Jak działa szczoteczka soniczna?

napisał(a) MarlenaWitczak
Marlena Witczak

 

By zrozumieć sposób działania szczoteczek sonicznych, warto porównać je z tradycyjnymi szczoteczkami elektrycznymi. Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 8 tys. obrotów, co w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej jest olbrzymią ilością. Ale to i tak niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że szczoteczka soniczna wykonuje ich od 31 tys. do nawet 62 tys. na minutę. W dodatku są to tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które delikatnie usuwają zabrudzenia i przebarwienia, nie uszkadzając szkliwa ani dziąseł. Jednak to nie tylko ilość ruchów na minutę sprawia, że szczoteczki soniczne są tak skuteczne w czyszczeniu zębów (obliczono, że usuwają aż sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne). Szczoteczka soniczna, pracując z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarza fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włóknach, a jednocześnie, docierając na odległość do 4 mm od włókien, wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Tworzące się wówczas mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zębów, usuwając bakterię i płytkę nazębną. Docierają one również tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki, a więc również do przestrzeni międzyzębowych, perfekcyjnie również czyszczą zęby od strony warg i języka.

Podobnie jak szczoteczki elektryczne, te soniczne napędzane są baterią akumulatorową, którą – w wielu modelach – wystarczy naładować raz na kilka tygodni. Jednak producenci wyposażają poszczególne modele szczoteczek sonicznych w różne funkcje dodatkowe, które wpływają na skuteczność szczotkowania. Szczególnie przydatne są funkcje

  • Smarttimer (po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli najczęściej dwóch minut, szczoteczka automatycznie się wyłącza)

  • Quadpacer (co 30 sekund na chwilę wstrzymuje pracę szczoteczki, by można było zmienić miejsce mycia zębów, zgodnie z zasadą, że na mycie każdej z czterech stref w jamie ustnej trzeba przeznaczyć 30 sekund).

63
Powrót do blogów

Dodaj komentarz