
Z pewnością nie raz obiła Ci się o uszy taka nazwa jak choroby cywilizacyjne. Zwane są one także chorobami XXI wieku. Ale czy wiesz, jakie to schorzenia? Czy wiesz, co je powoduje i co najważniejsze, jak się przed nimi chronić, aby przez długi czas móc cieszyć się dobrym zdrowiem? Jeśli nie, sprawdź już teraz!
Choroba cywilizacyjna niejedno ma imię…
Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, co to jest choroba cywilizacyjna? Jest to zbiór powszechnie występujących chorób – powodem ich występowania i globalnego rozprzestrzeniania się jest rozwój cywilizacyjny. Różne choroby mają różny zasięg, a ich obecność uzależniona jest w dużej mierze od stopnia rozwoju cywilizacji na danym obszarze.
Wśród chorób cywilizacyjnych wymienia się najczęściej otyłość, cukrzycę, miażdżycę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, a także zawał serca, udar mózgu, alergie, astmę. Ponadto nowotwory, AIDS, choroby psychiczne takie jak depresja, nerwica czy anoreksja. Wiele z nich współgra ze sobą. Wystąpienie jednej może spowodować nasilenie lub wystąpienie drugiej. Jaka zależność istnieje pomiędzy chorobami cywilizacyjnymi a odżywianiem?
Choroby cywilizacyjne a odżywianie
Nie można udawać, że jedno z drugim nie ma związku, bowiem ma i to ogromny! Jaki dokładnie? Żyjemy bardzo szybko i intensywnie, często nie mamy czasu, siły ani ochoty na to, aby gotować domowe obiady, dlatego też sięgamy po niezdrowe jedzenie, mocno przetworzone, naszpikowane chemią. Wszystko to odbija się na naszym zdrowiu. W ramach drugiego śniadania czy podwieczorku też coraz rzadziej sięgamy po świeże warzywa i owoce, zastępując je batonikami, chipsami i innymi niezdrowymi przekąskami. Nie mówiąc już o tym, że gardzimy wodą, zarzucając jej picie na rzecz kolorowych, gazowanych napojów.
Zazwyczaj pierwszą konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nadwaga, później otyłość. Szybko mogą one pociągnąć za sobą kolejne poważne choroby, jak wymienione wyżej miażdżyca czy nadciśnienie. Później już coraz krótsza droga np. do zawału serca… Wszystkich tych chorób można się „dorobić” także nieco inną drogą, rozpoczynając od nerwicy czy depresji. Osoby cierpiące na wahania nastroju, borykające się z chronicznym stresem (często wynikającym z zabójczego tempa życia i pracy), niejednokrotnie „zajadają” emocje, co również prowadzi do nadwagi i kolejnych przytoczonych już konsekwencji. Z drugiej zaś strony mogą się rozwinąć takie zaburzenia jak anoreksja czy bulimia.
Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Absolutną podstawą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym jest zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna. Oczywiście nie można w ten sposób wystrzec się wszystkich chorób na świecie, zwłaszcza, że część z nich to m.in. choroby genetyczne. Nie na wszystko mamy wpływ, ale dobrze zbilansowana, zdrowa dieta w dużej mierze ogranicza wystąpienie nadwagi, otyłości i kolejnych schorzeń, które z nich wynikają. Dodatkowo prawidłową masę ciała oraz dobrą kondycję gwarantuje aktywność fizyczna.
Warto zatem przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego odżywiania i zmodyfikować jadłospis już dziś, jeśli jest taka potrzeba. Zbilansowana dieta to dieta w dużej mierze indywidualna, dostosowana do potrzeb organizmu i stylu życia. Różni się ona u kobiet i u mężczyzn, nieco inaczej powinna wyglądać w przypadku małych dzieci. Jeśli masz małą pociechę w domu, tym bardziej zadbaj o to, aby zdrowa żywność zawsze była na pierwszym miejscu. Dobre nawyki żywieniowe, utrwalone we wczesnym dzieciństwie, procentują na przyszłość!