
Choć życie seksualne powinno być jedną z najprzyjemniejszych sfer naszego funkcjonowania, niestety nie zawsze jest to możliwe. Brak orgazmu jest jedną z przyczyn, która poważnie zaburza nasze kontakty seksualne, bez względu na staż związku, którym możemy się poszczycić. Choć problem z orgazmem zazwyczaj dotyczy kobiet, bardzo często również mężczyźni potrzebują wsparcia w tym zakresie.
Nieudane kontakty seksualne, oprócz braku satysfakcji i odczuwanej z tego powodu frustracji, wpływają także negatywnie na jakość relacji partnerskich, a problemy wprost z sypialni przenoszą się także do innych dziedzin naszego związku. Jak temu zapobiec? Jak zatem osiągnąć orgazm i zapewnić sobie udane życie seksualne? Poszukajmy odpowiedzi.
Co to jest orgazm?
Na to pytanie każdy z nas na pewno miałby inną odpowiedź, ponieważ każdy odczuwa go inaczej, a przez to kojarzy go z innymi emocjami. Ogólnie można powiedzieć, że orgazm, nazywany inaczej szczytowaniem, jest chwilą najwyższego podniecenia seksualnego, w które zaangażowana jest sfera fizyczna (reakcje fizjologiczne ciała) i psychiczna (doznania). Zarówno jego przebieg, jak i zakończenie u kobiet i mężczyzn wyglądają odmiennie.
Kobiecy orgazm kończy się skurczami lub pulsowaniem pochwy, u mężczyzn natomiast wytryskiem. Kobiety mają także zdolność do przeżywania wielokrotnych orgazmów, podczas gdy mężczyźni są w tym samym czasie mogą osiągnąć ich znaczniej mniej.
Kobieca strona orgazmu
Wywoływanie orgazmu u kobiet związane jest z podrażnianiem narządów płciowych i pobudzaniem stref erogennych. Kobiecy orgazm jest dużo bardziej zróżnicowany niż ten występujący u mężczyzn i może być wywoływany na różne sposoby, z którymi wiążą się poszczególne rodzaje orgazmów (łechtaczkowy, pochwowy, sutkowy, itd.). Niektóre z kobiet do jego osiągnięcia potrzebują wyłącznie stymulacji łechtaczki, inne łechtaczki i pochwy, a u niektórych dodatkowo konieczne jest stymulowanie innych stref erogennych. Wszystko zależy od indywidualnych cech kobiety, podobnie jak czas stymulacji potrzebny do osiągnięcia orgazmu i sposób jego przeżywania.
Kobietom dużo trudniej niż mężczyznom osiągnąć orgazm. Często, nawet będąc w długoletnim związku opartym na czułości i bliskości, nie są w stanie w pełni odczuwać satysfakcji seksualnej, a pytanie o to, jak dojść do orgazmu nurtuje nie tylko je same, ale także ich partnerów. Przyczyn takiej sytuacji jest naprawdę wiele. Mogą wynikać z naturalnego cyklu rozrodczego – niektóre z kobiet odczuwają popęd seksualny i są w stanie przeżyć orgazm wyłącznie w trakcie dni płodnych. Mogą również wynikać z zaburzeń hormonalnych związanych na przykład z zaburzoną pracą tarczycy, blokad psychicznych wywołanych różnymi sytuacjami (lęk przed seksem, niedopasowanie partnerów itp.).
Jak w takich sytuacjach wywołać orgazm? Należy rozpocząć od wyeliminowania przyczyn trudności z jego osiąganiem. Pomocna z pewnością będzie wizyta u seksuologa, który podpowie, jak doprowadzić się do orgazmu i jak czerpać satysfakcję z życia seksualnego. Ważna jest także szczera rozmowa z partnerem, wspólne poszukanie nowych sposobów stymulacji i pozycji seksualnych, które będą korzystne dla obojga partnerów.
Męska strona orgazmu
U mężczyzn osiąganie orgazmu jest dużo łatwiejsze. Panowie potrzebują też na to dużo mniej czasu. Dla mężczyzny podniecający może być już sam widok jego partnerki, który skutkuje erekcją. Długość jej trwania uzależniona jest od intensywności pobudzania i może utrzymywać się na tym samym poziomie przez dłuższy czas lub naprzemiennie zwiększać się i zmniejszać. Stymulacja członka prowadzi do wytrysku, po którym penis maleje i wiotczeje.
Partnerzy, stosując różnorodne pieszczoty, mogą znaleźć swój sposób na to, jak przedłużyć orgazm mężczyzny tak, aby stosunek przyniósł obojgu jak największe spełnienie. Aby podjąć na nowo aktywność fizyczną, mężczyźni potrzebują więcej czasu niż kobiety. Problem z osiąganiem orgazmu u mężczyzn występuje stosunkowo rzadko i zazwyczaj dotyczy wad budowy narządów rozrodczych lub jest związany z poważną chorobą o charakterze ogólnym. W obydwu przypadkach konieczna jest konsultacja medyczna.