Bolesne urazy kolan – jak wrócić do formy po upadku?

mgr Adam Jakubowicz (fizjoterapeuta):

Na palcach jednej ręki możemy policzyć osoby, które przez całe życie mogły poszczycić się idealnym stanem zdrowia, bez ani jednego przeziębienia czy kontuzji. Wiadomo, że nikt z nas celowo nie dąży do tego, aby zrobić sobie krzywdę, jednak czasami dochodzi do takich, a nie innych sytuacji, kiedy ani się nie obejrzymy, a już skarżymy się na ból, obrzęk i trudności z ruchomością. Najczęściej zaś ofiarą naszych nieuważnych poczynań padają niestety nasze kolana. I wcale nie są to żadne wymysły, bowiem według ortopedów, rzeczywiście to urazy kolan są najczęściej zgłaszanymi kontuzjami.

Czy tylko sportowcy cierpią na urazy kolan?

Urazy stawu kolanowego kojarzą się nam z kontuzjami, których doznają głównie sportowcy. Owszem, nie da się ukryć, że ta grupa ludzi niezmiernie często skarży się na takie dolegliwości jak kontuzja kolana, ale to nie tak, że poza sportowcami nikomu innemu nie może zdarzyć się taka sytuacja. Warto więc dowiedzieć się, jakie są najczęstsze kontuzje kolana i co je powoduje.

I tak, zaliczamy do nich urazy rzepki, więzadeł oraz łąkotki. Przeważnie spowodowane są one nieprawidłowo wykonywanymi ćwiczeniami fizycznymi. Bywa jednak, i to wcale nierzadko (przy wyjątkowym pechu), że uraz powstaje po prostu w wyniku nieodpowiedniego postawienia nogi, na skutek którego kolano się skręci. Warto mieć na uwadze również to, że do kontuzji kolan w dużym stopniu przyczynia się nadwaga.

Czy urazy kolan wolno bagatelizować?

Z pewnością nie, choć oczywiście nie oznacza to, że jeśli tylko lekko coś nas zaboli, koniecznie musimy zapisywać się do ortopedy. Może się bowiem okazać, że to lekkie stłuczenie. W takiej sytuacji leczenie kolana przedstawiać się będzie następująco: po pierwsze odciążenie obolałej kończyny i stosowanie zimnych okładów. Doskonałym pomysłem jest też przyjmowanie suplementu diety, jakim jest Arthroblock. Jego podstawowym zadaniem jest wspomaganie funkcjonowania stawów, co możliwe jest dzięki zawartych w kapsułkach składnikach, takich jak m.in kwas hialuronowy czy siarczan glukozaminy.

Jeśli natomiast ból nie przechodzi, pojawia się obrzęk, a co gorsza, nogi nie można wyprostować, to znak, że dzieje się coś poważniejszego i konieczna jest wizyta u specjalisty. Urazy kolan nie powinny być bagatelizowane, ponieważ nawet rzekomo niegroźne skręcenie, które zostanie przez nas zignorowane, może znacznie osłabić kolano i w przyszłości doprowadzać do tego, że urazy stawu kolanowego będą częstsze i poważniejsze.

Kontuzja kolana – leczenie

Wiemy już, jak poradzić sobie w chwili stłuczenia. Jeśli zaś przydarzyła się poważna kontuzja kolana to rozwiązań jest kilka. Wiadomo, że jeśli jest to złamanie, konieczne będzie nastawienie kości, po czym opatrunek gipsowy (często od biodra do stopy), co jest niezwykle uciążliwe. Odrobinę mniej niekomfortowa jest orteza, która również ma za zadanie usztywnić kończynę, aby mogła swobodnie się regenerować, nie narażona na uszkodzenia z zewnątrz. Mniej inwazyjnym zabiegiem, który stosuje się w przypadku na przykład krwiaków pod rzepką, jest artroskopia.

Bez względu jednak na to, jakiego rodzaju leczenie zastosowano, warto pamiętać o umówieniu się na wizytę do odpowiedniego fizjoterapeuty, ponieważ leczenie kolana polega w dużej mierze właśnie na rehabilitacji. Podczas rehabilitacji warto sięgnąć po wspomniane już kapsułki Arthroblock, które wspomogą proces zdrowienia. Pamiętajmy o tym, że niestety, ale urazy stawu kolanowego leczy się przez długi okres czasu i już zawsze trzeba będzie uważać, ponieważ raz „zepsute” kolano lubi dawać się we znaki i jest znacznie bardziej narażone na urazy niż to zdrowe.

Jeśli jesteśmy bardzo aktywni fizycznie i czym prędzej po leczeniu chcemy powrócić do uprawiania danego sportu, nie powinniśmy tego robić bez konsultacji z lekarzem.

364

Tylko u nas!

 • Czas wolny

  Instytucja małżeństwa – jak postrzegają ją współczesne kobiety?

  Zobacz jak współcześnie postrzegane jest małżeństwo.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Minerały w Twojej codziennej diecie – których nie może zabraknąć?

  Zobacz, które minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  czytaj więcej
 • Diety

  Dieta niskosodowa – dla kogo?

  Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz