Ból lędźwi – o czym świadczy i jak go wyeliminować?

mgr Adam Jakubowicz (fizjoterapeuta):

Ból lędźwi jest bardzo przykrą dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje uczucie dyskomfortu. Nie można go lekceważyć, ponieważ może on sygnalizować wystąpienie różnych, często bardzo poważnych schorzeń. Dlatego konieczne jest ustalenie przyczyny jego wystąpienia. Jedną z nich może być skrzywienie kręgosłupa, wywołujące także inne dolegliwości, jak na przykład ból pachwiny. Co robić w przypadku bólu lędźwi i jak leczyć ból pachwiny?

Przyczyny bólu lędźwi

Zanim przejdziemy do próby poszukania najlepszych metod zwalczania bólu lędźwi, wyjaśnijmy, co może wpływać na jego pojawienie się. Bóle w tym odcinku kręgosłupa najczęściej pojawiają się w pomiędzy 30. – 45. rokiem życia i należą do najczęściej odczuwanych dolegliwości związanych z kręgosłupem. Do ich powstawania przyczyniają się: nadmierne obciążenia kręgosłupa, wady postawy i związane z nimi skrzywienie kręgosłupa, a także siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna.

Silnych i długo utrzymujących się bóli w tej okolicy nie można lekceważyć, bowiem mogą one świadczyć także o dużo poważniejszych problemach neurogennych, infekcjach, stanach zapalnych, a nawet chorobach nowotworowych. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja medyczna, która powala na jasne określenie przyczyn odczuwania bólu lędźwiowego, wyeliminowanie poważnych schorzeń i podjęcie właściwych metod leczenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa a ból w pachwinie

Zwyrodnienie kręgosłupa, oprócz bólu lędźwi, może także skutkować odczuwaniem bólu w pachwinie, który może przybierać różne formy i występować w różnych okolicznościach. Ból w pachwinie może pojawiać się przy chodzeniu lub być jednostajny. Podobnie jak bólu lędźwi, nie można go lekceważyć, ponieważ piekący ból w pachwinie może być symptomem innych chorób i schorzeń, między innymi przepukliny, różnych infekcji, które wiążą się z powiększeniem węzłów chłonnych, neuropatii nerwu biodrowego, różnorakich chorób wewnętrznych (wyrostek robaczkowy, zapalenia przydatków, jąder itp.).

W każdym wymienionym przypadku boląca pachwina wymaga konkretnego leczenia w zależności od rodzaju przyczyn, które ją wywołują. Jeśli diagnoza lekarska potwierdzi, że bóle pachwiny spowodowane są schorzeniami związanymi z kręgosłupem, wówczas konieczne jest leczenie mające na celu zminimalizowanie odczuwanych dolegliwości oraz podjęcie rehabilitacji zapobiegającej pogłębianiu się schorzenia.

Leczenie bólu lędźwi

Proces leczenia bólu lędźwi powinien rozpocząć się od ustalenia jego przyczyn. Jeżeli są one związane z innymi dolegliwościami, należy je wyeliminować. Jeśli natomiast bóle lędźwi występują na skutek problemów z kręgosłupem, leczenie powinno być skierowane na złagodzenie objawów oraz zapobieganie postępowaniu schorzenia. Podobnie jak w przypadku innych odcinków, leczenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie należy do najłatwiejszych procesów i jest długotrwałe.

W zależności od stopnia nasilenia i intensywności dolegliwości, stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, które najczęściej uzupełniają rehabilitacja oraz odpowiednio dobrana aktywność ruchowa. Bardzo istotne jest to, aby zakres ćwiczeń i ich natężenie dopasować do istoty problemu. Pomocniczo stosuje się także masaże i fizjoterapię. W skrajnych przypadkach konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny.

Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, bowiem pojawieniu się tego typu problemów sprzyja brak ruchu, dźwiganie ciężarów i oczywiście nieprawidłowa postawa ciała. Eliminując wymienione czynniki, mamy szanse uchronić nasz kręgosłup przed schorzeniami, zaoszczędzając sobie w ten sposób przykrych dolegliwości. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza zawiązanego z dźwiganiem ciężkich przedmiotów.

Jeśli już koniecznie musimy podnieść coś ciężkiego, starajmy się przybrać prawidłową postawę, która rozłoży ciężar na całą sylwetkę i odciąży nasz kręgosłup. Warto również zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała, ponieważ otyłość sprzyja pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa.

1 876

Tylko u nas!

Dodaj komentarz