Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny i leczenie

Kręgosłup szyjny to bardzo ruchliwy i ważny odcinek całego kręgosłupa. To on odpowiada za sprawność wszystkich zmysłów człowieka, wraz z pozostałymi odcinkami utrzymuje sylwetkę w pionie i dźwiga głowę podczas wykonywania każdej czynności. Tak duża mobilność, połączona ze złożoną budową, powoduje, że jest on szczególnie narażony na różnego rodzaju przeciążenia i kontuzje objawiające się m.in. jako ból szyi i karku. Co wpływa na ich powstawanie i jak powinno wyglądać leczenie kręgosłupa szyjnego? Pora poszukać odpowiedzi.

Jak działa kręgosłup szyjny?

Kręgosłup szyjny łączy głowę człowieka z klatką piersiową. Tworzy go siedem kręgów (najmniejszych spośród wszystkich pozostałych) ułożonych w łuk i lekko wygiętych do przodu. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za podtrzymywanie ciężaru głowy, drugi natomiast za możliwość jej obracania oraz poruszania w górę i dół. Ruchomość odcinka szyjnego pozwala na odpowiednie utrzymanie głowy człowieka podczas naturalnie zmieniających się w ciągu dnia pozycji i wykonywania różnych czynności.

Ból karku – przyczyny

Zarówno budowa szyjnego odcinka kręgosłupa jak i funkcje, jakie spełnia sprawiają, że jest on (bardziej niż pozostałe) narażony na przeciążenia i urazy, wynikające zazwyczaj ze zbyt dużego jednostajnego wysiłku. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy ciało w jednej pozycji (na przykład przed komputerem), wówczas do pracy (bardzo ciężkiej i trwającej przez cały ten okres) zaangażowane są wyłącznie pewne grupy mięśni, co skutkuje stopniowym niedokrwieniem, niedożywieniem tkanek i stawów oraz narażaniem ich na wcześniejsze zużywanie.

W ten sposób rozpoczyna się proces zwyrodnieniowy, w trakcie którego następuje przebudowa kości. Zaczynają się na nich pojawiać zniekształcenia i spłaszczone krążki międzykręgowe (tzw. dyski). W konsekwencji prawidłowa praca stawów zostaje zaburzona, a to z kolei prowadzi do odczuwania bólu. Może powodować również niedokrwienie kończyn górnych, a nawet niedokrwienie mózgu powstałe w wyniku uciskania dysków na naczynia krwionośne (dyskopatia szyjna). Z czasem choroba pogłębia się aż do zaawansowanej postaci (spondyloza).

Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego to utrzymywanie przez długi czas niewłaściwej pozycji ciała, a także zmiany zwyrodnieniowe związane ze starzeniem się organizmu oraz siedzący tryb życia. Wszystkie przyczyny bólu kręgosłupa, oprócz odczuwania dyskomfortu (a czasem bardzo silnego bólu karku), mogą wywoływać także inne schorzenia. Należą do nich wymienione niedokrwienia kończyn górnych, powodujące ich niedowład, oraz uciążliwe bóle głowy. Mogą pojawić się również zaburzenia słuchu oraz wzroku, szumy w uszach, zawroty głowy, nudności i wymioty.

Dyskopatia szyjna – leczenie

Leczenie kręgosłupa szyjnego jest bardzo ważne. Jeśli zostanie podjęte, kiedy schorzenie ma mniej zaawansowaną postać dyskopatii, może zapobiec pogłębianiu się procesu chorobowego i występowaniu wielu poważnych dolegliwości. Leczenie bólów kręgosłupa szyjnego powinno obejmować szereg różnych metod, a stopień jego zaawansowania powinien być dopasowany do głębokości zmian chorobowych. Najczęściej stosuje się kołnierz ortopedyczny, który unieruchamia szyję pacjenta oraz leczenie farmakologiczne. Zaleca się zażywanie leków przeciwbólowych zawierających pracetamol, przeciwzapalnych z ibuprofenem oraz zmniejszających napięcie mięśni i ułatwiających relaksację.

Dodatkowo stosuje się zróżnicowane ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyjne, fizjoterapię, oraz ćwiczenia mające na celu zachowanie prawidłowej postawy ciała. W przypadku silnego bólu karku warto również w domowych warunkach zrobić sobie ciepły kompres, który pomoże rozluźnić napięte mięśnie. Pomocny może okazać się masaż maścią zawierającą składniki przeciwbólowe.

Pojawiające się zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego wymagają leczenia polegającego na wyeliminowaniu przyczyn obciążenia tego odcinka kręgosłupa, jak również wdrożenia standardowo stosowanych metod leczenia. Zaleca się używanie poduszek profilowanych do spania tak, aby podczas nocnego odpoczynku odcinek szyjny znajdował się w optymalnej pozycji odciążającej napięte podczas dnia mięśnie karku.

379

Tylko u nas!

  • Fitness

    Jak urozmaicić trening siłowy? Trzy sposoby dodatkowego bodźcowania organizmu

    Okres wiosenno – letni to wzmożony czas aktywności na siłowniach. Jedna część osób zaczyna swoją przygodę z treningiem, druga – wchodzi na wyższy poziom zaawansowania. Często największą przeszkodą progresu jest wpadnięcie w nadmierną rutynę. Plan treningowy trzeba modyfikować aby na nowo bodźcować ciało do postępu. W poniższym artykule przedstawię 3 propozycje modyfikacji treningowych które urozmaicą... Czytaj dalej »

    czytaj więcej
  • Fitness

    Chcesz zadbać o zdrowie i urodę? Postaw na fitness!

    Dowiedz się więcej o treningu fitness i zobacz jak wpływa na nasze zdrowie.

    czytaj więcej
  • Styl życia

    Nie oszczędzaj serca!

    Ruch to zdrowie!

    czytaj więcej

Dodaj komentarz