
Cellulit jest jedną z najbardziej popularnych dolegliwości wśród kobiet. Jego występowanie stanowi przede wszystkim ogromny dyskomfort psychiczny: skóra marszczy się, tworząc w miejscach występowania guzki oraz zgrubienia, które przy dotyku bywają bolesne.
Niechciana „pomarańczowa skórka” najczęściej pojawia się w okolicach ud, pośladków, bioder oraz na powierzchni brzucha. Coraz częściej podkreśla się, że problem ten dotyczy młodych kobiet, jak również mężczyzn. Na szczęście jest wiele sposobów, aby skórze przywrócić gładkość i piękny, zdrowy wygląd – bez zmarszczek, guzków oraz zgrubień.
Jak wygląda cellulit?
To ni mniej, ni więcej, a niewłaściwe rozmieszczenie pod skórą tkanki tłuszczowej. Liczne fałdy, zgrubienia, guzki oraz wgłębienia nie są jednostką chorobową, jednak dla wielu osób stanowią przykry defekt estetyczny. Dotknięta cellulitem skóra ma wygląd pomarszczonej skórki pomarańczy – stąd jej potoczna nazwa.
Trudno wskazać jedną przyczynę powstawania cellulitu. W równym stopniu może on mieć związek z niewłaściwym trybem życia, w tym dietą, jak również z defektami układu limfatycznego. Jego powstawaniu sprzyja także siedzący tryb pracy, zaburzenia krążenia krwi, oraz uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz picie dużych ilości kawy – czynniki te mają m.in. wpływ na nieprawidłowe funkcjonowanie komórek tłuszczowych i naczyń krwionośnych.
Mechanizm powstawania
Utrata jędrności skóry jest procesem długotrwałym. Pierwsze oznaki cellulitu zwiastuje tworzenie się zastojów płynów międzykomórkowych. Towarzyszące im zwłóknienia oraz obrzęki w efekcie blokują tkankę. Rozwój cellulitu ma zazwyczaj 4 etapy.
Skala makroskopowa nasilenia zmian
- Pojawianie się lekkich bruzd po ujęciu w fałd danego obszaru skóry.
- Występowanie zagłębień w tkance podskórnej, kwalifikowanych jako objaw “skórki pomarańczowej”.
- Spowolnienie przepływu krwi.
- Bardziej widoczne zaburzenia w obrębie tkanki tłuszczowej: grudki i guzki w obszarze objętym cellulitem; zagłębienia ujawniają się podczas napinania mięśni, np. w pozycji stojącej.
- Zraziki tkanki tłuszczowej wytwarzają większe guzki, przedzielone tkanką włóknistą, ujawniające się również podczas siedzenia.
Rodzaje cellulitu
- Postać twarda – najbardziej problematyczna, występująca rzadko. Zalecane leczenie kliniczne.
- Postać miękka – pojawia się głównie u młodych kobiet. Występuje z rozstępami, w pierwszym stadium jest niemal niewidoczny. Gdy następuje proces przesuwania tkanek, wyczuwalny staje się płaski układ zmian, zaś przesuwanie tkanek łatwiejsze jest w poziomie. Ta postać cellulitu może przechodzić w bardziej zaawansowaną stadium.
- Postać wiotka – dotyczy w szczególności kobiet starszych, przed menopauzą. Skóra i mięśnie są znacznie mniej napięte i jędrne, uwidacznia się także wiotkość tkanek. W tym okresie występuje znaczny przyrost tkanki tłuszczowej, na skutek utraty tkanki mięśniowej.
Jak walczyć z przypadłością?
Redukcja cellulitu powinna odbywać się wielofazowo. Aby poprawić wygląd skóry, należy stosować odpowiednią dietę i jej suplementy, poddawać skórę działaniu preparatów kosmetycznych, jak również zastosować zabiegi medycyny estetycznej, takie jak karboksyterapia i mezoterapia.
Jakich preparatów szukać w aptece?
Skuteczny w walce z cellulitem jest sprężony kwas linolowy – CLA. To niezwykle istotny suplement diety, gdyż w znacznym stopniu wpływa zarówno na utratę tłuszczu, jak też chroni tkankę mięśniową. Utrata tkanki tłuszczowej, wspomagana wzmocnieniem struktury mięśni powoduje skuteczne ujędrnienie i regenerację skóry, zapewniając efekt liftingu. CLA przeciwdziała również odkładaniu się grudek tłuszczu, szczególnie w okolicach ud i pośladków. Na efektywność procesu wpływają też korzystnie m.in.: ekstrakt zielonej herbaty i l-karnityna. Ostatni składnik pełni niezwykle ważną funkcję, gdyż, jak pokazały badania, wspomaga skuteczność procesu utraty tkanki tłuszczowej i wzmacniania mięśni. Bez jego zastosowania kuracja znacząco się wydłuża. L-karnityna warunkuje bowiem transport tłuszczów do „komór spalania” oraz zapewnia dostęp niezbędnego w tym procesie tlenu. Tylko zestawienie CLA, zielonej herbaty zawierającej GCG i l-karnityny zapewnia satysfakcjonujący i długotrwały efekt odchudzający.
Co powinnaś dodać, a co wyeliminować z codziennego życia?
ZŁE NAWYKI
Jeśli chcesz ograniczyć powstawanie „pomarańczowej skórki” powinnaś unikać:
- długotrwałego stresu,
- nadmiernego przemęczenia,
- przepracowania,
- korzystania z używek, w tym papierosów i alkoholu,
- noszenia obcisłych ubrań,
- zakładania nogi za nogę,
- obuwia na wysokich obcasach i koturnie.
NIEZDROWA DIETA
Powinnaś ograniczyć:
- spożywanie cukru i soli,
- przetworzoną żywność, w tym fast-foody,
- smażone potrawy na rzecz pieczonych lub gotowanych na parze,
- spożywanie kawy oraz dosładzanych napojów, w tym coli,
- słodycze,
- białe pieczywo.
POZYTYWNE ZMIANY
Do swojego codziennego jadłospisu wprowadź:
- zieloną herbatę,
- duże ilości warzyw i owoców,
- produkty bogate w potas,
- produkty gotowane i parowane,
- tłuszcze roślinne,
- tłuste ryby.
Ja bym chciała nie tylko co diete mieć a nawyki żywieniowe takie jak Japonki. One sa tak długo młode na twarzy, chudziutke, szczuplutkie. Idealne wręcz. TYle że to co oni mają popularnego i taniego to my w PL mamy drogo np sushi..
od jutra zaczynam zmagania z dietą Amerykańską dzisiaj waga pokazała 63,5 kg chce dojść do 58 kg ,schudłam już 8,5 kg na diecie Paloe ale waga się zatrzymała chce ją pchnąć ta dietą . JUż nie długo bede miala ciało idealne 😀
Miałam diete DASH ale długo w niej nie wytrwałam ale w sumie nie wiem czemu. Przyszedł weekend i miałam ochotę to na pizze to na lody tak na wszystko i diete przerwałam 🙂 ale spokojnie mam zamiar do niej wrócić.