Ćwiczenia na płaski brzuch dla początkujących

Marzeniem większości z nas jest płaski brzuch z efektownie zarysowanymi mięśniami. Znienawidzone „wałeczki”, „oponki”, i „boczki” potrafią odebrać zadowolenie z własnego wyglądu, a także spowodować spadek dobrego samopoczucia i obniżenie własnej wartości. Przyczyn wystającego brzuszka jest wiele. Za jego powstawanie odpowiedzialne są między innymi geny, przebyta ciąża, zachwiania gospodarki hormonalnej, które występują przy wielu chorobach, nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej lub słabe, niewyćwiczone mięśnie brzucha.

Chcąc poprawić swój wygląd, coraz więcej osób podejmuje walkę po to, by móc poszczycić się idealnie płaskim brzuchem. Do metod najczęściej stosowanych w tym celu należą zbilansowana dieta oraz ćwiczenia na mięśnie brzucha. Ci, którzy ową walkę podejmują po raz pierwszy i nie mogą poszczycić się wzorcową kondycją fizyczną, zazwyczaj rozpoczynają od domowych ćwiczeń na brzuch, z czasem wprowadzając do swojego planu m.in. siłownię. Co zatem zrobić, żeby mieć płaski brzuch? Od czego zacząć i o czym pamiętać?

Ćwiczenia na brzuch w domu – wszystko w swoim czasie i po kolei

Szukając sposobu na płaski brzuch, pamiętajmy, by podejść do tego zagadnienia rozsądnie. Wraz z ćwiczeniami zastosujmy zbilansowaną dietę – zrezygnujmy ze słodyczy, tłustych, mocno solonych potraw i innych niezdrowych przekąsek. Proces pozbywania się tkanki tłuszczowej i budowania mięśni brzucha za pomocą ćwiczeń powinien być dostosowany do naszej kondycji.

Nieważne, czy będziemy robić trening brzucha w domu, czy też wykonywać ćwiczenia na brzuch w siłowni – ćwiczenia dla początkujących zawsze muszą różnić się od tych podejmowanych przez sportowców z dużym doświadczeniem. Osoby zaczynające swoją przygodę z ćwiczeniami na płaski brzuch nie powinny rzucać się na przysłowiową głęboką wodę. Nie można się głodzić i trenować całe dnie w nadziei, że po tygodniu pracy nad sobą na brzuchu ukaże się pożądany „kaloryfer”, a „boczki’ odejdą w zapomnienie. Tego typu działania przyniosą więcej szkody niż pożytku. Organizm potrzebuje bowiem paliwa do ćwiczeń w postaci jedzenia. Ponadto musi też kiedyś odpocząć, zregenerować się – w przeciwnym wypadku dojdzie do przetrenowania i poważnych konsekwencji, jakie ono za sobą pociąga.

Trudno określić, kiedy pojawią się pierwsze widoczne efekty, bo uwarunkowane to jest tak naprawdę indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Niejednokrotnie jednak na pojawienie się tych pierwszych trzeba cierpliwie poczekać.

Ćwiczenia na brzuch w domu nie muszą być trudne czy skomplikowane. Ustalając plan ćwiczeń pamiętajmy, że ćwiczenia na brzuch dla mężczyzn muszą różnić się od ćwiczeń na brzuch dla dziewczyn czy kobiet próbujących wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Ważne, żeby były różnorodne. Dzięki temu będą angażowały do pracy kolejne partie mięśni, a przy okazji pozwolą ciału solidnie się zmęczyć i spalić tkankę tłuszczową. Niezwykle istotna jest również odpowiednia motywacja, która utrzyma nasze zaangażowanie na stałym, wysokim poziomie także wtedy, kiedy pojawi się pierwsze zniechęcenie wywołane brakiem widocznych efektów naszych starań.

Jeżeli dysponujemy gotowym zestawem ćwiczeń na brzuch, możemy przystąpić do regularnych treningów (około 3-4 razy w tygodniu). Nie zapominajmy o rozgrzewce całego ciała, przechodźmy do kolejnych ćwiczeń płynnie, starając się nie robić zbędnych przerw. Zwracajmy uwagę na oddech (wydech podczas podnoszenia tułowia, natomiast wdech podczas powrotu do pozycji wyjściowej), a także na odpowiednie ułożenie pleców. Nieodpowiednio ułożone podczas ćwiczeń, mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia poszczególnych odcinków i w konsekwencji do bólu. Równie istotne co rozgrzewka, jest rozciąganie po zakończeniu treningu, które pozwoli na stopniowe przejście w stan spoczynku.

Proste ćwiczenia na brzuch dla początkujących

· Brzuszki to najbardziej znana i skuteczna metoda, od której większość zaczyna ćwiczenia na płaski brzuch i boczki. Warto wykonywać je regularnie.

· Skręty, podczas których pracują mięśnie skośne brzucha. Ćwiczenie wykonuje się w pozycji leżącej, z uniesionymi nogami, które tworzą kąt 90 stopni. Prawą piętę zakładamy na lewe udo. Prawa ręka jest wyprostowana w poprzek, natomiast lewą podtrzymujemy głowę. Napinamy brzuch i lewy łokieć kierujemy w stronę prawego kolana.

· Deska, która wzmocni brzuch, plecy i ramiona. Opieramy łokcie na podłodze, stopy na szerokość bioder, nogi wyprostowane, łokcie bezpośrednio pod ramionami. Napinamy mięśnie i przenosimy ciężar ciała na palcach stóp w przód i w tył.

12 227

Tylko u nas!

Jeden komentarz “Zielona kawa – magiczny spalacz tkanki tłuszczowej?

Dodaj komentarz