Crossfit – poznaj nowości w świecie fitness!

Ćwiczenia fitness od lat cieszą się wielką popularnością, która z roku na rok jeszcze przybiera na sile. Powstaje coraz więcej ich odmian, które zyskują swoich zwolenników. Jedną z nich jest crossfit. To trening dynamiczny, który łączy w sobie ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe oraz elementy z zakresu lekkoatletyki i gimnastyki. Dzięki tak dużej różnorodności ćwiczeń, trening oddziałuje na całe ciało, wzmacniając sprawność, kondycję oraz wydolność organizmu. Crossfit do doskonała propozycja dla tych, którzy chcą poprawić swoją formę i wymodelować sylwetkę. Co daje crossfit i od czego zacząć?

Co to jest crossfit i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Crossfit to rodzaj treningu fitness. Przeznaczony jest zarówno dla osób zaawansowanych pod względem aktywności fizycznej, jak i tych, którzy chcą wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Wszystko za sprawą intensywności kolejnych ćwiczeń, dostosowywaną do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego ćwiczącego. Dzięki temu nawet ci, którzy nie mają żadnego doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej, mogą skorzystać z korzyści płynących z crossfitu. A tych przyznać trzeba jest wiele. Wśród nich oczywiście na pierwszy plan wysuwa się poprawa wydolności organizmu, poprawa wyglądu, wymodelowanie sylwetki i wzmocnienie mięśni całego ciała.

Poza tym treningi crossfit pomaga zredukować masę ciała i przyspieszyć metabolizm. To także świetny sposób na redukcję stresu – pomaga pozbyć się napięć i zapewnia poprawę nastroju. Wiele osób zastanawia się, co wybrać – crossfit czy siłownię. Jeżeli szybko męczy nas monotonia kolejnych ćwiczeń, która skutecznie obniża naszą motywację do podjęcia wysiłku to znak, że powinniśmy wybrać crossfit, ponieważ duża różnorodność ćwiczeń wchodzących w skład treningu zapewnia przyjemne i mobilizujące urozmaicenie. Warunkiem skuteczności treningów, jak i w przypadku każdego innego rodzaju ćwiczeń fizycznych, pozostaje oczywiście systematyczność. Tylko regularne treningi oraz dokładne i poprawne wykonywanie ćwiczeń zapewni pożądane efekty.

Crossfit – jak zacząć?

Aby rozpocząć treningi crossfit, potrzebujemy odpowiedniej motywacji i dobrze opracowanego planu ćwiczeń. Powinien on uwzględniać takie czynniki jak wiek, płeć, poziom sprawności i ogólne możliwości fizyczne organizmu. Na początek warto wybrać program przeznaczony dla osób mniej zaawansowanych, w skład którego wchodzą proste ćwiczenia nie wymagające dużego wysiłku. Stopniowo możemy zwiększać ich intensywność i zakres. Właściwy trening zawsze powinna poprzedzać dobrze przeprowadzona rozgrzewka składająca się z rozciągania dynamicznego, rozciągania statycznego i prostych ćwiczeń statycznych. Tak przygotowane mięśnie będą bardziej odporne na urazy i kontuzje podczas wykonywania kolejnych elementów treningu. Na zakończenie również należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i wyciszających organizm, które uspokoją przyspieszone pod wpływem wysiłku tętno i pomogą nam powrócić do stanu sprzed rozpoczęcia treningu.

Pomimo tego, że crossfit posiada wiele zalet, niestety nie jest on przeznaczony dla każdego. Uczestnictwa w nim powinny unikać osoby cierpiące na osteoporozę lub te, u których zdiagnozowano jej pierwsze objawy, a także zmagający się z różnymi chorobami układu krążenia oraz układu oddechowego. Z ćwiczeń muszą zrezygnować również osoby w stanie pooperacyjnym, cierpiące na urazy i kontuzje, jak i ci, którzy chorują na grypę lub przeziębienie, przez co ich organizm jest mocno osłabiony. W ich wypadku podjęcie tak dużego wysiłku fizycznego mogłoby dodatkowo pogłębić stan osłabienia, narażając na poważne konsekwencje zdrowotne.

502

Tylko u nas!

Dodaj komentarz