Ćwiczenia dla początkujących i z dużą nadwagą – od czego zacząć?

Każdy, kto choć raz próbował zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, doskonale wie, że skuteczne odchudzanie poza właściwą dietą musi także opierać się na aktywności fizycznej. Dieta i ćwiczenia na schudnięcie zawsze idą ze sobą w parze i się wzajemnie uzupełniają. Zazwyczaj, pomimo początkowej niechęci do podjęcia wysiłku, udaje nam się odpowiednio zmotywować do ruchu i ćwiczeń. Jeżeli jednak zamiast kilku kilogramów, musimy schudnąć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, wówczas problem z podjęciem aktywności fizycznej nie ogranicza się wyłącznie do braku motywacji. Wiąże się bowiem z dużymi trudnościami, jakie napotyka ciało mocno ograniczane przez nadmiernie zgromadzoną tkankę tłuszczową. Co zrobić w takie sytuacji? Jak powinien wyglądać dobry plan treningowy dla początkujących borykających się z dużą nadwagą? Od których ćwiczeń dla otyłych najlepiej rozpocząć swoje zmagania ze zbędnymi kilogramami?

Trening dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Ćwiczenia dla początkujących oraz osób z dużą nadwagą muszą różnić się swoim zakresem od tradycyjnych ćwiczeń na odchudzanie, czy też ćwiczeń stosowanych na szybkie schudnięcie, głównie ze względu na duże utrudnienie ruchowe osób otyłych oraz brak dobrej kondycji fizycznej u osób dotychczas prowadzących siedzący tryb życia. Osoby z dużą nadwagą są o wiele mniej wydolne oddechowo i znacznie szybciej się męczą. Poza tym, podobnie jak osoby początkujące, są bardziej podatne na różnego rodzaju urazy związane z przeciążeniem mięśni i stawów.

Dobre ćwiczenia na odchudzanie dla tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę zdrowego stylu życia powinny uwzględniać wszystkie te czynniki i wychodzić im naprzeciw, między innymi za sprawą mniejszego natężenia oraz łagodniejszej formy. Pomimo tego, że wszyscy marzą o szybkich efektach, wciąż zadając sobie pytanie, jak schudnąć z brzucha lub innej części ciała, której wygląd niejednokrotnie jest źródłem wielu kompleksów, tak naprawdę wprowadzanie aktywności fizycznej powinno odbywać się stopniowo i bardzo ostrożnie. Zarówno o osób otyłych, jak i tych z osłabioną kondycją, wydolność organizmu jest mocno zaniżona, w związku z czym nie są one w stanie podołać dużemu wysiłkowi.

Dobry zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia na płaski brzuch, wzmacniające ćwiczenia na mięśnie brzucha i inne ćwiczenia odchudzające w przypadku osób początkujących muszą zostać poprzedzone odpowiednio przygotowaną rozgrzewką. Powinna się ona składać z ćwiczeń rozluźniająco – rozciągających, pomagających wyrównać i ustabilizować oddech oraz przygotować jednocześnie ciało do kolejnych ćwiczeń. Jeżeli decydujemy się na ćwiczenia w domu, również nie możemy bagatelizować znaczenia rozgrzewki, która często pomaga uniknąć bardzo bolesnych kontuzji i urazów.

W zależności od indywidualnych potrzeb, nie musimy ograniczać się wyłącznie do ćwiczeń gimnastycznych, ale możemy wzbogacić je o ćwiczenia aerobowe lub wykorzystać sprzęt do ćwiczeń w domu, jak na przykład rower treningowy. Zestawy ćwiczeń w domu można opracować samodzielnie lub skorzystać z gotowych propozycji jak na przykład: joga – ćwiczenia dla początkujących lub pilates dla początkujących w domu dostępnych w sieci.

Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie, aby zdecydować się ćwiczenia w domu dla początkujących, dobrym rozwiązaniem może okazać się siłownia dla początkujących, gdzie specjaliści w dziedzinie fitnessu przygotują dla nas najlepsze propozycje ćwiczeń na brzuch i uda czy ćwiczenia na schudnięcie nóg. Decydując się na trening na siłowni dla początkujących, możemy pozbyć się obaw o to, czy wszystko przebiega prawidłowo, ponieważ w każdej chwili możemy liczyć na pomoc profesjonalnych trenerów.

Ćwiczenia dla osób z nadwagą

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń dla osób początkujących, również ćwiczenia odchudzające w domu przeznaczone dla osób otyłych swoją formą powinny być dostosowane do możliwości wydolnościowych organizmu. Nie mogą więc prowadzić do nadmiernego wysiłku, przeciążania mięśni i stawów. Osoby otyłe mogą zdecydować się na ćwiczenia aerobowe w domu, które są stosunkowo mało obciążające lub inne ćwiczenia na odchudzanie w domu. Każdy trening zawsze powinna poprzedzać lekka rozgrzewka.

W tym wypadku zestaw ćwiczeń odchudzających może zawierać na przykład typowe ćwiczenia na płaski brzuch, pod warunkiem, że liczba ich powtórzeń będzie stosownie zmniejszona, a same ćwiczenia nie będą za bardzo skomplikowane i wymagające dużego wysiłku. Zanim jednak zdecydujemy się na wykorzystanie dobrych ćwiczeń na brzuch lub innych ćwiczeń na schudnięcie w domu, w przypadku bardzo dużej otyłości warto odpowiednio przygotować na nie swoje ciało. Osoby bardzo otyłe swoją przygodę z odchudzaniem powinny rozpocząć od marszów, które systematycznie poprawiają kondycję i wydolność organizmu, a przy tym nie są zbyt męczące. Pamiętajmy, że zwykły, kilkudziesięciominutowy marsz może stać się najlepszym ćwiczeniem na odchudzanie, o ile będzie przeprowadzany systematycznie i przez odpowiednią ilość czasu.

Ćwiczenia fitness w domu czy też ćwiczenia w formie aerobiku w domu można zastąpić wizytą na siłowni i profesjonalnie przygotowanym treningiem na schudnięcie. W jednym i drugim przypadku ćwiczenia na otyłość dobrze wspomóc poprzez stosowanie suplementów diety przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej. Godnym polecenia produktem jest niezawodny i jedyny w swoim rodzaju Therm Line Fast, który skutecznie wspomaga proces odchudzania pobudzając metabolizm. Dzięki zrównoważonemu połączeniu ze sobą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i suplementów diety wypracowanie upragnionej, szczupłej sylwetki staje się zdecydowanie łatwiejsze.

13 425

Tylko u nas!

 • Diety

  Mięso – podstawa diety odchudzającej

  Produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią znaczną część naszego menu – mleko, sery, jajka, a także mięso to źródło pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Części z nich organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Białko pochodzenia zwierzęcego jest również znacznie lepiej przyswajalne niż to pochodzenia roślinnego. Co to oznacza? Po zjedzeniu 100 g mięsa... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Diety

  Dieta CRON – co musisz o niej wiedzieć?

  Dowiedz się czym jest dieta CRON.

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Zapłodnienie pozaustrojowe – kontrowersyjne in vitro

  Dowiedz się więcej o in vitro.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz