Chlorek – do czego jest nam potrzebny i czy może zaszkodzić?

Chlorek jest elektrolitem, który odpowiada za równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Występuje we wszystkich płynach ciała, zwłaszcza w tych, które znajdują się poza komórkami i jest bardzo ważnym składnikiem wszystkich wydzielin. Chlorki we krwi wpływają także na pobudliwość nerwowo-mięśniową oraz wydzielanie kwasu solnego. Prawidłowy poziom elektrolitów pozwala na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, reguluje ilość i rozkład wody w organizmie oraz prawidłową pracę komórek. Jak więc widać, chlorki pełnią niezwykle ważne funkcje. A co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Wartościowa współpraca

Jony chlorkowe są ściśle związane z sodem i jodem. Wszystkie trzy występują we krwi, limfie i płynach otaczających każdą komórkę w ciele człowieka. Odpowiedzialne są za prawidłowe pH, a wraz z wapniem i magnezem regulują przekazywanie impulsów nerwowych i pracę mięśni (skurcze i rozkurcze). Biorą również udział w procesach trawiennych, oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, przenoszą ładunki elektryczne pomiędzy poszczególnymi komórkami (stąd właśnie nazwa elektrolity).

Chlorki wydalane są głównie przez nerki. W zdecydowanie mniejszych ilościach następuje usuwanie chlorków w pocie i kale. Według prawidłowego przebiegu, poziom chlorków jest regulowany do stężenia sodu, głównie za sprawą hormonów występujących w nerkach, takich jak aldosteron, wazopresyna i hormony natriuretyczne. Utrzymanie odpowiedniego poziomu chlorków bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Elektrolity mają jeszcze jedno ważne zastosowanie. Otóż, chlorki w wodzie używane są do zwalczania bakterii występujących w wodociągach publicznych. Dzięki temu zapobiegają one rozprzestrzenianiu się przy pomocy wody pitnej wielu groźnych chorób (m.in. dur brzuszny). Ich obecność w pokarmie nie wywołuje żadnych schorzeń.

Niebezpieczne braki…

Niedobór elektrolitów zaburza prawidłowe pH organizmu i powoduje zasadowicę. Jej objawy to przede wszystkim nadmierne pocenie się, wymioty i biegunka. Poza tym, mogą wystąpić: obniżenie napięcia mięśniowego, utrata apetytu, a u dzieci i niemowląt zaburzony wzrost i rozwój. W związku ze ścisłymi zależnościami pomiędzy chlorem, sodem i potasem, należy wyjaśnić jakie są skutki niedoboru poszczególnych elektrolitów.

Zbyt niski poziom anionów chlorkowych może prowadzić do wystąpienia biegunki i wymiotów, osłabienia pracy układu pokarmowego, pogorszenia się stanu zębów i włosów, a w skrajnych przypadkach do zaników pamięci i obrzęku mózgu. Naturalnymi źródłami chloru są sery, wędliny i sól.

Niedobór potasu, nazywany również hipokaliemią, powoduje łamliwość kości, osłabienie, apatię, paraliż, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, zaburzenia pracy serca i nerek. Związany jest z występowaniem takich dolegliwości jak przedłużająca się biegunka i związane z nią odwodnienie organizmu, wymioty oraz nieprawidłowa praca nerek. Wpływ na obniżenie poziomu potasu mają: długotrwałe przyjmowanie leków moczopędnych i przeczyszczających, duży wysiłek fizyczny i towarzyszące mu nadmierne pocenie się.

Głównymi objawami niedoboru potasu są zmiany skórne w postaci trądziku lub mocnego przesuszenia skóry, szybkie męczenie się nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej, nierówna praca serca, bezsenność, uczucie niepokoju i napięcia nerwowego oraz drętwienie kończyn.

Niedobór sodu to bardzo niebezpieczny stan dla organizmu, który może doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście dochodzi do niego niezwykle rzadko. Na zbyt niski poziom sodu narażone są głównie osoby pracujące ciężko fizycznie, zwłaszcza w porze letniej (duża potliwość) oraz cierpiące na niedoczynność tarczycy i nadczynność kory nadnerczy. Wśród podstawowych objawów należy wymienić osłabienie, nudności, zawroty głowy, wymioty, zaburzenia orientacji. Przy skrajnym niedoborze sodu może nastąpić obrzęk mózgu, trudności z oddychaniem, a w rezultacie zgon.

840

Tylko u nas!

3 komentarzy na “Operacje plastyczne – tak czy nie?

  1. buleczka buba
  2. Mama Krzysia
  3. rodzin kowo

Dodaj komentarz