Cierpisz na nawracające zapalenie pęcherza? Nie daj się mu kolejny raz

Zapalenie pęcherza moczowego jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością. Jeśli już raz wystąpi, a do tego nie zostanie dobrze wyleczone, „lubi” powracać, powodując tym samym ogromny dyskomfort. Kto jest najbardziej narażony na zapalenie pęcherza? Jak leczyć i co najważniejsze, jak zapobiegać tej nieprzyjemnej chorobie? Sprawdź już teraz!

Zapalenie dróg moczowych częściej atakuje kobiety

Oto odpowiedź na pierwsze pytanie. Rzeczywiście to właśnie kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni cierpią na nawracające zapalenie pęcherza moczowego, a powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – budowa anatomiczna. Kobiety posiadają zdecydowanie krótszą i szerszą cewkę moczową niż mężczyźni. To właśnie przez nią wnikają różnego rodzaju drobnoustroje wywołujące stan chorobowy, głównie bakterie. Wśród nich prym wiodą bakterie Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy. U kobiet ujście cewki mieści się niedaleko odbytu, skąd także nierzadko owe bakterie są przenoszone (m.in. przez złe wycieranie się papierem toaletowym – od odbytu w stronę cewki, zamiast odwrotnie).

Na zapalenie pęcherza moczowego najbardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie, w wieku od 20 do 50 lat i w związku z tym często można spotkać się z taką nazwą schorzenia jak „zapalenie pęcherza miodowego miesiąca”. Ponadto często występuje ono u kobiet w ciąży, chorujących na cukrzycę oraz stosujących doustną antykoncepcję. Oczywiście to nie tak, że mężczyźni w ogóle nie chorują. Szczególnie narażeni są panowie po 50. roku życia. Zapalenie pęcherza u mężczyzn trzeba skonsultować z lekarzem, bowiem w ich przypadku grozi ono niebezpiecznymi powikłaniami.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Głównym sprawcą zapalenia jest wspomniana już bakteria pałeczki okrężnicy. Często dostaje się ona do cewki moczowej z powodu nieodpowiedniej higieny osobistej. Ponadto nietrudno o zapalenie pęcherza w okresie letnim, podczas kąpieli na otwartych kąpieliskach, w basenach i tym podobnych miejscach. Kobiety mogą nabawić się zapalenia wskutek stosowania tamponów, podpasek oraz środków antykoncepcyjnych, takich jak spirale. Ból pęcherza może pojawiać się w wyniku jego przeziębienia, np. z powodu siedzenia na kamieniach, murkach czy trawie.

Zapalenie pęcherza – objawy

Objawy zapalenia pęcherza są w większości przypadków dość jednoznaczne – ciągłe uczucie parcia na pęcherz, charakterystyczny ból, pieczenie, swędzenie w czasie oddawania moczu. Chorobie tej może towarzyszyć też podniesiona temperatura oraz ogólne osłabienie organizmu.

Zapalenie pęcherza – leczenie i zapobieganie

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia zapalenia pęcherza – w tym także domowych. Z dolegliwością taką zawsze lepiej jest wybrać się do lekarza. Jeśli uzna to za konieczne, przepisze antybiotyki. Standardowo stosuje się natomiast leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Podczas choroby sięgaj po jak największą ilość płynów – najlepiej herbatek rozgrzewających i naparów ziołowych, które wykazują działanie moczopędne. Wraz z moczem wydalane są szkodliwe drobnoustroje. Świetnym pomysłem jest picie soków i kompotów, które zakwaszają mocz, tworząc w ten sposób niekorzystne środowisko dla bakterii. Nie od dziś wiadomo, że wysoce skuteczne działanie wykazuje żurawina.
Chcąc sobie nieco ulżyć, warto wziąć ciepłą kąpiel (niezbyt długą) i jak najwięcej wygrzewać się w łóżku – np. przy pomocy termoforu położonego w okolicy krzyża lub między udami. Pamiętaj, że chwilowa poprawa samopoczucia nie oznacza jeszcze, że problem został całkowicie zażegnany. Jeśli nie wyleczyć zapalenia pęcherza do końca, licz się z tym, że może niebawem powrócić.

Jak zapobiegać tej przykrej przypadłości? Sięgnij po sprawdzone, naturalne suplementy diety. Dobrym wsparciem dla Twojego pęcherza będzie Żurawina Uro-Complex firmy Olimp Laboratories. Koniecznie dbaj o higienę intymną przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych kosmetyków, nigdy nie używaj cudzych ręczników. Na co dzień pij dużo płynów i nigdy nie wstrzymuj moczu. Jeśli tylko masz taką możliwość, podmywaj się po wizycie w toalecie.

750

Tylko u nas!

  • Styl życia

    Ciąża w późnym wieku – czy to dobry pomysł?

    Sprawdź czy ciąża po 40. roku życia to dobry pomysł.

    czytaj więcej
  • Fitness

    Bieganie to nie wszystko – dlaczego samym bieganiem nie zbudujesz zdrowej sylwetki?

    Rozwijaj też inne partie ciała!

    czytaj więcej
  • Fitness

    Jak przygotować się do treningu w upalne dni? Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

    Trening podczas upalnego dnia - sprawdź jak się przygotować.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz