Chuda na wakacje i nie tylko

Marzysz o szybkiej utracie wagi, by pięknie prezentować się kuso ubrana na plaży? Da się to zrobić, ale odchudzanie, które ma przynieść długotrwały efekt, będzie wymagało wielu wyrzeczeń, a przede wszystkim regularności i konsekwencji – nie można sobie odpuszczać i zmieniać ustalonej rutyny treningowej.

Większość kobiet marzy o szczupłej sylwetce, najlepiej z wyraźnie zaznaczonymi krągłościami w partii piersi oraz bioder i zupełnie ich pozbawioną całą resztą. Osiągnięcie takiego stanu zajmuje sporo czasu, a przede wszystkim wymaga stałego pilnowania diety i trybu życia. Jeśli jednak chcemy przynajmniej nieco schudnąć przed wyjazdem na wakacje, by zrobić wrażenie ubrane tylko w skąpy kostium, możemy zastosować kilka trików, które przyniosą szybkie rezultaty. Warto jednak nie oczekiwać niesamowitych zmian w sylwetce w krótkim czasie i z daleka trzymać się od niezdrowych i ryzykownych głodówek czy równie niebezpiecznych jednoskładnikowych diet-cudów. Zawsze najlepszą i najzdrowszą opcją będą zbilansowane diety, które nie tyle wykluczają pewne składniki (bo wszystkie są nam potrzebne), ile są nam dostarczane w odpowiedniej ilości i w najmniej tuczących wersjach.

Zbilansowana dieta

Jeżeli codziennie będziemy zjadać odpowiednią ilość białka, tłuszczy i węglowodanów, nie przekraczając wyznaczonych proporcji, dla każdego składnika, nasza waga powinna mieścić się w normie. Błędnym jest założenie, jakoby całkowita rezygnacja z któregoś z tych elementów była dobra dla naszego organizmu. Co prawda możemy zrzucić w ten sposób nieco kilogramów, ale doznamy za to innych strat.

Mądrą decyzją jest za to zrezygnowanie z tych rodzajów pożywienia, które zawierają gigantyczne dawki najbardziej tuczących składników, a przy tym szkodliwe substancje np. chemiczne ulepszacze czy spulchniacze. Trudno jednak walczyć bez przerwy z licznymi pokusami w postaci smakołyków zawierających przerażające ilości cukrów i niezdrowych tłuszczy. Ich obfitość oraz powszechna dostępność sprawiają, że niemal każdego dnia o wiele przekraczamy zalecaną dzienną dawkę spożycia kalorii. Dodatkowo produkty, które mają dużo cukru działają paradoksalnie pobudzająco na nasz apetyt. W ten sposób gromadzimy coraz większe pokłady znienawidzonego tłuszczyku. Przed wyjazdem na wakacje powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do tego, jakie produkty spożywamy i z daleka unikać słodyczy oraz fast foodów. To pierwszy krok. Kolejnym powinno być takie ułożenie jadłospisu, by dostarczał na tyle kalorii, by nie brakowało nam ani energii ani żebyśmy nie chodzili cały czas głodni. Musi on tez przewidywać udział wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Zdecydowanie trzeba wykluczyć z diety produkty przetworzone i wysokoprzetworzone.

Poniższa tabela pomoże Ci ułożyć pełnowartościowy posiłek:

Żródła
węglowodanów tłuszczów białka
Warzywa i owoce Oliwa z oliwek Sery twarogowe
Pieczywo z mąki razowej Olej lniany Tłuste i chude ryby
Płatki owsiane Olej rzepakowy Chude mięso (kurczak, indyk, wołowina)
Makarony z semoliny mąki durum Orzechy włoskie, laskowe Jajka (w rozsądnych ilościach)
Pieczone ziemniaki
Kasza gryczana
Ryż brązowy
Masło (w rozsądnych ilościach) Rośliny strączkowe (w rozsądnych ilościach, zwracamy szczególną uwagę na sposób przygotowania)

 Ćwicz!

Do osiągnięcia szybkich efektów potrzebny będzie solidny trening. Jeśli nie mam zbyt dużo czasu, może nam go zastąpić spacerowanie, jazda na rowerze, basen, bieganie. Ćwiczenia musza się odbywać regularnie i trwać mniej więcej po tyle samo czasu – najlepiej od 3 do 5 razy w tygodniu po pół godziny lub godzinie. Brak regularności i konsekwencji nie przyniesie ani znaczących ani długotrwałych skutków.

545

Tylko u nas!

Dodaj komentarz