorzeniach układu krążenia, oddechowego, moczowego czy w walce z bezsennością.

Sposób jego działania jest nieco podobny swoim charakterem do pracy adrenaliny, z tą jednak różnicą, że nie wprowadza niepokoju. Pobudza bowiem produkcję cAMP, przekaźnika odpowiedzialnego za pobudzenie pewnych receptorów. Wykazuje zbawienne działanie w przypadku stanów zapalnych, kiedy to łagodzi ich objaw, a także działa przeciwbólowo. Znacznie wpływa na ukrwienie tarczycy, przez co pobudza jej pracę. Jest zatem przydatny przy niedoczynności tego gruczołu. Bywa pomocna przy zaburzeniach pracy męskich hormonów, wzmagając syntezę testosteronu przyczynia się do zwiększenia energii i poziomu libido. Co ciekawe, może wykazywać także działanie antydepresyjne, poprawiać nastrój i redukować stres.

Forskolina, a odchudzanie

Forskolina jest częstym składnikiem suplementów diety, których zadaniem jest wspomaganie procesu odchudzania. Najczęściej stosuje się sproszkowany korzeń pokrzywy indyjskiej, jako składnik tabletki. Substancja wykazuje właściwości redukcji masy ciała i przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak ze względu na nasilanie procesu lipolizy, czyli rozkładu trójglicerydów w tkance tłuszczowej. Za prawidłowy przebieg tego procesu odpowiadają lipazy, bez których rozkład tłuszczu nie byłby możliwy. Pokrzywa indyjska przyczynia się do ich aktywacji. Dzięki temu, uruchomione zostaje uwolnienie tłuszczu zapasowego oraz jego przeniesienie do miejsc, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na energię. Najczęściej tymi rejonami są mięśnie pracujące podczas treningu. Wysiłek fizyczny zostaje zatem wsparty, a organizm podczas ćwiczeń pobiera potrzebną energię właśnie z tkanki tłuszczowej, którą zamierzamy zrzucić, nie zaś z mięśni. Dodatkowo, jak zostało już wspomniane, forskolina może poprawiać pracę tarczycy, co z kolei wpływa na usprawnienie procesu przemiany materii, który ma bardzo istotną rolę przy odchudzaniu.

Opinie

Choć niektóre badania nie potwierdzają jednoznacznie wpływu forskoliny na odchudzanie, to część testów klinicznych, w tym np. przeprowadzonych przez naukowców z University of Kansas, kończy się stwierdzeniem utraty tkanki tłuszczowej wśród osób przyjmujących podczas badań tę substancję.

Podobne opinie można zaobserwować wśród klientów, użytkowników suplementów na bazie pokrzywy indyjskie. Spora część opinii jest pozytywna. Pojawiają się jednak zdania, że należy wybierać jedynie preparaty o dużym stężeniu forskoliny, a mniejszym wypełniaczy. Suplementy o odwrotnych proporcjach bowiem nie przynoszą zamierzonych rezultatów.

144
Powrót do blogów

Dodaj komentarz