Czy fitness odchudza?

Wiele osób wyobraża sobie, że ćwiczenia wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym, bólem mięśni oraz zakwasami. Jednak w większości przypadków są to zwykłe stereotypy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście w przypadku osób, które do tej pory nie ćwiczyły i ogólnie były mało aktywne, na samym początku może pojawić się pewien dyskomfort. Na szczęście, jeżeli będziemy ćwiczyć regularnie, organizm przyzwyczai się do większego wysiłku i znikną wszystkie dolegliwości.

Czy warto ćwiczyć podczas diety?

Odpowiednia dawka ruchu pozwala poprawić nie tylko kondycję fizyczną, ale również samopoczucie. Systematyczna aktywność fizyczna sprawia, że pozbywamy się zbędnych kilogramów, ale ponadto powoduje, że stajemy się bardziej odporni na stres, jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a także na dalsze trwanie w diecie i swoich postanowieniach związanych ze zdrowym odżywianiem i stylem życia. Fitness to ćwiczenia, które sprawiają, że organizm może pracować wydajniej. Ćwiczenia te obejmują różne formy aktywności.

Sama dieta nie wystarczy

Większość osób uważa, że aby schudnąć, wystarczy wybrać odpowiednią dietę odchudzającą i w zasadzie można zapomnieć o ruchu. Błąd! Nie można, bo ma on równie duże znaczenie. Ograniczając posiłki i rezygnując z niektórych produktów całkowicie, na początku zobaczymy efekty, ponieważ zmniejszy się nasza waga, ale tylko do pewnego momentu. W wyniku ograniczenia spożywanych pokarmów zmniejsza się tempo przemiany materii. Wówczas organizm zaczyna magazynować pożywienie na zapas w postaci tkanki tłuszczowej i… koniec ze spadkiem wagi. Po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych szybko pojawia się efekt jo-jo. Jeśli chcemy schudnąć skutecznie, zdrowo i bezpiecznie, nie wystarczy sama dieta odchudzająca. Lepszym rozwiązaniem będzie połączenie racjonalnej, wcale nie bardzo restrykcyjnej diety z ćwiczeniami fizycznymi.

Rodzaje ćwiczeń

Możemy ćwiczyć samodzielnie w domu albo zapisać się na trening w klubie fitness, gdzie zostanie dobrany odpowiedni zestaw ćwiczeń dla nas. Możemy wyróżnić następujące rodzaje ćwiczeń:

  • ćwiczenia aerobowe – inaczej określane są jako ćwiczenia cardio albo tlenowe. Przyspieszają oddech i bicie serca, co sprawia, że do mięśni i narządów dociera więcej krwi bogatej w tlen. Oznacza to, że poprawiają one wydolność układu oddechowego i układu krążenia. Do ćwiczeń tych należy m.in. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, tenis i koszykówka;
  • ćwiczenia anaerobowe – są to ćwiczenia beztlenowe. Wykonuje się tutaj krótkie, ale energiczne powtórzenia, co poprawia siłę mięśni. Jednak ćwiczenia te nie zwiększają wydolności układu oddechowego i układu krążenia. Należą do nich np. sprint i podnoszenie ciężarów;
  • ćwiczenia siłowe – mają na celu poprawić zarówno siłę, jak i masę mięśni, a także wytrzymałość kości i metabolizm. Ćwiczenia takie obniżają poziom cholesterolu, spalają tkankę tłuszczową, poprawiają wytrzymałość ścięgien oraz wiązadeł;
  • ćwiczenia izometryczne – podczas wykonywania ćwiczeń pracują mięśnie, a stawy w ogóle się nie poruszają. Można je wykonywać, np. będąc opartym o ścianę. Pozwalają usprawnić dany mięsień albo grupę mięśni;
  • ćwiczenia giętkości – jest to delikatne rozciąganie się. Pozwala na wydłużenie mięśni, ale też zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Ćwiczenia mogą być uzupełnieniem innych aktywności.

Jeżeli będziemy ćwiczyć regularnie i przede wszystkim dobierzemy odpowiednią formę aktywności do własnych potrzeb oraz wymagań, istnieje duża szansa, że już w niedługim czasie zaobserwujemy pierwsze efekty, które nas usatysfakcjonują i znacząco zwiększą motywację do dalszych wysiłków. Pamiętajmy o tym, że nie musimy ćwiczyć bardzo intensywnie i codziennie. Trening o umiarkowanej intensywności, co drugi dzień, w zupełności wystarczy. Jeszcze raz warto podkreślić, że liczy się regularność i oczywiście dokładność w wykonywaniu ćwiczeń.

1 019

Tylko u nas!

Dodaj komentarz