Dbaj o kolana!

Ból kolan to najczęściej pierwszy powód, dla którego zaczynamy interesować się naszymi stawami. Niestety, jest on już zazwyczaj sygnałem zaawansowanego procesu chorobowego. Tymczasem prawidłowe dbanie o kolana, połączone z odpowiednią profilaktyką, nie tylko może ochronić nas przed bólem, ale także przed wystąpieniem różnego rodzaju urazów i chorób stawów. A zatem jak wzmocnić kolana i jak dbać o stawy?

Ciężkie zadanie stawów kolanowych

Stawy kolanowe są szczególnie narażone na występowanie różnych urazów. Wbrew pozorom, problem ten nie dotyczy wyłącznie sportowców czy osób otyłych. Kolana każdego dnia dźwigają cały ciężar naszego ciała i z tego powodu bardzo łatwo może dojść do ich przeciążenia lub wystąpienia kontuzji.

Stawy to ruchome połączenia kości, od których prawidłowego funkcjonowania uwarunkowany jest cały układ ruchu. Ze względu na swoją budowę, bardzo często narażone są na zapalenie stawu kolanowego, które objawia się właśnie jako bolące kolana. Równie szkodliwe są wszelkiego rodzaju urazy kolana wywołane kontuzjami lub przeciążeniem, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie

Zwyrodnienie stawów kolanowych to niestety bardzo często występująca dolegliwość. Cały proces zwyrodnieniowy jest wyjątkowo podstępny i zazwyczaj w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Pierwszymi symptomami tej choroby są bóle stawów kolanowych, którym towarzyszy odczuwana przez pacjenta sztywność kolan. Wraz z upływem czasu owa sztywność coraz bardziej uniemożliwia swobodne poruszanie się, w rezultacie mocno ograniczając aktywność fizyczną.

Zmiany zwyrodnieniowe zaledwie w niewielkiej części spowodowane są naturalnym procesem starzenia się organizmu. Dużo częściej powstają w wyniku przebytych urazów, kontuzji oraz nadmiernego obciążenia stawów. Co ważne mogą pojawić się w każdym wieku. Leczenie stawu kolanowego dotkniętego zwyrodnieniem, ze względu na fakt, że jest on najbardziej skomplikowanym pod względem budowy stawem w całym ciele, jest procesem długotrwałym.

Jego przebieg uwarunkowany jest stopniem zaawansowania zmian chorobowych oraz powodem ich wystąpienia. Jeśli zwyrodnienie jest rezultatem występowania innych urazów lub schorzeń, należy rozpocząć od ich zniwelowania. Jeżeli natomiast jest wynikiem otyłości, konieczna jest redukcja wagi ciała. Leczenie bólu kolana może obejmować takie metody jak rehabilitacja, zabiegi fizjoterapeutyczne, leczenie farmakologiczne.

Jak dbać o kolana?

W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, chcąc uniknąć wystąpienia wymienionych schorzeń oraz zaoszczędzić sobie bólu, lepiej już teraz zatroszczyć się o swoje kolana, nie czekając na wystąpienie pierwszych dolegliwości. Dbanie o kolana dotyczy trzech najważniejszych czynników mających bezpośredni wpływ na wzmocnienie stawów i zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów i zwyrodnień. Należą do nich odpowiednia suplementacja, właściwa dieta oraz ruch.

Suplementacja skierowana na wzmocnienie stawów kolanowych powinna wspierać aparat ruchu w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Przykładem suplementu diety, który zapewnia optymalne wsparcie stawów kolanowych jest Arthroblock. Preparat ten w swoim składzie zawiera mnóstwo cennych substancji, które odpowiadają za utrzymanie zdrowych i mocnych kości, tworzenie tkanek łącznych oraz prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej. Należą do nich między innymi wyciąg z imbiru, kwas hialuronowy, witamina C.

Dieta, która pomaga zadbać o stawy kolanowe powinna być oparta na dużej ilości warzyw i owoców oraz produktów o dużej zawartości wapnia. Nie powinno w niej zabraknąć bioflawonoidów oraz witamin B, C i D.

Ruch to bardzo ważny czynnik odpowiadający za należyte wzmacnianie kolan. Oczywiście, powinien być umiarkowany i nie obciążać nadmiernie stawów, zwłaszcza, kiedy nie są one przygotowane na duży wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczna doskonale wzmacnia kości i mięśnie, zapobiegając ich sztywnieniu. Aby prawidłowo zadbać o stawy, zazwyczaj wystarcza krótka, codzienna gimnastyka lub nawet zwykły spacer.

894

Tylko u nas!

  • Ciekawostki

    Koktajl – wygodny i pyszny sposób na zdrowe śniadanie

    Jakie ma zalety?

    czytaj więcej
  • Diety

    Niskotłuszczowa dieta wegetariańska dr. Ornisha – zasady, efekty i przykładowe jadłospisy

    Poznaj dietę dr Ornisha dzięki, której stracisz zbędne kilogramy!

    czytaj więcej
  • Fitness

    Czym jest trening funkcjonalny i kto powinien go wdrożyć?

    Poznaj już dziś zalety treningu funkcjonalnego!

    czytaj więcej

Dodaj komentarz