
Choroby układu krążenia to grupa chorób bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta. Zachorowalność na nie jest bardzo wysoka, podobnie jak liczba zgonów, która sięga aż 200 tysięcy rocznie. Te statystyki są najlepszym dowodem na to, jak bardzo niebezpieczne są choroby krążenia. Poza leczeniem, w zwalczaniu tych groźnych schorzeń niezwykle istotne jest samo zapobieganie chorobom układu krążenia. W tym przypadku badania profilaktyczne okazują się mieć kluczową rolę, bowiem wcześnie wykryte choroby serca i naczyń krwionośnych stwarzają duże szansę na podjęcie działań zapobiegających dalszemu rozwojowi schorzeń. Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu krążenia, jakie schorzenia układu krążenia występują najczęściej i jak wspomóc serce w jego prawidłowej pracy? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Jakie są choroby serca i w jaki sposób się objawiają?
Choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność układu krążenia i arytmie serca to tylko niektóre z chorób układu krążenia dotykające pacjentów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. Do grupy osób obarczonych ryzykiem wystąpienia między innymi choroby wieńcowej serca i innych schorzeń związanych z układem krążenia należą ci pacjenci, u których występują takie czynniki jak: nadwaga, nadciśnienie tętnicze, niewłaściwa dieta, podwyższony cholesterol, brak aktywności ruchowej, zaawansowany wiek, uwarunkowania genetyczne, płeć męska, palenie tytoniu, nadmierny stres oraz skłonność do depresji, które można określić, jako główne przyczyny chorób układu krążenia. Poziom zagrożenia rozwojem chorób serca wzrasta proporcjonalnie do ilości czynników występujących u pacjenta. Aby go obniżyć, należy skupić się na profilaktyce układu krążenia, w dużej mierze polegającej na eliminacji wymienionych czynników ryzyka.
Objawy chorób serca mogą być różne w zależności od rodzaju schorzenia, jak również stopnia jego zaawansowania. Do tych świadczących o pierwszych zaburzeniach pracy układu krążenia należą między innymi: zawroty głowy, duszności, przyspieszone bicie serca, ból i ucisk w klatce piersiowej, nasilający się zwłaszcza po wysiłku. Objawy chorego serca to także uczucia nadmiernego zmęczenia, obrzęki kończyn oraz zaburzenia oddechowe. Pojawienie się któregokolwiek z wymienionych symptomów powinno skłonić do szybkiej konsultacji medycznej, szczególnie gdy należymy do grupy podwyższonego ryzyka.
Zapobieganie chorobom serca
Choroby serca i układu krążenia oczywiście wymagają wdrożenia odpowiednich metod leczenia, opartego w głównej mierze na stosowaniu leków na serce, ale w całym procesie walki z nimi równie ważne jest podjęcie działań profilaktycznych oraz wspomaganie pracy serca. Program profilaktyki chorób układu krążenia przede wszystkim dotyczy całkowitego wyeliminowania wspomnianych czynników ryzyka, a także przeprowadzania regularnych badań, które pomagają wykryć pierwsze nieprawidłowości w pracy układu krążenia. Bardzo ważna okazuje się być profilaktyka nadciśnienia tętniczego, które jest jednym z pierwszych i jednocześnie najbardziej groźnych symptomów chorób serca.
Znaczącą rolę odgrywa w niej zdrowa zbilansowana dieta, pozbawiona tłustych, smażonych potraw oraz żywności wysoko przetworzonej, będąca uzupełnieniem zdrowego, aktywnego trybu życia. W profilaktyce chorób serca zaleca się stosowanie suplementów diety wspomagających swoim działaniem układ sercowo – naczyniowy. Ich regularne zażywanie wspiera funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Warto wybierać preparaty zawierające naturalne składniki i wyciągi roślinne, jak Trans Resveratrol 200, który dodatkowo pomaga usunąć z organizmu wolne rodniki. Właściwe dbanie o serce pozwala znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i zminimalizować ich groźne skutki.