Buty do fitnessu – jak wybrać najlepsze?

mgr Joanna Palka (trener przygotowania motorycznego):

Kupiłaś karnet na siłownię, motywacja już jest, już nawet wybrałaś trenera i zajęcia, na które chcesz uczęszczać. Wydawałoby się, że jesteś gotowa na rozpoczęcie przygody z treningiem, ale jest jeszcze jedna dość istotna sprawa: dobór odpowiedniego obuwia. Od tego, jakie buty zabierzesz ze sobą na fitness zależy nie tylko Twój wygląd i komfort ale również bezpieczeństwo.

Buty do fitnessu – nie tylko wygląd się liczy

Przy zakupie obuwia często sugerujemy się kategoriami estetyki, np. czy pasują do ubioru, mody. Jednak jeżeli szykujemy się na zakup butów treningowych powinniśmy je potraktować jak sprzęt. Żebyś, wchodząc do sklepu, nie straciła głowy, postaram się przedstawić najważniejsze wytyczne i odpowiedzieć na pytanie: czym kierować się przy wyborze butów do ćwiczeń.

Jak wybrać buty do fitnessu?

  1. Po pierwsze: przeznaczenie. Całkiem inne buty wybierzemy na zajęcia choreograficzne, inne na pilates czy na trening siłowy. Zasadniczo kierujemy się wygodą – but nie powinien przeszkadzać. Zwróć uwagę czy nie przeszkadza w ruchu. Jak to sprawdzić? Należy przymierzyć oba buty i przejść się po sklepie, wykonać kilka podskoków, przeskoków, przysiadów, wykroków, a nawet zrobić podpór, żeby ocenić, czy but nie zsuwa się z pięty. Poproś sprzedawcę albo koleżankę, aby ocenili zachowanie sprzętu z boku.
  2. Po drugie: podeszwa. Wybierając buty na aerobik, zwróć uwagę czy nie jest zbyt sztywna i czy się nie ślizga na parkiecie. Czy nie ma zbędnych wypustek mogących przeszkadzać. Przyda się lekka amortyzacja aby zadbać o zdrowie kolan przy dużej ilości skoków i przeskoków. Unikajmy wszystkich „udziwnień” i przesadnej ilości pianki. Buty mają być lekkie, zgrabne i muszą trzymać się stopy. Z kolei buty do ćwiczeń siłowych powinny mieć twardszą i nieco szerszą podeszwę, co zagwarantuje stabilniejszą pozycję podczas wykonywania ćwiczeń.
  3. Po trzecie: pięta. Zwróć uwagę czy w butach pięta nie ucieka do środka. Niestety zbyt miękkie zapiętki np. w trampkach nie utrzymają stopy przy dużej ilości skoków i zwrotów, co przy mniejszej sprawności może grozić skręceniem. Będzie zmieniała się tez mechanika ruchu.
  4. Po czwarte: wiązanie. Ważną rzeczą jest, aby but dobrze trzymał ale też nie uciskał stopy.
  5. Po piąte: szerokość. Buty powinny być na tyle szerokie aby nie uciskać palców i na tyle wąskie, aby stopa w nich nie pływała.
  6. Po szóste, NAJWAŻNIEJSZE: nawet najmodniejsze i najlepiej dobrane buty nie zastąpią odpowiednio dobranego i technicznie wykonanego treningu.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci znaleźć buty stworzone dla Ciebie!

316

Tylko u nas!

  • Ciekawostki

    Korzystaj z lata – letnie warzywa i owoce w diecie

    Poznaj właściwości letnich warzyw i owoców.

    czytaj więcej
  • Leksykon produktów

    Ser biały – wartości odżywcze oraz zastosowanie twarogu w dietach odchudzających

    Ser biały-dowiedz się więcej o tym produkcie.

    czytaj więcej
  • Diety

    Dieta jogurtowa – jak schudnąć w 2 tygodnie jedząc jogurty?

    Przyjrzyj się dokładnie diecie jogurtowej i sprawdź czy warto ją stosować.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz